Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Farmaceite no Ukrainas pieņemta farmaceitu saimē Valkas aptiekā

Ukrainas kara bēgle Natālija Grabovska, strādājot aptiekā, pircējiem jau prot pateikt kādu vārdu latviski. Dienā, kad top šis fotouzņēmums, aptiekā ir vairāki cilvēki, kuriem nepieciešami medikamenti vai padoms zāļu iegādē. Foto: Inga Karpova

“Latvija ir skaista zeme, kurā dzīvo labi cilvēki. Kāda jums ir brīnišķīga daba, tīrs gaiss un visur – gan mežā, gan pļavās – aug noderīgi ārstniecības augi. Mežos atrodamas sēnes un ogas. Valkas pievārtē ir tik skaists ezers – Zāģezers. No rīta ar velosipēdu aizbraucu, pārpeldu to un atgriežos mājās. Lai Latvija plaukst un attīstās!” pirms 18. novembra svētkiem, kad nosvinējām Latvijas proklamēšanas  104. gadadienu, novēl kara bēgle no Ukrainas, trīs dēlu mamma Natālija Grabovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Natālija Valkā ar diviem dēliem – 15 gadus veco Leonīdu un četrgadīgo Konstantīnu – ieradās 11. martā. Apmetās bijušajā Valkas J. Cimzes ģimnāzijas dienesta viesnīcā Semināra ielā. Tur vienā istabā ģimene mitinās joprojām. Savukārt vecākais dēls Vladimirs, kuram ir 19 gadi, dzīvo Čehijā, kur pirms kara sāka studēt. Natālija bija viena no pirmajām kara bēglēm, kurai palaimējās Valkā uzsākt darbu savā profesijā. Viņa ir farmaceite. Šajā profesijā savā dzimtenē Ukrainā ieguvusi augstāko izglītību. Vispirms viņa īpašas ukraiņu kara bēgļu programmas ietvaros gandrīz trīs mēnešus nostrādāja “Mēness aptiekā”.

“Kad atbrauc uz svešu zemi, parasti savā profesijā darbu atrast ir ļoti sarežģīti. Man paveicās, tāpēc radās ticība sev un saviem spēkiem. Man ir interesanti strādāt Latvijas aptiekās. Parasti, kad pirms kara braucām ekskursijās, vienmēr ar interesi iegāju kādā aptiekā. Ukrainā mums ir sava specifika. Te viss ir nedaudz citādāk, bet tas ir saprotami. Jau trešo mēnesi apkalpoju pircējus aptiekā  “Apotheka”,” stāsta Natālija. Viņa atceras, ka šajā aptiekā viņai piedāvāts darbs pavisam nejauši. Viņa piekritusi kopā ar tautieti, kurai saslimusi mamma, doties uz aptieku palīdzēt izvēlēties medikamentus. Natālija, jau zinādama, kādas zāles ir nopērkamas Latvijas aptiekās, skaidrojot to iedarbību, palīdzēja paziņai izvēlēties vispiemērotākās. Aptiekā bija ieradusies menedžere, kura bija dzirdējusi Natālijas ieteikumus un skaidrojumu. Pienākusi klāt un interesējusies, vai Natālija ir farmaceite no Ukrainas. Saņemot apstiprinošu atbildi, menedžere piedāvājusi darbu.

“Tā pavisam nejauši saņēmu darba piedāvājumu. Esmu tiešām priecīga, ka spēju nopelnīt iztikai. Man pie darba apģērba ir piespraude ar vārdu un informāciju par to, ka esmu no Ukrainas, un varu apkalpot klientus krievu un ukraiņu valodā. Jā, es jau nedaudz saprotu teikto latviešu valodā, jo principā pircēji uzdod vienus un tos pašus jautājumus. Ja pircējs runā lēnām, saprotu latviski. Ir arī tā, ka es runāju krieviski, bet pircējs atbild latviski. Protams, ir bijuši arī daži nepatīkami starpgadījumi, bet es tos cenšos ātri aizmirst un neturēt sevī sarūgtinājumu. Mums, ukraiņiem, kas apmetušies Valkā, tiešām ir paveicies, jo neizjūtam valodas barjeru. Cilvēki, uzzinot, ka esam ukraiņi, ar mums runā krieviski,” atklāj ukraiņu farmaceite. Viņa tiešām no sirds priecājas, ka, esot bēgļu gaitās, var strādāt un pelnīt iztiku. Pēc tam, kad beidzies iepriekšējais darba līgums, viņa satraukusies, kā spēs izdzīvot, jo “ja pusaudzis saprot, ka mums jādzīvo ļoti taupīgi un nevaram atļauties lieki tērēties, tad mazais to vēl nesaprot”. Uz jautājumu, par ko Natālija sapņo, viņa nedomājot godīgi atbild: “Par atgriešanos mājās, Harkivā. Lai arī pilsēta ir nopostīta, mums pietiks spēka to atjaunot. Lai arī mazajam Kostjam te ļoti patīk iet bērnudārzā un draudzēties ar latviešu bērniem, viņš arī man prasa – mamma, kad brauksim mājās.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.