Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Jauktajam korim “Vidzemīte” – 40!

Baiba Žēbina: “Mūs visus vieno nebeidzamā mīlestība uz dziesmu.  Mēs drīkstam būt stipri un pozitīvi. Un, lai tādi būtu, nav cita ceļa, kā saglabāt skaistu, prieka un gaismas pilnu stāju.” Foto: Jānis Ūdris

1981.gada 11.novembrī, kad nevienam pat vēl prātā nenāca, ka kādreiz šajā dienā Latvijā atkal svinēsim Lāčplēša dienu, uz savu pirmo mēģinājumu sanāca jauktais koris “Vidzemīte”. Iespējams, kora spēks sakņojas mūsu tautai tik svarīgajos vēsturiskajos notikumos, mūsu senču cerībā reizē ar tautas brīvību un neatkarību piedzīvot arī tautas muzikālo atdzimšanu, vienotību Dziesmusvētkos un ne tikai…

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tradicionāli koris “Vidzemīte” dzimšanas dienas ik pēc pieciem gadiem atzīmē ar lielāku koncertu. Kopā sanākot rudenī, ļoti cerējām, ka tā būs arī šogad, bet… Ja ļaus epidemioloģiskā situācija, jubilejas koncerts būs pavasarī.

Svinēt var dažādi. Šoreiz, apliecinot “Vidzemītes” koristu nebeidzamo vēlmi dziedāt, satikties un radoši izpausties, atsauksim atmiņā spilgtākos mirkļus kora dzīvē no iepriekšējās jubilejas, ko atzīmējām 2016.gadā.

Saglabājot gaismas pilnu stāju…

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kora dzīvē vienmēr ļoti būtiski bijuši mēģinājumi. Agrāk tikāmies divreiz nedēļā, bet pirms koncertiem – vēl biežāk. Līdz ar pandēmiju dziesmu mīlošajiem “Vidzemītes” dziedātājiem nācās meklēt jaunus, radošus un epidemioloģiski drošus risinājumus muzikālai kopā sanākšanai. Ievērojot 2 m distanci, dziedāts Kultūras nama telpās un ārā, vērojot, kā naksnīgajās Smiltenes debesīs “iebrauc” Lielie Greizie rati. Arī mazajā brīvdabas estrādītē pie kora basa Ulda viņa “Ilgās” un virtuāli – platformā Zoom. Daudzi jautājuši, kā organizējam mēģinājumus tiešsaistē? Vispirms mūsu koncertmeistare Inga Strazdiņa iespēlē dziesmas pavadījumu. Diriģente Baiba Žēbina iedzied un ieraksta visas 7 balsis, dziedātāji noteiktā laikā, pa balsu grupām pieslēdzas Zoom mēģinājumam un ar izslēgtiem mikrofoniem dzied līdzi. Nav jau tas pats, kas piedzīvot balsu saskaņu kopkorī, bet vismaz lēniem solīšiem iepazīstam kora jauno repertuāru.

Pirmoreiz dzīvē piedzīvojām arī mēģinājumus, kuros vokālā pedagoģe Dzidra Jēkabsone, diriģente Baiba Žēbina un kormeistare Inga Strazdiņa strādāja ar katru dziedātāju individuāli. Šis darbs bija ar lielu pievienoto vērtību, jo ikvienam tika dota iespēja profesionāļu vadībā apgūt paņēmienus, kas veicina sekmīgu vokālo iemaņu apgūšanu.

“Dziedātāji uz šīm individuālajām nodarbībām nāca satraukti, jo nekad nebija dziedājuši pa vienam, bet pēc tam bija apmierināti un pacilāti, jo mūsu korī katrs dziedātājs ir kā maza pērlīte, kas, kopā mirdzot, dod īsto dziesmas skanējumu,” atzīst diriģente Baiba Žēbina. “Vajag tikai spodrināt!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerti, konkursi, festivāli, dziesmu svētki

Pārlapojot atmiņu albumu, atcerēsimies nozīmīgākās “Vidzemītes” uzstāšanās brīžus pēdējos piecos gados.

