Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Iedzīvotāju pienākumu uzturēt kārtību savā kāpņu telpā pārņem algots darbinieks

Pirmdien SIA “Valkas namsaimnieks” algotā apkopēja Natālija Seļaņina uzkopa daudzdzīvokļu mājas Raiņa ielā 18 visas četras kāpņu telpas. Viņai pagrabā ierādīta neliela telpa, kur glabāt darbarīkus, un ierīkota ūdens ņemšanas vieta. Foto: Inga Karpova

Kopš jaunā gada Valkā, daudzdzīvokļu māju kāpņu telpas uzkopj apkopējas, nevis paši iedzīvotāji, kā tas bija līdz šim. Jau ilgāku laiku pastāvēja problēma, ka vieni, ievērojot grafiku, šo pienākumu veica godprātīgi, bet citi nelikās ne zinis. Iedzīvotāji par to šūmējās, tāpēc pieņemts lēmums, ka turpmāk šo darbu veiks algotas darbinieces.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī “Ziemeļlatvija” vairākkārt ir rakstījusi par šo problēmu, ka daži daudzdzīvokļu māju iemītnieki ignorē kāpņu telpu uzkopšanas grafiku. Šī iemesla dēļ jau kādu laiku gaisā virmoja iecere par to, ka šo darbu varētu veikt algoti strādnieki.

Trūkst godprātīgu cilvēku, kam uzticēt apkopējas pienākumus   

Valkas pilsētā nekustamā īpašuma apsaimniekotājs SIA “Valkas Namsaimnieks” pašlaik ir nolīdzis divas apkopējas, bet tas ir daudz par maz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To sarunā ar “Ziemeļlatviju” atzīst SIA “Valkas namsaimnieks” valdes loceklis Ivo Meļķis.

“Pamazām meklējam apkopējas visām daudzdzīvokļu lielajām mājām, ne tikai renovētajām, kā dzird pilsētā runājam. Atrast piemērotus cilvēkus šim darbam ir sarežģīti, jo ir totāls apzinīga darbaspēka trūkums. Jārēķinās, ka tas nav arī fiziski viegls darbs. Pašlaik divas apkopējas uzkopj kāpņu telpas Merķeļa ielas un Tirgus ielas dzīvojamajos rajonos, kā arī pilsētas centrā esošajos namos un Rīgas ielas daudzdzīvokļu mājās, kas atrodas pie Latvijas – Igaunijas robežas. Abas apkopējas jau tagad uztur kārtībā kāpņu telpas divdesmit daudzdzīvokļu mājās. Reizi nedēļā apkopējām pilnībā no paša augšējā stāva līdz pat ieejas durvīm kārtīgi viss ir jāiztīra. Ja kāpņu telpas ir stipri pienēsātas, ir arī jāizmazgā. Vienu reizi sezonā ir jānomazgā logi,” stāsta I. Meļķis. Viņš atzīst, ka no iedzīvotājiem jau ir saņemtas pirmās pozitīvās atsauksmes par uzkoptajām koplietošanas telpām, īpaši Raiņa ielas 18. daudzdzīvokļu mājā.

“Pirms tam pie mums ieradās iedzīvotāji un jautāja, kāpēc neviens neuzkopj koplietošanas telpas. Normatīvajos aktos ir norādīts, ka apsaimniekotākam arī kāpņu telpas ir jāuztur kārtībā. Līdz šim apsaimniekošanas maksā nebijām iekļāvuši maksu par koplietošanas telpu uzkopšanu. Šo pozīciju no apsaimniekošanas maksas bijām izņēmuši. Vēsturiski bija tā, ka iedzīvotāji paši sastādīja kāpņu telpas uzkopšanas grafikus. Taču daži par šo kārtību sāka protestēt, un mēs sapratām, ka jāpieņem lēmums par kāpņu telpu uzkopšanu. Mājās, kur tiek uzkoptas kāpņu telpas, nedaudz palielinājām maksu par apsaimniekošanu. Apkopējas savus darba pienākumus veic, mēnesī saņemot minimālo darba algu 620 eiro pirms nodokļu nomaksas,” skaidro I. Meļķis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Inga Karpova

“Ziemeļlatvija” uzklausīja arī pretēju viedokli. Kāda valcēniete, kura nevēlējās publiski nosaukt savu vārdu un uzvārdu, uzskata: “Lai taupītu ģimenes budžetu, iedzīvotāji savos dzīvokļos līdz minimumam – atzīmei viens vai pat nullei – noregulējuši radiatorus. Līdz ar to apsaimniekotājam trūkst naudas, tāpēc bija vajadzīgi šitie apkopēji, lai mums palielinātu apsaimniekošanas maksu. Kas renovētā mājā vēl ir jāapsaimnieko?”

