Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Eiro pārskaitījumus varēs saņemt desmit sekunžu laikā

Patērētāji un uzņēmumi varēs saņemt līdzekļus nekavējoties, droši un bez papildus maksas © Pixelated 275 / Adobe Stock
  • Pirmajā vietā patērētāju drošība: uzlabota krāpšanas novēršana un saņēmēja identitātes pārbaude
  • Tūlītējiem pārskaitījumiem nedrīkstēs piemērot augstāku maksu
  • Klienti varēs noteikt tūlītējo pārskaitījumu limitu

Trešdien Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja jaunu regulu, kas nodrošinās to, lai pārskaitītie līdzekļi nekavējoties nonāktu privātpersonu un uzņēmumu bankas kontos visā ES.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunā tiesību akta mērķis ir nodrošināt, lai privātpersonām un uzņēmumiem, jo īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, nebūtu jācieš no līdzekļu kavēšanās. Vienlīdz liela uzmanība jaunajos noteikumos pievērsta pārskaitījumu drošības uzlabošanai. Bankām un citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem būs jānodrošina, ka kredīta pārvedumi nav nesamērīgi dārgi un tiek apstrādāti nekavējoties. Ar šo tiesību aktu, par kuru jau panākta vienošanās ar ES dalībvalstīm, tiek atjaunināti pašreizējie Vienotās eiro maksājumu telpas (SEPA) noteikumi.

Tūlītējs kredīta pārvedums

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, tūlītējie kredīta pārvedumi ir jāizpilda cauru diennakti un visas nedēļas dienas, un naudai jānonāk saņēmēja kontā desmit sekunžu laikā. Maksātājs desmit sekunžu laikā jāinformē arī par to, vai pārskaitītie līdzekļi ir vai nav darīti pieejami saņēmējam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dalībvalstīm, kuru valūta nav eiro, šie noteikumi būs jāpiemēro pēc pārejas perioda attiecībā uz kontiem, kuros tiek piedāvāti regulāri darījumi eiro valūtā. Attiecībā uz šādiem kontiem būs īpaša atkāpe no maksājuma izpildes desmit sekunžu laikā ārpus darba laika, ņemot vērā iespējamos sarežģījumus ar likviditātes pieejamību eiro.

Klientu drošība, sodi un sankcijas

Maksājumu pārskaitījumu sniedzējiem būs jāievieš stingri un mūsdienīgi krāpšanas atklāšanas un novēršanas pasākumi, lai izvairītos no tā, ka naudas pārskaitījumi kļūdas vai ļaunprātības dēļ nonāk nepareizā kontā. Šim nolūkam maksājumu pārskaitījumu sniedzējiem, kas darbojas ES, nekavējoties un bez jebkādiem papildu maksājumiem vai komisijas maksas jānodrošina saņēmēja identitātes pārbaudīšanas pakalpojums. Kā papildu aizsardzības līdzeklis pret krāpšanu, pakalpojumu sniedzējam jāļauj klientiem noteikt maksimālā summa tūlītējiem kredīta pārvedumiem eiro, un šiem “griestiem” jābūt viegli maināmiem pirms nākamā pārveduma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja pakalpojumu sniedzējs nepilda krāpšanas novēršanas pienākumus un tas rada finansiālus zaudējumus, klients saskaņā ar jaunajiem noteikumiem varēs pieprasīt zaudējumu atlīdzināšanu.

Maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, kas piedāvā tūlītējos kredīta pārvedumus, būs arī jāpārbauda, vai uz kādu no to klientiem neattiecas sankcijas vai citi ierobežojoši pasākumi saistībā ar nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu.

Maksa par darījumu paliek nemainīga

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maksājumu pakalpojumu sniedzēja noteiktā cena par tūlītējiem pārskaitījumiem eiro nedrīkstēs būt augstāka par maksu, ko piemēro “parastajiem” kredīta pārvedumu darījumiem eiro.

Citāts

EP ziņotājs Mihils Hohevēns (ECR, Nīderlande) teica: “Ar tūlītējo maksājumu regulu mēs iezīmējam ilgi gaidīto maksājumu modernizāciju Eiropas vienotajā tirgū. Tagad klienti varēs atvadīties no neērtībām, kas saistītas ar divu vai trīs darba dienu ilgu gaidīšanu, lai piekļūtu saviem līdzekļiem. Mēs īstenojam to, kas cilvēkiem un uzņēmumiem patiešām ir svarīgi: naudas pārskaitījums desmit sekundēs jebkurā diennakts laikā.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpmākie soļi

Tiesību akts tika pieņemts ar 599 balsīm “par”, 7 “pret” un 35 atturoties.

Jaunie noteikumi stājas spēkā 20 dienas pēc publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī. Pēc tam dalībvalstīm būs 12 mēneši, lai regulu piemērotu.

Jānis KRASTIŅŠ, Preses sekretārs Latvijā, Eiropas Parlaments

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.