2017.gadā koris kopā ar citiem Smiltenes dziedātājiem un dejotājiem piedalījās Jāņukalna atklāšanas koncertā. Skaisti mirkļi piedzīvoti arī Dziesmu svētku modelēšanas koncertā Dikļos, kas bija tik emocionāli, ka tos nespēja izjaukt pat lietus, kas lija gan visu mēģinājuma, gan koncerta laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasaules  un arī Eiropas koru olimpiādē Rīgā, izpildot sakrālo mūziku, ieguvām Sudraba septītās pakāpes diplomu, ar ko ļoti lepojamies, jo ir liels gandarījums par paveikto.

Burvīgs pasākums bija I. Tautas mūzikas festivāls “Madaras”, kur skaistā mežu ielokā, kopā ar draugiem no jauktā kora “Sonante”, solistiem un instrumentālistiem tika izpildītas Madaras Kalniņas tautas dziesmu apdares un oriģināldarbi.

2018.gadā vēl nepārbūvētajā Mežaparka estrādē notika Latvijas Simtgadei veltītie XXVI  vispārējie Dziesmu svētki. “Vidzemīte” tajos, tāpat kā visos iepriekšējos dziesmu svētkos jau kopš kora dibināšanas, izbaudīja kopā dziedāšanas un “drauga pleca” sajūtu, kas ir neaizmirstams emocionāls piedzīvojums ikvienam, kurš kaut reizi piedalījies šādā pasākumā. Noslēguma koncertā “Zvaigžņu ceļā”  kopā ar 15 000 dziedātājiem no Latvijas un ārvalstīm izdziedājām Saules meitu un Dieva dēlu ceļus un likteņus Laiku lokos, Saules lokos un Zvaigžņu ceļos. Kopīgā sadziedāšanās pēc koncerta turpinājās līdz rīta gaismai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koris kopā ar seniem un mīļiem draugiem no Lizuma jauktā kora uzstājās Lizuma kultūras namā. Šo koncertu kuplināja Madonas pūtēju orķestris un LU jauktais koris “Aura”. Bet savās mājās – Smiltenes kultūras centrā uzņēmām draugus no Sēlpils jauktā kora un Variņu pagasta deju kolektīva “Varis”.

Dvēseliski izjustais II. Tautas mūzikas festivāls “Madaras” katram tā dalībniekiem ļāva iepazīt Madaras skaistās apdares tautas dziesmām, melodijas klavierēm un balsij, izbaudīt Kalniņu ģimenes viesmīlību un sirsnību. Vienkāršībā jaušams pamatīgums, ko dod piederība tautai, vietai, dzimtai. Tas patiesi iedvesmo.

Piedzīvojums korim bija  koncertbrauciens uz Igauniju pie draugu kora “ERKI”. Pēc abu kolektīvu koncerta senajā igauņu Harkujarves baznīcā neaizmirstamas emocijas dāvāja vizināšanā smagās  automašīnas kravas kastē un brauciens ar kuģīti pa Baltijas jūru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī 2019.gadā koris izbaudīja vairākus lielākus un mazākus pasākumus.

Viens no emocionālākajiem bija kora “krustmātes” Lolitas Balodes piemiņas koncerts Variņos. Lolitai allaž bija liela nozīme kora dzīvē. Viņa joprojām bija savējā arī tad, kad vairs nedzīvoja Latvijā un kora dzīves ikdienā nepiedalījās. Tieši Lolitas piedāvāto nosaukumu koris izvēlējās kā savējo. Lolitas vārds un paveiktie darbi  vienmēr paliks koristu sirdīs un atmiņās.

Godinot latviešu tautas dziesmu krājēju un koru kustības pamatlicēju  Jāni Cimzi 205.jubilejā, “Vidzemīte” piedalījās piemiņas pasākumā un koncertā “Kroņu pinējs” Valkā, dziedot Valkas baznīcā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kurzemes dziesmu svētkos Liepājā kopā ar vairākiem simtiem dziedātāju un dejotāju, izdziedājām īpaši šiem svētkiem apgūtu repertuāru.

Piedaloties Eiropas 4. koru olimpiādē Gēteborgā, “Vidzemīte” atkal startēja sakrālās mūzikas kategorijā, vēlreiz apliecinot, ka atbilst Sudraba diploma vērtējumam, šoreiz iegūstot vēl augstāku – 9.pakāpi, kā arī uzstājās koncertā Gēteborgas operā kopā ar citu tautu kolektīviem.