Par to, ka sen jau šo problēmu par kāpņu telpu uzkopšanu vajadzēja atrisināt, piekrīt viena no Merķeļa ielas daudzdzīvokļu mājas pārvaldniecēm.

“Jaunie baidās rokās paņemt birsti, bet pensionāriem lielākoties vairs nav ne spēka, ne veselības šo darbu padarīt. Mūsu mājā kāpņu telpas uzkopj kopš februāra sākuma. Ir iedzīvotāji, kas par to priecājas, bet ir arī tādi, kas kategoriski iebilst, sakot, ka paši var tīrīt. Līdz šim to darījuši iedzīvotāji, un  neviens par to viņiem nav maksājis, bet tagad būšot jāmaksā. Mums apsaimniekošanas maksa ir palielināta no 30 centiem uz 40 centiem par kvadrātmetru dzīvojamās platības,” skaidro mājas pārvaldniece. Viņa atgādina, ka ne jau mājas pārvaldnieki pieņēma šo lēmumu par kāpņu telpu uzkopšanu, bet gan SIA “Valkas Namsaimnieks.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ja kādam ir iebildumi, jādodas pie apsaimniekotāja un jāizskaidro sava pozīcija,” norāda valcēniete.    

Ar darbarīkiem problēmu nav

Pirmdien “Ziemeļlatvija” satikās ar vienu no kāpņu telpu apkopējām Natāliju Seļaņinu. Viņa jau rīta pusē devās uz Raiņa ielas 18. daudzdzīvokļu māju. Natālija stāsta, ka, sākot uzkopt šī nama visas kāpņu telpas, tās bijušas ļoti piegružotas un netīras.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Noslauku deviņus pakāpienus, un šaupele ar smiltīm jau pilna. Bērni piegružo ar čipsiem un  papīriem. Katru nedēļu izmazgāju visas kāpņu telpas, notīru ieejas durvis un durvju stiklus. Darāmā pietiek, lai tikai mugura turētu. Ar darbarīkiem un piederumiem problēmu nav pilnīgi nekādu. Visu nepieciešamo, arī tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļus sagādā SIA “Valkas Namsaimnieks”. Pagrabā ir ierādīta telpa, kur uzglabāt darbarīkus un visu citu darbam nepieciešamo. Turpat arī ierīkota ūdens paņemšanas vieta. Solīja, ka Raiņa ielas 18. mājai pa vidu ierīkos vēl vienu ūdens paņemšanas vietu, jo māja ir gara, grūti staigāt ar pilnu ūdens spaini. Gan jau to izdarīs, ja solīja,” cer Natālija. Viņa atzīst, ka cilvēki, pasakot paldies, ir novērtējuši, ka kāpņu telpas ir uzkoptas un tīras. Nereti bijis tā, ka māja ir renovēta, tās ārējais veidols ir acij tīkams, bet, atverot kāpņu telpas durvis, redzama netīrība. Natālija atzīst, ka diemžēl daudzi iedzīvotāji tik tiešām neuzkopa savas kāpņu telpas, īpaši jaunā paaudze. Taču esot vēl arī cita problēma. Piemēram, Natālija pati mitinās daudzdzīvokļu mājā Domes bulvārī 1.

“Daudzi dzīvokļi ir tukši, tur neviens nedzīvo. Daudzos dzīvokļos dzīvo slimi pensionāri, kuri nemaz nevar vairs uzkopt savu kāpņu telpu. Viņi ir vispateicīgākie, ka nu tagad viss ir tīrs un mājās nav jāienes smiltis,” priecājas Natālija.

#SIF_MAF2022

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.