Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Drustos darbojas Ziemassvētku vecīša rezidence

Foto: No personīgā arhīva

Ziemassvētku vecīša rezidencē Drustu pagasta “Pļavnās” ir iespēja apskatīt pagājušā gadsimta Ziemassvētku eglīšu rotājumus, apsveikumu kartītes, Salaveču, Sniegbaltīšu, rūķu kolekcijas, spēles, maskas un daudzas citas lietas, kuras daudzām paaudzēm ir saistījušās ar Ziemassvētkiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ziemassvētku vecīša rezidence” (ZVR) ir atsevišķi dibinātas biedrības veidots pasākums, tā ir unikāla iespēja ģimenēm ar bērniem satikties ar Ziemassvētku vecīti tepat Latvijā, ielūkoties svētku svinēšanas vēsturē.

Kā stāsta “Pļavnu” saimnieks Leonīds Palms, jau vairākus gadus Ziemassvētku laikā ir iespēja aplūkot Ziemassvētku un Jaungada kolekciju, kas ir ZVR valdes priekšsēdētāja Igora Āboliņa un viņa sievas režisores Marinas Titovas veidota, kurai pievienojušās arī Palmu ģimenes un citu interesentu atdotas dažādas ar Ziemassvētku tematiku saistītas lietas kolekcijas dažādošanai.

Jāteic, ka kovida laikā Ziemassvētku vecīša rezidencē nebija tik liela rosība, kāda tā ir plānota šajā gadā. “Arī pieaugušajiem šeit noteikti būs interesanti, jo tās visas ir mūsu bērnības liecības – sākot no Salavečiem un Sniegbaltītēm, kas bija katrā mājā, līdz unikāliem stikla eglīšu rotājumiem, ko glabājām gadu no gada kā īpašu vērtību. Šādu rotājumu kaste ne vienam vien bija tāds mazais svētku brīnums – nocelta no skapja augšas, tā atkal un atkal ienesa mājās patīkamāku noskaņu. Tagad jau pamatā ir neplīstošie eglīšu rotājumi, tāpēc šī ir iespēja, kur vēl redzēt mirdzošas bumbas, lāstekas, rūķus un daudzko citu stikla rotājumos no mūsu bērnības. Bet mūsdienu jaunākajai paaudzei noteikti aizraujoši būs satikt Ziemassvētku vecīti un ar viņu līdzdarboties dažādās aktivitātēs, par kurām būs parūpējušies svētku pro­grammas organizatori. Tas ir tikai apsveicami, ka bērni vēl tic brīnumiem un Ziemassvētku vecītim. Arī mani mazbērni tic šīm lietām,” atklāj L. Palms un dara zināmu, ka telpas katru gadu tiek atbilstoši izdekorētas. Arī šajā gadā būs gan eglīte, gan gaismiņas, arī attiecīgi svētkiem izveidots fotostūrītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: No personīgā arhīva

Rezidence darbosies no 22. līdz 29. decembrim, kad organizatori Igors Āboliņš un Marina Titova ar savu brīvprātīgo komandu dosies uz Drustiem, lai uzburtu īstas Ziemassvētku laika sajūtas, tāpēc uz šo laiku ir nepieciešama iepriekšēja apmeklējuma rezervācija. To var izdarīt Ziemassvētku vecīša rezidences mājaslapā www.zvr.lv.

Ziemassvētku pasākumi un ekskursijas sāksies pulksten 12, 14, 16 un 18. Visas programmas ilgums – apmēram 1 stunda un 30 minūtes. Šajā laikā skolēnus ne tikai iepazīstinās ar muzeja ekspozīciju “Ziemassvētku un Jaunā gada ceļš. XX gadsimts”, bet būs arī radošas darbnīcas, jautri konkursi, dzejoļu lasīšana un burvīgais foto ar Ziemassvētku vecīti, īsteni ziemīgas izklaides ārā (atkarībā no laika apstākļiem), Ziemassvētku mielasts ceļiniekiem. Tātad aizraujošs un piedzīvojumiem bagāts laiks “Pļavnās” noteikti tiek garantēts kā interesentu grupām, tā ģimenēm ar bērniem. Savukārt tie, kas būs laikus rakstījuši vēstuli Ziemassvētku vecītim, saņems arī kārotās dāvanas no Ziemassvētku vecīša (tiesa, ne bez vecāku līdziesaistes dāvanu sarūpēšanā).

Turklāt, kā uzsver svētku pasākumu organizatori, labdarības organizāciju pārstāvjus, bērnunamu, daudzbērnu ģimeņu un to sponsorus un brīvprātīgos, kuri darbojas ar viņiem, lūdzam vērsties pie mums, lai mēs varētu sagatavot īpašus piedāvājumus.

Kā pastāstīja I. Āboliņš, šī kolekcija ir veidojusies gadiem. “Mēs ar sievu glabājām šīs Ziemassvētku laika liecības, bet sapratām, kāda jēga, ja neviens neredz. Tad meklējām iespēju, kur nodot ekspozīciju publiskai apskatei, tāpēc sākums bija Dzērbenē, kur, pateicoties Galinai un “Dzērbenes sētas” īpašniekam Sergejam, kuri bija vienīgie un pirmie, kuri atbalstīja mūsu idejas un projektu vārdos un darbos. Tad kopīgiem spēkiem tika atvērta “Ziemassvētku vecīša pasakas sēta”, un divus gadus tā bija lieliska iespēja bērniem un pieaugušajiem apmeklēt reālu pasaku vienā no interesantajiem Vidzemes stūriem. Šeit radās iespēja pačukstēt Ziemassvētku vecītim un uzticēt viņam savas vēlmes, izpētīt unikālo tematisko izstādi, kur varēja redzēt pastkartes, nozīmītes, Jaungada ielūgumus, retus suvenīrus un citus atribūtus, kas saistīti ar Jaunā gada un Ziemassvētku svinību vēsturi Latvijā. Tur mēs tikāmies 2017. un 2018. gadā,” viņš atklāj un teic, ka muzeja kolekcija pieauga kopā ar programmu un telpās, kuras pirms diviem gadiem likās milzīgas, vairs nebija iespējams izvietot lielāko daļu eksponātu. Pēc ilgstošiem meklējumiem, izpētot visus priekšlikumus, kas bija saņemti, atbildot uz vēstulēm un kontaktējoties ar vietējiem uzņēmējiem, biedrība atradusi to, ko meklēja, – atpūtas centru “Pļavnas” Drustos. “Varu piebilst, ka šī vieta Ziemassvētku vecīša rezidencei ir piemērota arī no zinātniskās puses, jo daudzus gadus žurnālisti piemin, ka meteoradars Zosēnos ir piefiksējis viszemāko temperatūru Latvijā. Bet tagad var arī teikt, ka meteoradars fiksē, ka blakus dzīvo Ziemassvētku vecītis,” papildina I. Āboliņš.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.