Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Dzimstība samazinās arvien straujāk

www.pexels.com

Šogad pirmajos deviņos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits – 10 822 bērni – ir par 1 741 dzimušo jeb 13,9 % mazāks nekā 2022. gada attiecīgajā laika periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati¹.Katrā 2023. gada mēnesī piedzima mazāk bērnu nekā attiecīgajā 2022. gada mēnesī, turklāt tas ir ne tikai mazāk salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, bet arī vismazākais dzimušo skaits katrā mēnesī pēdējos simts gados.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deviņos mēnešos samazinājusies mirstība

Šī gada deviņos mēnešos reģistrēti 20 312 mirušie, kas ir par 2 502 mirušajiem jeb 11,0 % mazāk nekā pagājušā gada deviņos mēnešosun par 437 mirušajiem jeb 2,1 % mazāk nekā laikā pirms pandēmijas – 2019. gada attiecīgajā laika periodā.

No deviņiem šī gada mēnešiem augstākie mirstības rādītāji novēroti janvārī, kad reģistrēts 3 001 mirušais, kas bija par 56 mirušajiem jeb 1,9 % vairāk nekā pērn janvārī. Pārējos 2023. gada astoņos mēnešos mirstība ir bijusi zemāka salīdzinājumā ar attiecīgo mēnesi pērn.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2023. gada deviņos mēnešos iedzīvotāju skaits valstī negatīva dabiskā pieauguma rezultātā samazinājies par 9,5 tūkstošiem cilvēku.

Galvenie iedzīvotāju dabiskās kustības rādītāji 2019.–2023. gada deviņos mēnešos

Skatīt OSP datubāzē: IRS010c

Noslēgto laulību skaits pietuvojas pandēmijas laikā reģistrētajam

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2023. gada pirmajos deviņos mēnešos reģistrētas 9 095 laulības, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 755 laulībām jeb 7,7 % mazāk, bet par 401 laulību jeb par 4,6 % vairāk nekā 2020. gadā, kad strauji saruka laulību skaits pandēmijas ierobežojumu dēļ.

Noslēgto laulību skaits 2019.–2023. gada deviņos mēnešos

Skatīt OSP datubāzē: IRS010c

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2023. gada 1. oktobrī provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā ir 1 miljons 876,4 tūkstoši, kas ir par 14,6 tūkstošiem mazāks nekā 2023. gada 1. janvārī.

¹2023. gada dati ir provizoriskie. Gala dati par iepriekšējo gadu tiek publicēti katra gada jūnijā.

Metodoloģiskie skaidrojumi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mirušie – provizoriskais mirušo skaits attiecīgajā mēnesī. Apkopojot gada statistiku, dati tiek precizēti, mirušo skaitā iekļaujot attiecīgajā mēnesī mirušās personas, kas reģistrētas kā mirušas pēc valstī noteiktā reģistrācijas laika (6 darbadienas), kā arī personas, kas ir bijušas iepriekšējā gada Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji, bet mirušas, īslaicīgi uzturoties ārzemēs.

Dzīvi dzimušie – provizoriskais dzīvi dzimušo skaits attiecīgajā mēnesī. Apkopojot gada statistiku, dati tiek precizēti, dzimušo skaitā iekļaujot attiecīgajā mēnesī dzimušos bērnus, kas reģistrēti pēc valstī noteiktā jaundzimušā reģistrācijas laika (viens mēnesis pēc dzimšanas), un bērnus, kuri dzimuši ārpus Latvijas tām mātēm, kuras attiecīgajā gadā bijušas Latvijas pastāvīgās iedzīvotājas. Savukārt izslēdz no kopskaita bērnus, kuru vecāki nav Latvijas valsts piederīgie un nevienam no vecākiem kā pastāvīgā dzīvesvieta nav norādīta Latvija.

Ance Ceriņa, Sociālās statistikas metodoloģijas daļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.