Jauks bija arī 2019./2020. gada pašdarbnieku sezonas atklāšanas koncerts Smiltenes kultūras centrā. Kopā ar Smiltenes Tautas teātri iestudējām  etīdi ar spāņu melodiju fonā. Sākot šo sezonu, koris saņēma Smiltenes novada domes Pateicības rakstu par augstiem sasniegumiem Eiropas koru olimpiādē, nozīmīgu ieguldījumu koru kustības attīstībā un Smiltenes atpazīstamības veicināšanu pasaulē.

2020.gadā vairākus plānotos pasākumus nācās atcelt dēļ “Covid 19”. Tomēr “Vidzemīte” bez dziesmas nevar. Gaiša prieka piepildīts bija Zvaigznes dienas koncerts “Tālā zvaigzne” Gaujienā. Pēc tam – sirsnīgas draudzības caurstrāvotais koncerts Lizumā ar draugiem no Lizuma jauktā kora, Balvu kora  un  Madonas pūtēju orķestra, kā arī daudzkrāsainais koncerts Suntažos kopā ar pieciem citiem koriem.

“Vidzemīte” pēc uzstāšanās Eiropas 4. koru olimpiādē Gēteborgā, kur koris  startēja sakrālās mūzikas kategorijā. Foto: No kora arhīva

Līgo dziesmu maratons, virtuālais gājiens un ne tikai…

“Vidzemīte” vienmēr gatava pieņemt arī dažādu radošo projektu izaicinājumus.

2017.gadā izmantojām iespēju piedalīties Saulgriežu ielīgošanā ar Radio 2. Līgo dziesmu maratonā visdažādākās Jāņu dziesmas skandēja latvieši dažādās Latvijas vietās un arī ārvalstīs.  

2018.gadā “Vidzemīte” ar lielu entuziasmu mācījās jauno Smiltenes novada himnu, apgūtās dziesmas ierakstu pēc tam iesniedzot projekta organizatoram – Smiltenes novada pašvaldībai.

2020.gada 4.maijā koris ar lepnumu par saviem skaistajiem tautas tērpiem posās virtuālajam gājienam “Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai”, kas norisinājās virtuālajā vidē – sociālajos tīklos. Kolāžu no pašu fotografētiem attēliem izveidoja mūsu Ilmārs.

Nozīmīgs notikums korim bija arī J. Lūsēna dziesmas “Ziemassvētku zvaigzne” video ieraksta tapšana. Katra dziedātāja mājās tika ierakstīts video, par ko ikvienam ir savs stāsts. “Vidzemītes” baritons Jānis, meklējot radošus risinājumus iespējami kvalitatīvākam ierakstam, pārkārtoja pat savu vannas istabu.  Visus video ierakstus apvienoja kora tenoru grupas dziedātājs Ilmārs, kurš šim mērķi iegādājās speciālu programmu. Neapšaubāmi, arī šāda pieredze mūs visus tur kopā.

Stiprinot kora garu

Stiprs un draudzīgs kolektīvs veidojas ne tikai kopīgas dziedāšanas laikā. Ļoti svarīgi ir arī kopā atpūsties, labāk iepazīstot vienam otru un stiprinot kora “garu”.

“Vidzemītei” jau no tās pirmsākumiem raksturīga kopīga svinēšana un ceļošana. Korī vienmēr tiek sumināti dzimšanas un vārda dienu gaviļnieki. Daudz sirsnīgu un jautru mirkļu sagādājuši kopīgie Ziemassvētku pasākumi ar priekšnesumiem, atrakcijām un pašu sarūpētām dāvaniņām “Laimes akai”.

Gandrīz katra uzstāšanās ārpus mājām palikusi atmiņā arī ar neaizmirstamiem mirkļiem, kas piedzīvoti, kopā apskatot Tallinu, dabu Harju apriņķī Igaunijas ziemeļos, Liepājas Ziemeļu fortus, kara ostas cietumu un koncertzāli “Lielais Dzintars”, Gēteborgas pilsētu un skaisto Zviedrijas dabu.

