Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ideju vērtē pretrunīgi

Apes novada ģerbonis (no kreisās), Smiltenes novada ģerbonis, Raunas novada ģerbonis. Vizuālais materiāls: “Smiltenes novada attīstībai”

Ja vēl nesen Smiltenes novada ģerbonī zelta laukā bija attēlota zila rudzupuķe ar deviņām ziedlapiņām, kas simbolizē visu novadu – Smiltenes pilsētu un astoņus apkārtējos pagastus, tad pēc administratīvi teritoriālās reformas šī simbolika jaunajam Smiltenes novadam vairs neatbilst.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Proti, jaunais novads kļuvis ievērojami lielāks, tajā tagad iekļaujas arī nu jau bijušie Apes un Raunas novadi.

Nonāk pretrunā ar aptaujas rezultātiem

Jaunajam novadam ir vajadzīgs jauns ģerbonis, tāpēc Smiltenes novada pašvaldība 20. decembrī izsludināja ģerboņa ideju konkursu “Par Smiltenes novada ģerboņa izveidi” un aicina novada iedzīvotājus  iesniegt savu redzējumu oficiālajai novada simbolikai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldības paziņojums par jauna  Smiltenes novada ģerboņa izveidi vienā daļā iedzīvotāju izraisījis neizpratni, sociālajos tīklos cilvēki jau drīz vien pēc informācijas publicēšanas vietvarai lūdza skaidrojumu par šādas rīcības nepieciešamību. Dažs pat izteicās, ka tā būs muļķīgi izšķiesta nauda, bet vēl kāds cits brīnījās, vai tiešām pašvaldībai nav nekā būtiskāka, ar ko nodarboties, un vai pāris pagastu pievienošana ir tik būtiska, ka pat ģerbonis jāmaina.

“Vai par iztīrītiem un nokaisītiem ceļiem jaunizveidotā novada iedzīvotāji nebūtu priecīgāki? Ārišķībām nauda netiek žēlota,” tā, piemēram, savā komentārā  raksta Smiltenes novada iedzīvotāja Vita Ceriņa.

Atgādinām, ka Smiltenes novada pašvaldība no šī gada 23. augusta līdz 5. septembrim aicināja iedzīvotājus iesaistīties lēmuma pieņemšanas procesā par apvienotās pašvaldības oficiālo simboliku – novada ģerboni – un saņēma 332 viedokļus par Heraldikas komisijas ieteiktajiem trīs virzieniem, kas būtu jāizvērtē jaunizveidotajām pašvaldībām savas simbolikas pieņemšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc aptaujas pašvaldība informēja, ka pirmkārt Smiltenes novadam ir iespēja apstiprināt esošo Smiltenes novada ģerboni, kura heraldiskais apraksts ir “Zelta laukā rudzupuķes zieds dabiskās krāsās”. Par šo virzienu balsojuši vairākums respondentu, proti, 181 novada iedzīvotājs jeb 54,5% no visiem aptaujas dalībniekiem.

Pašvaldība norādīja, ka otrs risinājums ir lemt par izmaiņām vai papildinājumiem esošajā Smiltenes novada ģerbonī, un šis risinājums ir saistošs 61 novada iedzīvotājam jeb 18,4% no aptaujas dalībniekiem.

Par to, ka jaunizveidotai pašvaldībai ir nepieciešams jauns ģerbonis, balsojuši 90 novada iedzīvotāji jeb 27,1%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Te jāpiebilst, ka visi 332 respondenti, kuri piedalījās aptaujā, ir vien maza daļiņa no Smiltenes novada iedzīvotāju kopējā skaita, kas pārsniedz 19 tūkstošus.

Skaidro, ka vajadzīga vienota identitāte

Atbildot uz iedzīvotāju lūgumu izskaidrot, kāpēc pašvaldība tomēr nolēmusi Smiltenes novadam  veidot jaunu ģerboni, Smiltenes novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Linda Beitika skaidro, ka pēc administratīvi teritoriālās reformas Smiltenes novadu veido trīs vēsturiski novadi, kur katram līdz šim bijusi sava identitāte, simboli un vērtības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vērtības, cilvēki un simboli apvienojas, bet neveido kopēju un vienotu identitāti jaunajās novada aprisēs. Lai vienotu sabiedrību, veicinātu kopienas lokālpatriotismu un piederību jaunajam novadam, ir nepieciešams radīt jaunu oficiālo simboliku jaunajam Smiltenes novadam,” uzsver Linda Beitika.

Smiltenes novada ģerboņa heraldiskais apraksts – “Zelta laukā rudzupuķes zieds dabiskās krāsās”.

Apes novada ģerbonis – “Zilā laukā sudraba šaurpālis, uz tā vidū sarkans vairodziņš ar sudraba siju valsts karoga krāsu samēros; abās malās četri pāļa virzienā pa divi likti sudraba astoņlapu ziedi”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Raunas novada ģerbonis – “Sarkanā laukā divi sudraba liliju krusti, zem tiem sudraba četrlapu roze”.  

Konkurss ir atklāts; var piedalīties ikviens

Smiltenes novada pašvaldība skaidro, ka izstrādātajam jaunajam Smiltenes novada ģerbonim būs reprezentatīva un lokālpatriotismu veicinoša funkcija. Tas tiks izmantots reprezentācijas vajadzībām – uz veidlapām, zīmogos, pašvaldības policijas zīmotnēs (atšķirības zīmēs pie formas tērpa un žetonos), deputātu krūšu nozīmītēs, apliecībās, vizītkartēs, iespieddarbos, uz izdevumu vākiem un titullapām, Smiltenes novada pašvaldības atzinības un goda rakstos, diplomos un citos oficiālajos dokumentos un apbalvojumos, reprezentējot oficiālos pašvaldības informācijas kanālus, iestāžu un struktūrvienību dokumentus. Ģerbonis tiks izvietots pie pašvaldības iestāžu ēkām, dienesta telpām un uz šīm iestādēm piederošajiem transporta līdzekļiem, uz ceļa zīmēm un norādēm, kas izvietotas, iebraucot novada teritorijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ideju konkurss “Par Smiltenes novada ģerboņa izveidi” ir atklāts, tajā var piedalīties ikviena fiziska vai juridiska persona, kā arī personu grupas.

Piedāvājumi ģerboņa idejai jāiesniedz līdz 2022. gada 19. janvārim. Ja konkursa norises laikā pašvaldība nesaņems atbilstošas idejas, tad konkursa norises termiņš tiks pagarināts. Iedzīvotāju iesūtītās jaunā Smiltenes novada ģerboņa idejas tiks iesniegtas māksliniekam, kurš atbilstoši heraldikas komisijas nosacījumiem izstrādās ģerboni un Smiltenes novada karogu. Mākslinieka izstrādātie maketi tiks nodoti iedzīvotāju vērtēšanai.

Iepazīties ar konkursa norises nolikumu var Smiltenes novada pašvaldības mājaslapā. Informāciju par tehniskajām un citām prasībām var saņemt, sazinoties ar  Lindu Beitiku (tālrunis 28334474, e-pasts: linda.beitika@smiltenesnovads.lv).

Konkursa piedāvājumus dalībnieki var iesniegt klientu apkalpošanas centros Smiltenē, Apē un Raunā, vai nu slēgtu aploksni ievietojot pastkastītēs, kas atrodas pie pagastu pārvalžu ēkām, vai sūtot elektroniski uz e-pasta adresi: dome@smiltenesnovads.lv, vai nosūtot pa pastu uz adresi:  Smiltenes novada pašvaldība, Dārza iela 3, Smiltene, LV-4729.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.