Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Izaicinājumā atklāj galda spēļu daudzveidību

Ne viena vien smilteniešu ģimene atklājusi, ka daudz aizraujošāk ir sēdēt nevis pie viedierīcēm, bet gan pie galda spēlēm. Foto: Sandra Pētersone

Jau rakstījām, ka Smiltenes bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa aicina ģimenes no 1. decembra līdz 28. februārim piedalīties “Izaicinājumā tumšajiem ziemas vakariem”– spēlēt galda spēles un tās novērtēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šobrīd izaicinājumā piedalās 12 ģimenes. Aktīvākā līdz šim ir izspēlējusi 24 galda spēles no pavisam 102 Bērnu apkalpošanas nodaļā pieejamajām.

Vecākā bibliotekāre Sanita Lārmane atgādina, ka spēļu izvēle ir nejauša, tās jāizlozē. Tādējādi ģimenēm būs iespēja izmēģināt dažādas spēles, kuras citkārt paši varbūt neizvēlētos.

“Šis ir patiešām lielisks veids, kā pavadīt laiku kopā ar ģimeni mūsdienu tehnoloģiju pārņemtajā pasaulē. Priecē, ka šī izaicinājuma mērķis ir sasniegts jau tagad – ir ģimenes, kuras atnes atpakaļ spēli uz bibliotēku un atklāj, ka paši nebūtu izvēlējušies konkrēto spēli, bet galu galā tā izrādījusies diezgan interesanta,” stāsta Sanita Lārmane. Lai piedalītos izaicinājumā, jādodas uz Smiltenes bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļu un jāpiesakās pie bibliotekāra, kurš izsniegs izaicinājuma darba lapu un piedāvās veikt izlozi. Aktīvākā ģimene balvā saņems kinobiļetes no Smiltenes kinoteātra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesaka Kalniņu ģimene

Kalniņu ģimene no Smiltenes pagasta Kalnamuižas izaicinājumā līdz šim izspēlējusi deviņas spēles. 

Vienu gadu un sešus mēnešus vecās Martas un trīs gadus vecā Māra Kalniņu mamma Jolanta Irbe atzīst, ka iepriekš pat prātā nav ienācis, ka galda spēļu ir tik daudz un dažādas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No jau izspēlētajām Kalniņu ģimenei ir trīs favorīti: “Tornis”, puzle “Jāņi” un Jogija spēle. No tām līdere ir “Tornis”. Spēlētājiem pēc kārtas ir jāizņem pa vienam taisnstūra koka klucīši no torņa, kas uzbūvēts no šādiem klucīšiem. Katrs klucītis pēc izņemšanas no torņa jānovieto torņa augšā. Ar laiku tornis kļūst īpaši nestabils, un uzvarēs tikai uzmanīgākais un pacietīgākais. Uzdevums ir saglabāt torni, lai tas nenokrīt, sava gājiena laikā. Spēle piesaistījusi pat mazās Martas uzmanību, kura arī vēlējusies to izmēģināt.

Otrajā vietā Kalniņu ģimene ierindo puzli “Jāņi” no sērijas “Gadskārtas”. Tā domāta četrus līdz sešus gadus veciem bērniem, palīdzot viņiem iepazīt latviešu nozīmīgākos gadskārtu svētkus. “Liekot puzli, dēlam bija daudz jautājumu par Jāņiem, piemēram, kāpēc lec pāri ugunskuram un citi. Vēl bērniem ļoti patīk Jogija spēle, kurā jāizvelk kārtis un jāpilda dažādi uzdevumi, piemēram, jāpieliek kreisās rokas pirkstiņš pie deguna un jāstāv uz vienas kājas. Pēdējā loterijā mums trāpījās aukliņu vēršanas spēle – ir koka klauniņš ar caurumiņiem, cauri tiem verot trīs šņorītes, klaunam var piešūt biksītes, jaciņu, taurenīti, apavus. Arī tas bērniem bija aizraujoši,” stāsta Jolanta.

Viņa  atzīst, ka kopīga galda spēļu spēlēšana ģimenei ir ļoti laba nodarbe – visiem kopā ir jautri un interesanti pavadīts vakars, kas saliedē ģimeni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Turklāt bērniem spēlēt galda spēles ir lietderīgi un attīstoši, viņi iemācās kaut ko jaunu. Izaicinājumā iesaistījāmies pagājušā gada beigās. Aizejot uz bērnu bibliotēku, atklājām, ka tur nav tikai grāmatas, piedāvājumā ir arī žurnāli, puzles, galda spēles. Paņemt tās pašas puzles uz laiku no bibliotēkas ģimenei ir gan ekonomiski izdevīgi, gan arī  mājās netiek aizņemta vieta, kā būtu pērkot,” stāsta Jolanta.

Iesaka Šilovu ģimene

Šilovu ģimene no Smiltenes paguvusi izspēlēt jau 24 galda spēles. Ģimenē aug trīs bērni – Andris (3 gadi), Reinis (6 gadi) un Marta (7 gadi).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Liene Šilova no izspēlētajām spēlēm ģimenes kopīgajā vērtējumā kā aizraujošāko nosauc “Halli Galli”. Tā ir ātruma un reakcijas spēle, kurā spēlētāji cenšas ieraudzīt tieši piecu vienādu augļu kombināciju. Visi spēlētāji katrs savu kāršu kaudzīti tur sev priekšā ar attēlu uz leju un cits pēc cita veic gājienu, atverot vienu kārti no savas kaudzītes. Pēc katras kārts atvēršanas visi spēlētāji cenšas ieraudzīt, vai šajā brīdī starp atvērtajām kārtīm nav redzami tieši pieci vienādi augļi. Ja ir, tad spēlētājiem ir jāuzsit pa zvaniņu. Ja tas, kurš to pirmais izdarīja, nav kļūdījies, viņš paņem visas izspēlētās kārtis un pievieno savai kaudzītei. Kad kādam spēlētājam kārtis beidzas, viņš izstājas.

Šilovu ģimenes vērtējumā uz pēdām “Halli Galli” min “Kingdom Builder” (karaļvalsts celšanas spēle) un “Ice Cool”. Tā ir aizraujoša galda spēle visai ģimenei – ar knipi jāsit pingvīna figūriņai, pingvīni ir skolēni un viena figūriņa – komandante, no kuras pārējie bēg un komandante viņus ķer.

Liene iesaka citām ģimenēm arī galda spēli par Latvijas apceļošanu “Šurpu turpu”. Tā ir iespēja ne tikai uzzināt par vairākām interesantām vietām Latvijā, bet tās arī savā veidā apceļot. Šīs spēles iespaidā pēdējā skolēnu brīvlaikā Šilovu ģimene dažus no spēles objektiem apmeklēja pa īstam,  dabā.

Šilovu ģimenei jau pirms bibliotēkas sarīkotā izaicinājuma galda spēles bija kopīgs brīvā laika pavadīšanas veids. “Televizoru īpaši neskatāmies, tad nu vietā ziemā jāmeklē kāda cita nodarbe, it īpaši, ja ārā ir slikts laiks,” teic Liene. Galda spēles maksā salīdzinoši dārgi, tāpēc viņa iesaka sekot līdzi, kad tiek piedāvātas akcijas un cenas ir zemākas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.