Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Izstādē Dabas muzejā varēs apskatīt krāšņos īrisus

Foto: No LNDM arhīva

Krāšņie un gleznainie īrisi Latvijas Nacionālajā dabas muzejā šogad būs apskatāmi trīs dienas – no 7. līdz 9. jūnijam. Izstāde „Īrisi 2023” tradicionāli tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tulkojot no sengrieķu valodas, vārds iris nozīmē – varavīksne. Īrisi patiešām sastopami ļoti daudzveidīgās nokrāsās, un savvaļā ir zināmas 250 šo daudzgadīgo lakstaugu sugas, kas aug Āzijā, Eiropā, Ziemeļamerikā unZiemeļāfrikā. Kultivēto īrisu šķirņu galvenā izcelšanās vieta ir Vidusjūras apgabals.

Latvijā īrisi pazīstami jau sen, un joprojām ir sastopamas arī senās īrisu šķirnes, kas no muižu parkiem 19. gadsimtā ieceļojušas latviešu zemnieku puķu dārziņos. Lielāku uzmanību īrisiem sāka pievērst 20. gadsimta 80. gadu vidū, kad Rīgā norisinājās pirmās lielās īrisu ziedu izstādes. Lai arī sākotnēji audzētājiem bija pieejamas tikai ārzemju šķirnes, līdz ar biedrības izveidošanu 1994. gadā aktivizējās Latvijas īrisu selekcija. Mūsdienās īrisu audzēšana, kolekcionēšana un selekcionēšana Latvijā ir ļoti populāra – aktīvā audzēšanas apritē ir ap 1000 bārdaino īrisu šķirņu.

Izstādē būs apskatāmas īrisu šķirnes, kas selekcionētas gan Latvijā, gan ārzemēs un piemērotas Latvijas klimatam. Savas kolekcijas apmeklētājiem izrādīs Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības selekcionāri un kolekcionāri: Laimonis Zaķis, Ilga Viņķele, Juris Bāze, Lolita Muhlinkina, Dzintra Jurevica un Gunta Jēkabsone.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes laikā biedrības pārstāvji sniegs konsultācijas apmeklētājiem par īrisu šķirnēm, audzēšanu, selekciju un šķirņu izvēli dārzam.

Izstādes atklāšana notiks 7. jūnijā plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Izstādes darba laiks:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

T. (07.06.) 12.00–17.00
C. (08.06.) 10.00–19.00
P. (09.06.) 10.00–17.00

Laipni gaidīti Latvijas Nacionālajā dabas muzejā – Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 4! Plašāka informācija: www.dabasmuzejs.gov.lv.

Informāciju sagatavoja: Latvijas Nacionālais dabas muzeja Komunikācijas nodaļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.