Jautru smieklu un draudzības caurstrāvoti ir kopīgie atpūtas pasākumi ar draugu koriem. Humoristiskos priekšnesumos, asprātīgos jokos, interesantās atrakcijās, sadziedoties un sadancojoties dzimst jaunas draudzības un tiek stiprinātas jau esošās. 

Pirms vairākiem gadiem kora tradīcijām pievienojas “zupas balle”. Tās idejas autori – Raivis un Elviss, kurš parasti ir arī galvenais pavārs.  Kopīgs darbs un atpūta stiprina draudzību, ļauj izbaudīt bagātu garšas “buķeti”, parunāties, kopā pasportot un palustēties.

Skaista stacija dziesmu ceļā

“Dziedāšana korī – tā ir pleca sajūta, muzicēšana kopā, kopīga dziesmas spēka un emociju veidošana, nepārtraukti klausoties, kā tava balss saskan ar citām, kā veidojas akordi,” atzīst Baiba Žēbina.

Esam piemērojušies šim laikam, skatāmies uz priekšu, jo zinām, ka tuvojas XXVII Vispārējie Dziesmu svētki, kas atkal būs emocionāli saviļņojošs notikums, kad aizmirsīsim visu grūto un sāpīgo, neskaitāmās stundās ieguldīto darbu. Dziesmu svētku laiks ir daļa no Latvijas laimes formulas. Mūs visus vieno nebeidzamā mīlestība uz dziesmu.  Mēs drīkstam būt stipri un pozitīvi. Un, lai tādi būtu, nav cita ceļa, kā saglabāt skaistu, prieka un gaismas pilnu stāju. Caur mūziku, prieku, uzticību kolektīvam un mīlestību mēs pārvaram šo laiku.

Kora prezidente Inga Štrāle savai “Vidzemītei” jubilejā vēl saglabāt vienotību, mīlestību uz dziesmu un arī šajos juku laikos nepazaudēt kora garu, kas dod spēku pašiem dziedātājiem, vienlaikus sagādājot skaistus, brīnišķīgām emocijām piepildītus mirkļus arī klausītājiem.

Domās un sirdī kopā ar “Vidzemīti” tās nozīmīgajā jubilejā ir  arī kora ilggadējā diriģente Dzidra Jēkabsone, kura vēl spēku un izturību visiem koristiem un īpaši – savām kolēģēm – Baiba Žēbinai un Ingai Strazdiņai. Dzidra Jēkabsone kori salīdzina ar ozolu, kura saknes ir basi, stumbrs – tenori, zari – alti un lapotne – soprāni. “Kora spēks ir kopīgā skanējumā, kuru savai mīļajai “Vidzemītei” novēlu atkal piedzīvot iespējami ātrāk. Tāpat kā kopīgos koncertus un skaistās ekskursijas. Šis nežēlīgais laiks cenšas nomākt dziesmas dvēseli un spēku. Cilvēki, kuri neatlaidīgi tur to savās rokās, balsī, un sirdī, turpinot katru nedēļu tikties, ir īsti varoņi.  Kamēr vien viņi būs kopā – kaut virtuāli, dzīvos arī “Vidzemītes” dziesmu gars! Esmu pateicīga un laimīga par 40 skaistiem un aizrautīgiem notikumiem piepildītiem gadiem kopā ar “Vidzemīti”! Vienīgi pēdējais gads man mūža gaitā ar savu dabiski neizbēgamo ritējumu licis piestāt… Priecājos, ka darbu ar kori neatlaidīgi turpina kolēģes Baiba Žēbina un Inga Strazdiņa! Sirdī joprojām dzīvo visi smagā, bet skaistā darba mirkļi, prieki un bēdas, veiksmes un neveiksmes,  “īstie” koristi, un arī tie, kuri sirdi nespēja atdot tik atbildīgajam kora darbam… Zinu un ticu – likteņa spēki tura kopā kora “dzelzs sastāvu”, kora 40 gadi ir tikai skaista stacija tālākajā dziesmu ceļā! Ticu, ka 11. novembrī, kora dzimšanas dienā, līdzās Lāčplēša dienas svecei katrs korists savās mājās ar gaišu prieku un ticību kora nākotnei pacels savu dzirkstošo glāzi! Darīsim to kopā!”

Teksts: Inga Štrāle, Baiba Vahere

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.