Ar aizvadītajā sestdienā dvīņu pilsētā Valgā notikušo Livonijas Miķeļdienas gadatirgu abās robežpilsētās Valkā un Valgā noslēdzās aktīvā tirgus sezona. Nākamie gadatirdziņi gaidāmi tikai pirms Ziemassvētkiem. Ikdienā pircēji var doties uz Valkas pilsētas tirgu, kur var iegādāties ne tikai dārzos izaugušo rudens ražu, bet arī zivju un gaļas izstrādājumus.
Diemžēl aizvadītajā sestdienā daudzi valcēnieši žēlojās, ka vietējā tirgū nevarēja iegādāties iecienīto mājražotāju gaļas izstrādājumus. Acīmredzot, tie bija devušies uz Valmieru, kur notika Simjūda gadatirgus. Uz jautājumu, kāpēc pircēji nedodas uz kaimiņpilsētā Valgā notiekošo lielo gadatirgu ar plašu gaļas izstrādājumu piedāvājumu, daudzi atzina, ka igauņu tirgotāji par žāvētas gaļas kilogramu prasa no 16 līdz 17 eiro, un tas diemžēl viņiem nav pa kabatai. Valkas tirgū žāvētas gaļas kilograms vidēji maksā no 9 līdz 13 eiro.
Jāteic, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad Igaunijas tirgū bija mazāk tirgotāju, bet cenas – lielākas.
“Ziemeļlatvija” novēroja, ka, piemēram, litrs dzērveņu maksāja astoņi eiro, bet Latvijā to var iegādāties, sākot no 2,50 līdz 5 eiro litrā. Viena tirgotāja piedāvāja arī sēnes – gailenes maksāja 15 eiro kilogramā, pāraugušas apšu bekas – 20 eiro kilogramā. Salīdzinoši mazāks bija arī augļu koku un stādu piedāvājums. Pircēji visvairāk interesējās par iespēju iegādāties rudens dārza karalienes – mārtiņrozes – stādus. To izvēle bija pietiekami plaša – viens neliels ziedošs mārtiņrožu cers maksāja, sākot no četriem eiro. Jāteic, ka Livonijas Miķeļdienas gadatirgus ir vieta, kur latvieši vēlas iegādāties labu slavu iemantojušos Peipusa sīpolus, kuri no ierastajiem atšķiras ar zilu nokrāsu un maigākām garšas niansēm.
“Šo rudens tirgu apmeklēju, jo gribu nopirkt Peipusa sīpolus un igauņu ķiplokus stādīšanai nākamā gada ražai. Visi tirgotāji šos sīpolus pārdod par 2,50 eiro kilogramā. Lētākos ķiplokus, jau sadaivotus, nopirku par sešiem eiro kilogramā. Paprāvi ‘Ļubaša’ šķirnes ķiploki maksāja no astoņiem līdz deviņiem eiro kilogramā. Vēl man iepatikās ziemas siltie dūrainīši ar interesantiem zaķu vilnas ielaidumiem. Dzērvenes gan nepirkšu, dārgas, bet igauņu speķi un žāvēto gaļu gan iegādājos. Salīdzinot ar latviešu mājražotāju piedāvājumu, igauņiem gaļas izstrādājumi ir maigāki, ne tik asi un sāļi. Vēl izpētīšu Peipusa zivju piedāvājumu. Ir jau dārgas, bet reizi gadā var atļauties,” spriež valcēniete Daiga. Viņa atzīst, ka šis tirgus katru gadu sagādā arī nedaudz skumjas, vēstot, ka tūlīt būs ziema.
Diemžēl šajā tirgū neizdevās sastapt nevienu tirgotāju no Valkas. Par iemeslu tam varētu būt maksa par tirgošanās vietu – viena vieta izmaksāja 25 eiro. Mājražotāja Aiva Savaļniece no Valkas pagasta, kura regulāri tirgojas Valkas pilsētas tirgū ar saviem konditorejas izstrādājumiem, pašceptu maizi un konservējumiem, stāsta, ka saņēmusi piedāvājumu no kādas igauņu tirgotājas dalīt vienu vietu uz pusēm. Viņa šo piedāvājumu pieņēmusi – pati tirgojusies Valkas tirgū, bet vīrs – Valgā.
Reklāma