Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

“Elektrotehnikas šķirošanās tūre” pirmajā posmā iedzīvotāji pārstrādei nodevuši teju 70 tonnas veco elektroiekārtu

Publicitātes foto.

Vecā elektrotehnika ir videi kaitīgie atkritumi un no tās jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. Lai veicinātu iedzīvotājiem iespējas to izdarīt iespējami ērti, kā arī vērstu uzmanību uz savu laiku nokalpojušas tehnikas ietekmi uz vidi, “Latvijas Zaļais punkts” kopā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide”, “Tet” un “Maxima Latvija” īsteno Vislatvijas kampaņu “Elektrotehnikas šķirošanās tūre”. Tās pirmajā posmā, kas aprīlī un maijā notika pie 28 “Maxima” veikaliem un piecos speciālajos šķirošanas punktos, kopumā piedalījās 1109 dalībnieki, pārstrādei nododot teju 70 tonnas veco iekārtu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Raugoties uz kampaņas rezultātiem, redzam, ka vidēji vienā mājsaimniecībā tiek glabātas dažādas ierīces daudzumā, kas svara ziņā pielīdzināms vienam vidēja izmēra ledusskapim. Un tas vēl ir nieks, jo pieredze mūsu rīkotajās akcijās parādījusi vēl skaudrāku ainu – ir virkne situāciju, kad viena mājsaimniecība pārstrādei nodod teju tonnu veco ierīču, kas turklāt krātas vairākās paaudzēs. Tas nebūt nav pareizi, jo, ilgstoši glabājot vecu tehniku tam neatbilstošos apstākļos, ir risks ar laiku sākt izdalīties to sastāvā esošajām videi kaitīgajām vielām, tādējādi apdraudot gan apkārtējo vidi, gan arī cilvēka veselību,” skaidro “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis, piebilstot, ka elektroiekārtas būtiski šķirot arī tāpēc, lai tās nonāktu pārstrādē: “Jo vairāk vecās tehnikas nodosim pārstrādei, jo mazāk jaunu preču ražošanai būs jāizmanto jau izsīkstošos pirmreizējos dabas materiālus. Vienlaikus atgādinām, ka vērtīgi piedomāt arī pie saviem patēriņa paradumiem – vai tiešām nepieciešama kārtējā jaunā ierīce un, iespējams, tehniku, kas izmantojama tikai retu reizi, būtu aizlienējama no radiem vai kaimiņiem. Arī šis ir veids, kā saglabāt vidi tīrāku un samazināt radīto atkritumu apjomu.”   

Kampaņas “Elektrotehnikas šķirošanās tūre” pirmais posms pie veikaliem “Maxima” un speciālajos šķirošanas punktos norisinājās vairāk nekā 20 reģionos visā Latvijā, tostarp Rīgā, Liepājā, Saldū, Kuldīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, Cēsīs, Jelgavā, Limbažos, Talsos, Balvos, Tukumā un cituviet. Starp visiem reģioniem lielāko nolietoto elektroierīču daudzumu nodeva Saldus iedzīvotāji – 14 tonnas. Šis bija arī reģions, kurā piedalījās lielākais dalībnieku skaits – 158. Otrajā vietā ar nodotām sešām tonnām tehnikas ierindojās Vecumnieku, savukārt trešajā ar četrām tonnām – Talsu iedzīvotāji. Otrs lielākais dalībnieku skaits bija Balvos – 74, bet trešo vietu ar 62 dalībniekiem ieņēma Daugavpils.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts vērš uzmanību pašreizējai šķirošanas infrastruktūrai: “Elektrotehnikas šķirošanas iespējas šobrīd Latvijā ir pieejamas ikvienam iedzīvotājam, taču būtiski regulāri par tām atgādināt, kas ir arī viens no šīs kampaņas mērķiem. Vienlaikus ir patiess prieks, ka cilvēki ne tikai meklē informāciju par to, kur likt veco tehniku, bet arī vaicā, kas ar to notiek tālāk. Tas apliecina, ka liela sabiedrības daļa jau pievērš uzmanību vides aspektiem un pat Eiropas Savienības zaļajiem mērķiem, kas gadu no gada palielinās. Turpināsim iesākto “Elektrotehnikas šķirošanās tūri” arī jūlijā, aicinot nevajadzīgās ierīces nodot atkritumu šķirošanas laukumos. Tāpat atgādinām, ka neliela izmēra tehniku ikdienā iespējams aiznest uz speciālajiem konteineriem, kas atrodas tirdzniecības vietās, kā arī pakalpojumus vecās tehnikas savākšanai nodrošina arī atsevišķi atkritumu apsaimniekošanas operatori.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visi kampaņas pirmā posma dalībnieki, kuri uz kādu no tūres pieturpunktiem nogādāja nevajadzīgo elektrotehniku, tika aicināti piedalīties izlozē par balvām – veikalu “Maxima” dāvanu kartēm 50 eiro vērtībā.

“Kā partneris elektrotehnikas šķirošanas kampaņās kopā ar SIA “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļo punktu” piedalāmies jau trešo gadu pēc kārtas un mums vairs nerodas jautājumu, vai ir vērts to darīt. Ilgtspēja un pārdomātas iepirkšanās veicināšana ir viena no mūsu prioritātēm, tādēļ esam lepni būt viens no šķirošanas tūres galvenajiem posmiem, aicinot iedzīvotājus iesaistīties atkritumu šķirošanā. Tīra vide ir mūsu kopīga atbildība un tikai atbalstot viens otru mēs varam sasniegt rezultātu – nodrošinot nākamajām paaudzēm zaļu, tīru un sakoptu Latvijas vidi. Veco elektrotehniku ikdienā iespējams nogādāt arī uz mūsu tirdzniecības vietām, kurās novietotas speciālas kastes mazo ierīču un bateriju šķirošanai. Ņemot vērā to, ka ikdienas gaitas daudziem ved arī caur veikalu, šis ir risinājums, kas vienmēr būs pa ceļam ikvienam,” skaidro “Maxima Latvija” nekustamā īpašuma attīstības un celtniecības direktors Viktors Novikovs.

Kampaņas “Elektrotehnikas šķirošanās tūre” tiek īstenota no šā gada aprīļa un notiks līdz pat jūlija beigām. Tās otrajā posmā no 1. līdz 31.jūlijam iedzīvotāji tiks aicināti nevajadzīgo elektrotehniku nogādāt uz kādu no 59 atkritumu šķirošanas laukumiem, tostarp Salaspilī, Kadagā, Siguldā, Liepājā, Saldū, Jelgavā, Bauskā, Madonā, Tukumā, Talsos, Cēsīs, Daugavpilī, Ventspilī un citos Latvijas reģionos. Plašāka informācija par otrā posma norisi pieejama šeit.

Informāciju sagatavoja: Alise Zvaigzne, “Latvijas Zaļā punkta” sabiedrisko attiecību speciāliste

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.