Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kā pasargāt mājdzīvniekus no saindēšanās un traumām svētku laikā

Publicitātes foto.

Mīluļu saimnieki zina, ka ar gardiem cienastiem piekrauts svētku galds pievelk četrkājainos draugus, un ne katrs spēj pretoties, kad suns vai kaķis zem galda lūdz cienastu. Taču svētku laikā gardumi reizēm tiek dāvāti bezatbildīgi un daži produkti var nopietni kaitēt dzīvnieka pašsajūtai un veselībai. Ir būtiski zināt, kuri no tiem apdraud mājdzīvniekus un kā no šī apdraudējuma izvairīties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzīvnieki brīvdienu laikā ir pakļauti virknei apdraudējumu, tādēļ saimniekiem jābūt informētiem un aktīvi jārīkojas, lai novērstu iespējamās problēmas. Dzīvnieku laimes pirmais nosacījums ir to veselība. Kvalitatīvs uzturs, kustība, socializācija. Taču svētku laikā dažkārt aizmirstam par būtiskām drošības prasībām, un vēlme iepriecināt mīluli ar gardumiem var beigties bēdīgi.

Toksīnus saturoši produkti nopietni apdraud dzīvnieku veselību

Dažiem viesiem patīk palutināt mājdzīvnieku, sniedzot kādu gardumu no galda, taču ir produkti – šokolāde, vīnogas un rozīnes, sīpoli un ķiploki satur cilvēkam pilnīgi nekaitīgus, taču dzīvniekiem bīstamus toksīnus. Arī bezalkoholiskie saldie vai alkoholiskie dzērieni ir ne mazāk kaitīgi dzīvniekiem – ​​tos nevar iekļaut mājdzīvnieka uzturā. Ziemassvētku zieda puansetijas lapas ir indīgas – neļaujiet tās ēst savam mīlulim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzmanīgi ar dzīvniekiem dāvātajām svētku galda paliekām

Vēl viens punkts, kas prasa papildu uzmanību no saimniekiem, ir barības atlieku izbarošana dzīvniekam vairākas dienas pēc svētkiem.

Veselīgākais un mājdzīvniekam piemērotākais risinājums svētkos būtu ievērot ierasto rutīnu un pārāk nemainīt uzturu, nemielojoties ar svētku galda pārpalikumiem vai vismaz saglabāt līdzsvaru un simboliski dalīties ar tikai dažiem “gardumiem”. Dzīvnieki ir pieraduši pie savas barības, tāpēc pēkšņas uztura maiņas dēļ var streikot gremošanas sistēma, un saimniekiem var nākties steigšus plānot papildu pastaigas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svētku dekorācijas no dzīvnieku viedokļa

Kvēlojošas gaismiņas, sveces, piekarināmi rotājumi – tas viss piesaista dzīvnieka uzmanību un vilina apostīt vai rotaļāties. Visām dekorācijām jābūt labi piestiprinātām, lai pētošais dzīvnieks tās nenomestu zemē.

Izrotātā egle īpaši piesaista mājdzīvniekus: kaķi cenšas tajā iekļūt, sakošļāt, savukārt suņi, mēģinot dzert ūdeni no trauka zem eglītes, var to apgāzt un savainoties. Svētku rotājumu un mājdzīvnieku drošībai mēģiniet dzīvnieku iepazīstināt ar jauno objektu, vērojiet tā uzvedību un aizrādiet, ja redzat mīluli rīkojamies bīstami vai nevēlami. Jāņem vērā arī egles stabilitāte – tai jābūt nostiprinātai tā, lai ne dzīvnieks, ne bērns nevarētu to izkustināt un nogāzt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziemassvētku rotājumi laukos un viensētās piesaista arī savvaļas dzīvnieku uzmanību – tie var sapīties virtenēs un nodarīt kaitējumu ne tikai cilvēkam, bet arī sev – tā nereti gadās ar ragaiņiem, kuri vēl nav nometuši ragus. Ja dzīvnieks sapinies rotājumos, ir jāmeklē palīdzība, nevis jāmēģina glābt bez zināšanām un atbilstošiem instrumentiem.

Rūpējieties par dzīvnieku emocionālo labsajūtu

Svētku laiks dažiem mājdzīvniekiem var radīt lielu stresu – daudz cilvēku mājās, lielāks troksnis, rutīnas izmaiņas. Ir svarīgi, lai būtu vismaz kāda vieta, kur dzīvnieks var netraucēti uzturēties, līdz pierod pie svētku atmosfēras. Tāpat svarīgi ir izskaidrot viesiem, kādi ir dzīvnieka barošanas vai nebarošanas noteikumi, kad un kāda veida produktus tam var dot. “Bērniem ieteiktu atgādināt, ka šokolāde un konfektes nav īstais ēdiens kucēnam, un, ja ļoti vēlies viņam uzdāvināt kādu cienastu, vislabāk iedot dažus graudiņus mājdzīvnieku barības vai īpaši dzīvniekiem paredzētus kārumus. Tas pasargās mīluli no netīšas saindēšanās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tuvojoties Vecgada vakaram, jāatceras, ka uguņošanas radītais troksnis dažiem dzīvniekiem ir īpaši biedējošs un tie var aizbēgt, tāpēc ieteicams uguņošanu vērot līdzi aizvesto dzīvnieku uzmanīt un siksnu turēt ciešāk.

Informāciju sagatavoja: Kristina Bišofa, projektu vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.