Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Izstādes “Dievs” starojumā Mēru muiža mirdz

Smiltenes novadpētniecības muzejā Mēru muižā Bilskas pagastā atklāta Latvijas mākslas un amatniecības izstāžu triādes “Dievs. Daba. Darbs” pirmā ekspozīcija “Dievs”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tajā izlikti vairāk nekā 400 darbi, ko 45 lietišķās mākslas studijas un kopas, un 10 individuālie dalībnieki radījuši, atklājot Dievu visdažādākajās izpausmēs, krāsās, ornamentos un sajūtās tik pārliecinoši, ka muzeja darbinieces saka – “muižas ēka mirdz”.

Darbu skatīšanās kā sava veida meditācija

Jau rakstījām, ka triādē “Dievs. Daba. Darbs” pakāpeniski tiks izlikti mākslas, amatniecības un jaunrades darbi, kas darināti, cildinot latviskās pamatvērtības, un kuros izpaužas mūsu kultūrai būtiskas vērtības – Dievs, Daba, Darbs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstāžu triāde tiks izrādīta trīs gados: “Dievs” – šogad, “Daba” – 2024. gadā, “Darbs” – 2025. gadā. Visas izstādes atklās augustā un būs apskatāmas divus mēnešus Smiltenes novadpētniecības muzejā (izstāde “Dievs” – līdz 21. oktobrim).

Apmeklētājiem izstāde “Dievs” ir iespēja vienuviet redzēt dažādos Latvijas novados speciāli šai ekspozīcijai radītus darbus. To apskate zināmā mērā var būt arī meditācija, pieļauj Vita Blate, Smiltenes novadpētniecības muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja.

“Daudzi no darbiem ir gaismoti. Cilvēks, uz tiem raugoties, apstājas, varbūt mazliet iedziļinās savā dzīvē, iegrimst pārdomās. Tas ir labjūtības process, ko es muzejā ļoti cienu, novērtēju un kas mums varbūt arī ar šo izstādi Smiltenes novadpētniecības muzejā lieliski izdodas. Turklāt nebūt nav vienkārši radīt darbus tematikai “Dievs”, bet mans iespaids ir tāds, ka meistari savos darbos ir radījuši īpašu vibrāciju jeb gaisotni, jo muižas, muzeja ēka staro,” savas sajūtas atklāj Vita Blate.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādi “Dievs” rīko Tautas lietišķās mākslas studija “Smiltene”, Smiltenes novadpētniecības muzejs un Smiltenes kultūras centrs.

Ekspozīcija ir turpinājums tautas lietišķās mākslas izstāžu tradīcijai novada muzejā Mēru muižā. Pirms pieciem gadiem šo tradīciju aizsāka toreizējā TLMS “Smiltene” vadītāja Liene Strazdiņa, par ko Smiltenes novadpētniecības muzejs viņai teic paldies.

Saredz trīs veidu auditoriju

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lienes Strazdiņas uzsākto darbu turpina TLMS “Smiltene” vadītājas pienākumu izpildītāja Daiga Meln­ace. Viņa kopā ar Blomes aušanas pulciņa vadītāju Līgu Kondratoviču iekārtoja izstādi “Dievs”, izliekot vairāk nekā 400 eksponātu Mēru muižas telpās (lielajā zālē, kamīnzālē, vestibilā, bēniņos, kāpnēs, tornī un citviet). Muzeja darbinieces jau uzklausījušas apmeklētāju uzslavas par izstādes brīnišķīgo iekārtojumu, un uzsver, ka tas ir rezultāts vairāku dienu ilgam darbam un profesionālai pieejai, atrodot labāko izstādes māksliniecisko konceptu.

“Mēs ļoti priecājamies par iespēju uzņemt Latvijas mēroga izstādi. Šī izstāde ne tikai popularizē Smiltenes novadu un Smiltenes novadpētniecības muzeju Latvijā, bet arī senās amatu prasmes. Izstādē “Dievs” redzamie darbi lieliski sasaucas ar mūsu muzeja atvērtā krājuma izstādi, kurā eksponēti etnogrāfiskie priekšmeti, arī darbarīki, ar ko agrākos laikos tika darināti izstādē redzamajiem līdzīgi darbi. Apmeklētājiem līdz ar to ir iespēja skatīt to visu vienkopus,” teic Smiltenes novadpētniecības muzeja vadītāja Ieva Miķe.

Izstāde “Dievs” būs interesanta gan citiem tautas daiļamata meistariem un rokdarbniekiem, lai redzētu un novērtētu kolēģu veikumu, gan arī cilvēkiem, kuri ar šādām prasmēm ir uz jūs, bet kuri novērtē tautas lietišķās mākslas skaistumu vai vēlas to iepazīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vita Blate piebilst, ka izstādes auditorija ir arī skolēni. “Viņi varbūt reizēm izskrien cauri tādai izstādei, neredzot to sīkāk, tādēļ mums ir citi instrumenti, kā novirzīt viņu fokusu. Viens no tiem ir mūsu tematiskā nodarbība, kas ir veltīta tieši lietišķajai mākslai vai tradicionālajai kultūrai un piedāvā veidu, kā bērni caur dizainisko procesu, iedvesmojoties no izstādes, var radīt paši savus darbus,” stāsta Vita Blate.

Smiltenes novadpētniecības muzejs jau saņēmis pirmos pieteikumus no skolām un aicina arī citas izglītības iestādes atvest savus skolēnus apskatīt izstādi “Dievs” apvienojumā ar muzeja piedāvāto tematisko nodarbību.

Skolas var sazināties ar Vitu Blati, zvanot uz tālruni 27054830 vai rakstot e-pastu vita.blate@smiltenesnovads.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saziņai var izmantot arī Facebookcom/Smiltenes muzejs vai Instagram smiltenes.muzejs.

Milzīgs prieks par bērniem

TLMS “Smiltene” vadītājas pienākumu izpildītāja Daiga Melnace “Ziemeļlatvijai” atzīst, – viņai ir prieks un lepnums par to, ka izdevies Smiltenes novadā sarīkot Latvijas mēroga izstādi un dot iespēju tajā parādīt savus darbus arī vietējām studijām, kopām vai individuālajiem dalībniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņu vidū šogad ir arī pieci bērni – četri no Valkas novada, bet visjaunākā izstādes dalībniece, deviņus gadus vecā Lote Tarasa ir no Smiltenes novada.

“Iekārtoju izstādes muzejā Mēru muižā ceturto gadu. Dalībnieki un arī darbu kvalitāte mainās, šogad, manuprāt, ir īpaši labi darbi. Milzīgs prieks ir par bērniem. Arī mūsu studijā (TLMS “Smiltene”) aug jaunā maiņa un mūsu darbam būs turpinājums. Uz studiju nāk daudz meiteņu, jauno māmiņu, kurām patīk tas, ko darām un kuras vēlas mācīties,” stāsta Daiga Melnace.

Izstādes “Dievs” vairāki dalībnieki sarunās ar Smiltenes novadpētniecības muzeja darbiniecēm izteikušies, ka jau top darbi nākamgad muzejā plānotajai izstādei “Daba”, proti, pieņēmuši to kā ikgadēju tradīciju.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.