Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

E.Gulbja laboratorija aicina nodot ērces analīzēm bezkontakta nodošanas punktos

Foto: pixabay.com

Sākoties ērču aktivitātes sezonai, aktuāls kļūst jautājums par analīžu veikšanu ērcēm, kas piesūkusies cilvēkam, turklāt darīt to nekavējoties, negaidot līdz nākamajai darba dienai. E.Gulbja laboratorija īpaši izveidotajos analīžu nodošanas punktos nodrošina iespēju ērci izmeklēšanai nodot, nestāvot rindā, tajā pašā dienā, kad ērce piesūkusies.

Bezkontakta nodošanas punkti, kas tapa un tika izvietoti Covid 19 pandēmijas ietekmē, reaģējot uz pastiprināto pieprasījumu veikt Covid 19 testu, ir noderīgi un ērti lietojami arī citu analīžu materiāla savākšanai.

Latvijā izvietoti 22 bezkontakta analīžu nodošanas punkti – Rīgā, Jūrmalā, Mārupē un lielajās pilsētās.

Lai nodotu ērci analīzēm, vispirms tā pareizi jānoņem pēc iespējas ātrāk. Kā norāda Slimību profilakses un kontroles centrs, ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni, ar apļveida kustību izvelk ārā. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

Izņemtā ērce jāievieto kādā trauciņā, lai nogādātu analīžu nodošanas punktā. Lai nodotu bezkontakta analīžu nodošanas punktā, internetā jāiegādājas analīžu komplekts. To cena, ja vēlas pārbaudīt tikai uz vienu infekciju – ērču encefalītu vai borēliju jeb laima slimību – E.Gulbja laboratorijā maksā 20 eiro, ja uz abām slimībām, tad 30 eiro.

Bezkontakta nodošanas punktā jāievada internetā saņemtais kods, lai bezkontakta analīžu nodošanas punkts izsniegtu analīžu komplektu, kurā pieejams speciāls trauciņš ērces ievietošanai. Pēc tam analīžu komplekts jāievieto atpakaļ bezkontakta nodošanas punktā. Diemžēl personīgo trauciņu, kurā ievietota ērce, bezkontakta nodošanas punktā nodot nevar.

Analīžu komplektu var arī saņemt E.Gulbja laboratorijas filiālē un nodot vai nu filiāle, vai bezkontakta nodošanas punktā. Un otrādi – izņemt bezkontakta nodošanas punktā un nodot filiālē.

Teorētiski katrs bezkontakta nodošanas punkts var pieņemt 300 analīžu paraugus dienā, taču tik daudz Latvijā nav nepieciešams.

Ērču encefalītu ērcēm konstatē salīdzinoši reti, bet borēlijas klātbūtni atrod katra piektajā paraugā. Šogad jau 20% pārbaudīto ērču tika atklāta Borrellia burgdorferi (Laimas slimības ierosinātājs) DNS. Tomēr, saņemot pozitīvu rezultātu, vēl nav nepieciešams uzreiz uzsākt ārstēšanu, jo vairumā gadījumu, ja ērce laicīgi un pareizi noņemta, borēlijas cilvēka organismā nenonāk. Kā norāda E.Gulbja laboratorijas speciālists Mikus Gavars, nepieciešams rūpīgi sekot savam veselības stāvoklim. Ja parādās kādi simptomi, jāvēršas pie ārsta, lai pēc iespējas ātrāk pieņemtu lēmumu par nepieciešamo ārstēšanu.

Informāciju sagatavoja: Baltijas Komunikāciju centrs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.