Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Jauniešu vērtējums un izvēle

Protams, tuvojoties vēlēšanām, mēs pievēršam uzmanību tiem, kuri balsot dosies pirmo reizi. Tātad, kāda motivācija būtu Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 12. klašu pilngadīgajiem skolēniem. Turpmākajā tekstā viņu izvēles un pamatojumi, bet ar vienošanos, ka šoreiz ir kopējs paraksts – 12. klašu skolēni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• Es iešu uz vēlēšanām, lai padarītu mūsu zemi par labāku tās variāciju.
• Esmu pārliecināta, ka aiziešu uz vēlēšanām, bet vēl joprojām domāju, kam atdot savu balsi.
• Es vēl apsveru domu – iet vai neiet, drīzāk sliecos uz to, ka ne, bet, ja nedēļas laikā es vairāk piesaistīšos partijām un tajā iedziļināšos, tad varbūt.
• Jo katra balss ir no svara, jo vairāk cilvēku nobalsos, jo lielāka iespēja, ka uzvarēs tie kandidāti, kuri tiešām to ir pelnījuši.

Apskatot partiju programmas, jauniešiem svarīgi bija izvērtēt partiju domas par obligāto militāro dienestu un zaļo kursu jeb ilgtspējīgu valsts attīstību. Jā, nav visu partiju analīzes, bet ir tie viedokļi, kas ieinteresēja jauniešus. Tātad viedokļi, vai viņus pašus un klasesbiedrus interesētu atbalstīt konkrēto partiju.

“Visu Latvijai”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Manuprāt, par šo partiju es un mani klasesbiedri būtu ieinteresēti balsot, jo šī partija atbalsta augstākās izglītības ieguvi bez maksas. Kā arī daudzi vēlētos balsot par šo partiju, jo viņi atbalsta ideju par obligātā dienesta ieviešanu, partija sola ieviest obligāto dienestu un uzlabot aizsardzību ar NATO. Partija arī sola attīstīt zaļo kursu ar ekonomiski labu attīstību.

Konservatīvie

Manuprāt, es un mani klasesbiedri vēlētu par šo partiju, jo ir solīts četru gadu laikā dubultot finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai, un tas būtu vērtīgi, mums studējot Latvijā. Viņi sola saules un vēja enerģijas ražošanas apjomu palielināt 50 reizes, kas palīdzētu mums ar elektrības cenām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tautas kalpi Latvijai

Manuprāt, mani klasesbiedri nebalsos par šo partiju, jo šī partija savā programmā neiekļāva informāciju par izmaiņām augstskolās, piemēram, par budžeta vietām un to reorganizāciju, kā arī nekas netika minēts par obligāto dienestu un zaļo kursu. Mums kā topošajiem absolventiem iepriekš minētās tēmas ir svarīgas, it īpaši puišiem – obligātais dienests. Šo iemeslu dēļ es uzskatu, ka mana vecuma jaunieši par partiju “Tautas kalpi Latvijai” nebalsos.

Zaļo un Zemnieku savienība

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī partija vairāk ir ieinteresēta atbalstīt un attīstīt tieši tautsaimniecības nozari, tādēļ, manuprāt, tieši mani klasesbiedri nebūtu pārāk ieinteresēti šajā partijā. Programmā rakstīts, ka ZZS centīsies veicināt latviešu valodas, latviskās kultūras un tradīciju, mākslas un radošo nozaru attīstību, kas dažus klasesbiedrus varētu ieinteresēt, kā arī viņi runā par zaļā kursa attīstīšanu, kas, manuprāt, ir ļoti svarīgi mūsdienās.

“APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija”

Manuprāt, par šo partiju mani klasesbiedri nebūs ieinteresēti balsot, jo šī partija augstskolu darbībā neiejauksies, un es uzskatu, ka jābalso par partiju, kura ir gatava mainīt un uzlabot mācību sistēmu tieši augstskolās. Ja mani klasesbiedri ir apmierināti ar šobrīd esošo augstskolu sistēmu, tad šai partijai ir ļoti pārdomāti mērķi valsts labā ar valsts drošības un ES zaļā kursa pamatu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ

Partija koncentrējas uz to, kas šķiet neiespējams. Izklausās neiespējami astoņu gadu laikā padarīt Latviju par vienu no bagātākajām valstīm pasaulē un tajā pašā laikā solīt dažādus nodokļu maksāšanas atbrīvojumus, zinot to, ka Latvijai ir lieli parādi. Apraksts arī kopumā izskatās tā, it kā kāds amatieris būtu to rakstījis, nevis tiešām kāds profesionālis. Domāju, ka klasesbiedri noteikti nebalsotu par šo partiju, jo tur tiešām viss sarakstītais izskatās neiespējams.

“Tautas varas spēks”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc manām domām, mani klasesbiedri nevēlēsies balsot par šo partiju, jo runa ir tikai par politiku un varas pārņemšanu, bet nav ne vārda par zaļo kursu vai valsts aizsardzību, kā arī nav informācijas par izglītību vispār.

