Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Eiropas skatītāju balvu saņem filma “Quo vadis, Aida?”

Publicitātes foto.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola trešdien svinīgā ceremonijā pasniedza 2022. gada LUX Eiropas Skatītāju balvu bosniešu režisores Jasmilas Žbaničas filmai “Quo vadis, Aida?”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šī filma ir spēcīgs aicinājums nodrošināt taisnīgumu Srebrenicas sievietēm un mātēm, kurām bija jānoraugās kā tiek nežēlīgi nogalināti vairāk nekā 8000 viņu tuvinieku. Šādas šausminošas zvērības un noziegumus pret cilvēci nekad nedrīkst aizmirst”, sacīja priekšsēdētāja Metsola ceremonijā, kas notika Strasbūras plenārsēžu zālē.

“LUX skatītāju balva veido tiltu starp mūsu politisko darbu un Eiropas kinematogrāfistu radošo darbu. LUX filmas ar mākslas starpniecību runā par cīņu par pilsoniskajām tiesībām, cilvēktiesībām, taisnīgumu, demokrātiju un brīvību,” viņa piebilda.

Pieņemot balvu, režisore Jasmila Žbaniča teica: “Kad gatavoju filmu par genocīdu Srebrenicā, es domāju, ka karš Bosnijā, Horvātijā, mūsu reģionā ir pēdējais karš Eiropā. Biju tik ļoti šokēta, uzzinot, ka mēs, eiropieši, pieļāvām karu Ukrainā. Es aicinu jūs visus atrast veidu, kā to apturēt”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Srebreņicas slaktiņa izdzīvotāja, Srebreņicas māšu asociācijas prezidente Munira Subašiča, kura arī uzrunāja EP deputātus, sacīja: “Mātes Ukrainā raud, meklējot savu dēlu kaulus. Tāpēc es lūdzu jūs apturēt karu Ukrainā, lai pēc iespējas mazāk mātēm pasaulē būtu jācieš.”

Balvai bija izvirzītas arī dāņu režisora Jonasa Pohera Rasmusena filma “Flee” un austriešu režisora Sebastiana Meizes filma “Great Freedom”.

Lasiet vairāk par LUX skatītāju balvas nominantiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzvarējusī filma tika izvēlēta, kopīgi balsojot skatītājiem un Eiropas Parlamenta deputātiem, ikviena grupa noteica 50 % no balsojuma. Skatītāju balsojums bija atvērts līdz 25. maijam, bet EP deputāti varēja balsot līdz 7. jūnijam.

Par uzvarējušo filmu

Bosniešu režisores Jasmilas Žbaničas filmas “Quo vadis, Aida?” producenti ir Bosnija un Hercegovina, Austrija, Nīderlande, Francija, Polija, Norvēģija, Vācija, Rumānija un Turcija. Aida ir tulkotāja miera uzturēšanas spēkos 1995. gada vasarā Srebrenicā. Viņas ģimene ir starp tūkstošiem civiliedzīvotāju, kas meklē patvērumu ANO nometnē. Aida uzzina, ka viņas ģimeni un cilvēkus gaida briesmīgs liktenis, bet vai viņa var kaut ko darīt, lai to apturētu?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konteksts

Kopš 2020. gada LUX Eiropas skatītāju kino balvu pasniedz Eiropas Parlaments un Eiropas Kinoakadēmija.

Ar kino balvas starpniecību Parlaments kopš 2007. gada atbalsta Eiropas filmu izplatīšanu, nodrošinot finālistēm filmām subtitrēšanu 24 ES valodās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LUX balvas partneri ir arī Eiropas Komisija un kinoteātru tīkls “Europa Cinemas”.

Informāciju sagatavoja: Jānis Krastiņš, EP preses sekretārs Latvijā

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.