Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Jau desmito reizi Valkas novadā pasniegs sudraba laimes karotītes

Šo sestdien dvīņu pilsētu Valkas – Valgas kopīgajā centrā jau 10. reizi notiks Sudraba laimes karotīšu svētki. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa ir pārliecinājusies, ka Valkas novadā dzīvojošās ģimenes zina un gaida šo sirsnīgo pasākumu. FOTO: INGA KARPOVA

8. jūnijā pulksten 11 dvīņu pilsētu Valkas – Valgas centrā jau desmito reizi notiks vieni no skaistākajiem Valkas novada svētkiem – Sudraba laimes karotīšu svētki. Tajos savas personalizētās laimes karotītes ar Valkas novada ģerboni un iegravētu vārdu saņems 56 bērniņi, kuri dzimuši 2023. gadā. Dzimtsarakstu nodaļa visām ģimenēm ir nosūtījusi ielūgumus uz šiem svētkiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa atzīst, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pērn dzimušo un novadā deklarēto bērnu skaits ir mazāks.

“Mēs priecājamies par visiem bērniņiem, kuri ir piedzimuši un ir deklarēti Valkas novadā,” atzīst Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Piepūšamās atrakcijas, kopīga fotografēšanās un muzikāls sveiciens

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai mazie svētku dalībnieki nepagurtu un izturētu pasākumu, plānots, ka svētki notiks ne ilgāk kā stundu. To laikā mazos, viņu vecākus, vecvecākus un pārējos dalībniekus ar muzikālu sveicienu priecēs vietējās mūziķes.

“Lai tas tiešām ir svētku pārsteigums un neliela intriga,” mūziķu vārdu neatklāšanu skaidro M. Zeltiņa.

Pēc tam ģimenēm būs iespēja fotografēties svētku šūpolēs. Tradicionāli būs arī kopīga fotografēšanās 2023. gadā dzimušo bērnu un viņu vecāku kopbildei. Svētku dalībniekiem būs sarūpētas arī bezmaksas piepūšamās atrakcijas. Ģimenes, kurām aizvadītajā gadā piedzimuši mazuļi, saņems ne tikai šīs īpašās sudraba karotītes, bet arī eko medu, kas iegūts Kārķu pagasta pļavās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzimtsarakstu nodaļai jāpielāgojas situācijai

Pašlaik novada pašvaldības administrācijas ēkā Valkā, Beverīnas ielā 3, kuras otrajā stāvā atrodas Dzimtsarakstu nodaļa, norit būvdarbi. Tas nozīmē, ka nodaļas darbiniekiem ir jāpielāgojas situācijai.

“Pagaidām ceremoniju zālē laulību reģistrāciju svinīgās ceremonijas vēl notiek, bet jau jūnija beigās jaunos pārus laulāsim Valkas mākslas skolas izstāžu zālē. Jūnijā kāzas nebūs lielas, un šī mākslas skolas zāle būs piemērota šīm svinībām. Savukārt jūlijā un augustā laulību reģistrācijas notiks Jāņa Cimzes Valkas mūzikas skolas zālē. Mēs ar mākslas un mūzikas skolas vadību esam vienojušies par konkrētiem datumiem, kuros varēs notikt šīs laulību reģistrācijas svinīgās ceremonijas. Ja pāris vēlas savu savienību sakārtot tikai juridiski, mēs to esam darījuši un varam to darīt uz vietas Dzimtsarakstu nodaļā,” skaidro M. Zeltiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atgādina, ka pirms desmit gadiem novada pašvaldība, atzīmējot Ģimenes dienu, piedāvāja pāriem iespēju savu laulību svinīgi reģistrēt bez maksas. Daudzi pāri šo iespēju arī izmantoja, bet pēdējos trijos gados intereses vairs nebija. M. Zeltiņa stāsta, ka šogad vairs netika izsludināta šī iespēja, jo, kā uzskata Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja, ir mainījušās vērtības. Proti, vairs nav aktuāli noorganizēt skaistas un lielas kāzas, iztērējot vismaz 20 tūkstošus eiro. Mūsdienās daudzi pāri izmanto iespēju savas attiecības sakārtot juridiski bez ceremonijas.

Vēl viens no būtiskiem jaunumiem ir tas, ko nosaka izmaiņas Latvijas likumdošanā. Proti, tie pāri, kas laulības reģistrāciju pieteiks ar 2024. gada 1. jūliju, laulības varēs reģistrēt bez liecinieku klātbūtnes.

“Daudziem tas ir svarīgi, jo šajā dzīves brīdī vēlas būt tikai divatā. Kādam citam pārim sagādā grūtības atrast piemērotus lieciniekus,” novērojumos dalās M. Zeltiņa. Taču joprojām pāri varēs laulību reģistrēt arī kopā ar saviem lieciniekiem. M. Zeltiņa atgādina, ka, reģistrējot laulību, valsts nodeva nav mainījusies – tie ir 14 eiro. Savukārt, ja pāris vēlas arī svinīgu laulības ceremoniju, tad par to gan ir jāmaksā 45 eiro. M. Zeltiņa uzsver, ka Valkas novadā šī maksa ir viena no mazākajām Latvijā. Taču viņa pieļauj, ka nākamajā gadā tā, visticamāk, pieaugs, jo pēc remonta laulību reģistrācija notiks skaistā, izremontētā ēkā, bet ceremoniju zālē būs jauna ventilācijas sistēma, jauni logi un citas jaunas lietas.

Uz jautājumu, vai šovasar Valkas Dzimtsarakstu nodaļā viens otram jā vārdu teikuši jauktie pāri, kurā viens ir latvietis, bet otrs – kādas citas valsts pilsonis, M. Zeltiņa atbild, ka nesen notika laulību ceremonija, kurā līgava bija no Filipīnām, bet līgavainis – bijušais valcēnietis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.