Jaunā VIENOTĪBA

Šai partijai ir cēli un, manuprāt, diezgan sasniedzami mērķi, taču man nešķiet, ka šī partija pievērsīs manu klasesbiedru, tajā skaitā arī manu, uzmanību, jo mērķi neskar mūs tiešā mērā. Šīs partijas galvenā mērķa auditorija ir skolotāji un izglītības nozarē strādājošie personāži.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Suverēnā vara”

Pēc manām domām, es un mani klasesbiedri varētu nobalsot par šo partiju, jo tās programmā tika minēts, ka, ja viņu partiju ievēlēs Saeimā, tad viņi pārskatīs visas reformas saistībā ar izglītību. Man kā topošajam studentam šī informācija ir svarīga. Bet tā kā nekas netika minēts par obligāto dienestu, tad pieņemu, ka mani klasesbiedri (puiši) varētu arī nenobalsot par partiju “Suverēnā vara”.

“Latvijas Krievu savienība”

Es domāju, ka mani klasesbiedri par šo partiju nebalsos, jo kārtējo reizi ir viss tikai pārsvarā par varu, tiesa gan, patika minētā informācija par PVN un mazāks sodu daudzums uz attiecīgām lietām.

Politiskā partija “KATRAM UN KATRAI’’ 

Šīs partijas galvenais mērķis ir stiprināt ģimenes, valsti un tautu. Tāpēc viens no punktiem ir nodrošināt brīvpusdienas skolēniem. Padarīt medikamentus lētākus, kā arī ir ļoti daudz punktu par labklājības uzlabošanu Latvijas iedzīvotājiem, tiek atbalstīti arī pensionāri un cilvēki ar invaliditātes pakāpēm. Tiks celts policistu, ugunsdzēsēju un skolotāju prestižs, kā arī viņu algas. Kultūra arī netiek atstāta novārtā. Es uzskatu, ka šīs partijas mērķi ir cēli, bet nezinu, vai mani klasesbiedri balsotu par šo partiju, jo neatradu neko daudz, kas tiek minēts par augstākās izglītības iegūšanu, kas ir aktuāli man un maniem klasesbiedriem kā topošajiem absolventiem.

Attīstībai/Par!

Partija sola lielas pārmaiņas: lētāki medikamenti, bezmaksas augstākā izglītība izcilniekiem, pilnīga gāzes aizstāšana u.c. Manuprāt, ir sasolīts pārāk daudz un nezinu, vai būtu liela iespēja, ka viss minētais piepildītos. Ja skatāmies no citas puses, tad tas ir kolosāli, ka šī partija vēlas uzlabot valsts iekšējo situāciju visās jomās. Daudzas minētās pārmaiņas būtu labvēlīgas arī mums, topošajiem absolventiem, tādēļ es domāju, ka mani klasesbiedri balsotu par šo partiju, tomēr jāatzīst, ka daudziem būtu lielas šaubas par to, vai viss solītais pārvērtīsies realitātē.

“Apvienība Latvijai”

Manuprāt, mani klasesbiedri nebalsos par šo partiju, jo tā neko sīkāk nav izteikusi par augstāko izglītību. Varbūt, ja būtu sīkāk aprakstīts, kā viņi mainīs augstākās izglītības iegūšanu, kāds no maniem klasesbiedriem apdomātu vēlēt par šo partiju.

“Saskaņa”

Es balsotu par šo partiju un ieteiktu balsot arī saviem klasesbiedriem, jo partija atbalstīs izglītību, būs vairāk budžeta vietu augstskolās, kā arī uzlabosies mācību iestādes (mācību vietas kļūs ērtākas).

Partija arī uzlabos enerģētikas tirgu, samazinās nodokļus, attīstīs ekoloģiskās tehnoloģijas, it īpaši uzsverot atjaunojamās un alternatīvās enerģijas jomu.

Politiskā partija “Stabilitātei!”

  Klasesbiedri par šo partiju nebalsotu, jo netika iekļauta nekāda informācija par valsts aizsardzību un zaļo kursu, un partijai ir citi mērķi par citām tēmām.

“Progresīvie”

Šī partija saka, ka viņi ieguldīs finansējumu veselības aprūpē, izglītībā. Noteikti pozitīvi ir tas, ka palielinās minimālās stipendijas pieaugumu, veidos mūsdienīgu vidi studijās. Šī partija mazinās jauniešu un sociālās riska grupas bezdarbu. Samazinās nodokļus personām, kas pelnīs līdz 1000 eiro. Es domāju, ka noteikti daži cilvēki no klases balsos par šo partiju. Šī partija iegūtu vairāk balsu, ja sniegtu vairāk informācijas par augstāko izglītību.

Iekšējās vēlēšanās kā līderi izrādījās divas partijas: ZZS un Konservatīvie.

– Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 12. klašu skolēni un sociālo zinību skolotāja Vineta Skutāne

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.