Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Jodam un briljantzaļajam – nē! jeb Kā pareizi dezinficēt brūci

Mēs cenšamies izvairīties no sīkām ikdienas traumām, taču ne ikdienā, ne svētkos pilnīgi pasargāties neizdodas. Ja brūce vai apdegums ir dziļš, noteikti nepieciešama ārsta konsultācija, taču, ja iegūta virspusēja brūce – nobrāzums,  iegriezums, vieglas pakāpes apdegums, brūces aprūpi var veikt mājas apstākļos. Tiesa, dzīšana būs atkarīga no tā, vai brūces pirmreizējā apstrāde ir veikta pareizi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kādus līdzekļus izmantot, lai nekaitētu dzīšanas procesam, skaidro farmaceite Ieva Virza.

Vispirms – ūdens

“Pirms brūces dezinfekcijas to ieteicams skalot ar tīru ūdeni vai ar kādu no speciāliem skalošanai paredzētiem šķīdumiem, kas satur betaīnu, poliheksanīdu. Skalojot brūce tiek atbrīvota no svešķermeņiem un mitrināta, un tā var novērst arī biofilmas veidošanos, kas notiek, ja āda ir attīrīta vai dezinficēta nepareizi. Dažkārt izveidojusies biofilma nav ar aci saskatāma, bet dažkārt, ja brūce apstrādāta, piemēram, ar krēmu, var šķists, ka veidojas krevelīte, taču patiesībā var būt izveidojies patogēnu mikrobu slānis, zem kā bojājums tikai padziļinās. Jāņem vērā, ka biofilma ir rezistenta pret dažādiem dezinfekcijas līdzekļiem,” skaidro farmaceite.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jodam un briljantzaļajam – nē!

Brūce ir jādezinficē, lai novērstu inficēšanos. “Dezinfekcijai lieto speciālus līdzekļus, kas domāti tieši gļotādu, ādas, brūču apstrādei. Dezinfekcijas līdzeklim nevajadzētu saturēt ādai agresīvas vielas, piemēram, spirtu, ūdeņraža pārskābi, pārskābes šķīdumu spirtā vai krāsvielas. Lai gan spirts un ūdeņraža pārskābe ir tautā labi pazīstami līdzekļi, ko, iespējams, cilvēki šādam nolūkam lietojusi gadiem, tie tomēr brūču dezinfekcijai neder, jo apdedzina brūces malas, padarot to lielāku un pasliktinot dzīšanas procesu. Savukārt krāsvielas, ko satur, piemēram, jods vai briljanta zaļais, īpaši, kopā ar spirtu, ir kairinoši līdzekļi un neļauj saskatīt ādas krāsas izmaiņas. Rezultātā var nepamanīt iekaisuma veidošanos vai infekcijas izplatīšanos blakus audos,” saka Ieva Virza.

Kas der pareizai brūču dezinfekcijai?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Farmaceite norāda, ka dezinfekcijai ieteicamie līdzekļi ir joda ūdens šķīdums, okdenidīna dihidrohlorīds, fenoksietanols, benzālkonija hidrohlorīds, hlorheksidīns, furagīna ūdens šķīdums. Ieteicami ir arī koloidālo sudrabu saturoši aerosoli, kam ir viegla tekstūra un kas nav kairinoši, taču jāuzmanās, jo no šiem līdzekļiem ir iespējama alerģiska reakcija.

Svarīgi!

Krēmus un ziedes, kam piemīt dezinficējoša darbība, uz svaigas brūces neaplicē, jo konsistence ir bieza, tā neļauj brūcei saņemt pietiekamu skābekļa daudzumu, līdz ar ko tiek kavēts dzīšanas process.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Galvenie pareizas brūču dezinfekcijas ieguvumi

  • Mūsdienu dezinfekcijas līdzekļus brūcēm var lietot visu vecumu cilvēki, daži no līdzekļiem ir piemēroti arī zīdaiņiem.
  • Pareizi izvēlēts dezinfekcijas līdzeklis ievērojami uzlabos brūces sadzīšanu un mazinās rētas veidošanās risku.
  • Lietojot šādus līdzekļus, neveidojas rezistence, jo to darbība pret patogēnajām baktērijām ir mērķtiecīga.
  • Šos līdzekļus var droši lietot mājas apstākļos – kādu no tiem ieteicams vienmēr turēt mājas aptieciņā, lai izmantotu, tiklīdz rodas pirmās palīdzības nepieciešamība.

Informāciju sagatavoja: Līga Ribkinska, komunikācijas direktore

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.