Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

“Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022” veicina labās prakses piemērus

Lai veicinātu labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, arī šogad notiek konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022”. Vēl līdz 17. jūnijam žūrija gaida pieteikumus piecās konkursa kategorijās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau vairākus gadus SIA “Valkas namsaimnieks” regulāri piedalās konkursā, iekļūst arī otrajā kārtā. Žūrija ir īpaši pamanījusi skaistos balkonu atjaunošanas risinājumus un to, ka Valka par ēkām domā kompleksi. “Ir patīkami apzināties, ka ieguldītais darbs tiek novērtēts. Skatījums no malas sniedz gandarījumu gan iedzīvotājiem, gan mums kā daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājiem. Tādēļ arī šogad veidojam pieteikumu šim konkursam. Vēl gan ir jāvienojas, kuras mājas minēsim pieteikumā. Visticamāk, tie varētu būt pieci objekti, starp tiem arī mājas Rīgas ielā 6A, Rīgas ielā 6B un Stendera ielā 2. Pamatā tās ir ēkas, kuru siltināšana pabeigta pavisam nesen. Nav jau tā, ka visas mājas ir vienādas, katrai ir kāds vairāk vai mazāk pielāgots projekta risinājums, vai tas būtu saistīts ar nama infrastruktūru, vizuālo tēlu vai tamlīdzīgi. Katrai mājai ir kaut kas savs, tāpēc vienmēr interesanti un vērtīgi saprast, kur un kādā līmenī mēs atrodamies pēc žūrijas komisijas vērtējuma,” pauž SIA “Valkas namsaimnieks” valdes loceklis Ivo Meļķis un dara zināmu, ka pērn vairākas ēkas, kuras šajā gadā tiks virzītas konkursam, vēl nav bijušas pabeigtas.

I. Meļķis pastāstīja, ka šogad vēl remontdarbiem un apkārt esošo teritoriju labiekārtošanai atbalsta programmas ietvaros uzlabojumi tiek veikti sešām daudzdzīvokļu mājām Valkā, bet līdz gada beigām pārmaiņas piedzīvos vēl pieci “Valkas namsaimnieka” apsaimniekoti daudzdzīvokļu nami.

Viņš ir līdzīgās domās ar konkursa organizatoriem, ka šobrīd mēs sastopamies ar vēl nebijušiem izaicinājumiem, kurus rada aizvien lielāka atkarība no energoresursu importa, kā arī ar nepieciešamību ierobežot klimata pārmaiņas. “Ēku energoefektivitātes paaugstināšana ir vērtīgs līdzeklis šo problēmu risināšanai. Tajā pašā laikā labākas un energoefektīvākas ēkas uzlabo arī iedzīvotāju dzīves kvalitāti, vienlaikus nodrošinot labāku iekštelpu komforta līmeni un videi draudzīgas darbavietas,” pausts konkursa ziņojumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konkursa uzdevums ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību un atjaunošanu, tā samazinot siltumnīc­efekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā, samazinot energoresursu patēriņu un uzlabojot cilvēku dzīves telpu.

Kā norāda organizatori, šāds konkurss ir labs veids, kā pateikt paldies no valsts puses aktīviem projektu īstenotājiem un šo ēku iedzīvotājiem par rūpēm, par sava īpašuma sakārtošanu, veicināt zināšanu un labās prakses piemēru izplatīšanu, tas motivē pretendentus plānot un īstenot energoefektivitātes projektus, jo labam darbam ir jātiek arī uzslavētam.

“Konkurss ir labs iedvesmas avots citām ēkām, jo te var redzēt patiešām izcilus piemērus kvalitatīvai ēku atjaunošanai, lietderīgam Eiropas Savienības fondu ieguldījumam un iespaidīgus rezultātus energoefektivitātes rādītāju kāpumam,” pauž Inese Bērziņa (Ekonomikas ministrija), konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā” žūrijas komisijas vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā sakarā jāpiemin, ka Ekonomikas ministrija 2022. gadā pasūtīja neatkarīgu izvērtējumu par visām dzīvojamām un nedzīvojamām ēkām, kuras konkursā no 2011. līdz 2021. gadam ieguva pirmās vietas godalgu kā energoefektīvākās ēkas. Dati bija pat pārsteidzoši iespaidīgi – nevienā no desmit analizētajām daudzdzīvokļu ēkām kopējais enerģijas ietaupījums nebija zemāks par 60%, bet lielākajai daļai tas pārsniedza 70%, sasniedzot pat 80% ietaupījumu. Šie skaitļi runā paši par sevi un apliecina, ka energoefektivitātes projekti dod reālu finanšu ietaupījumu šo ēku iedzīvotājiem, kas ir īpaši būtiski augošo enerģijas cenu kontekstā.

Konkursu organizē Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Latvijas Būvinženieru savienība. Pieteikumus konkursam var iesniegt piecās kategorijās: Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka, Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve, Energoefektīvākā publiskā ēka, Energoefektīvākā vienģimenes ēka, Energoefektīvākā rūpnieciskā ēka.

Kā vēsta konkursa organizatori, pirms 11 gadiem, kad sākās konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā”, daudzdzīvokļu ēku renovāciju bija uzņēmušies tikai daži desmiti drosminieku. Šodien atjaunoto ēku, ne tikai daudzdzīvokļu, bet arī valsts, pašvaldību un uzņēmumu ēku, skaits jau mērāms tūkstošos. Un visās šajās ēkās bez izņēmuma ir panākts pozitīvs efekts – ēkas ir padarītas pieejamākas un energoefektīvākas, kas nozīmē arī ilgtermiņa ieguvumus visiem – gan iedzīvotāju labklājībai, gan uzņēmējdarbības attīstībai.

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022” nolikums publicēts konkursa tīmekļa vietnē www.energoefektivakaeka.lv. Pieteikumus var iesniegt, nosūtot tos elektroniski uz e-pasta adresi dzivosiltak@em.gov.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.