Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Drēgnajā laikā pret mājdzīvniekiem jāizturas īpaši atbildīgi

Šis kaķis jau labu laiku dzīvo uz ielas un cilvēkiem nedodas rokās. Smiltenietei Signei Linkumai rūp dzīvnieka liktenis, tāpēc viņa dzīvniekam regulāri nes ēdienu un padzirdina. FOTO: NO PERSONĪGĀ ARHĪVA

Ziemā jārēķinās, ka nereti piezogas sals, kas kož degunā. Ja cilvēks pats var izvēlēties, kādā laikā un cik ilgi doties ārā, tad mājdzīvnieki ir atkarīgi tikai un vienīgi no savu saimnieku godaprāta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Interesējoties, kāda ir situācija Valkas dzīvnieku patversmē “Nagliņas”, vetārsta palīdze Inga Baltere stāsta, ka situācija ir mierīga. Līdz ar sala iestāšanos janvāra sākumā patversmē nav bijis jūtams pamesto vai klaiņojošo dzīvnieku skaita pieaugums. “Ir bijušas ziemas, kad šī problēma aktualizējas, bet šobrīd patversmē rit ikdienas darbs. Šeit dzīvnieku rotācija notiek ik pa brīdim, bet pašlaik pie mums ir izmitināti divi lieli suņi un trīs kaķenes. Kaķu skaita pieaugumu patversmē parasti izjūtam tuvāk pavasarim, kad kaķenes sāk nest bērnus,” skaidro I. Baltere un atgādina, – gadījumos, kad cilvēks ir pamanījis, ka kāds kaimiņš ziemas spelgonī ir atstājis mājdzīvniekus likteņa varā, bez iespējas saņemt maltīti vai piekļūt dzeramajam ūdenim, nevajag palikt vienaldzīgiem, bet ziņot pašvaldības policijai.

Līdzīgu viedokli pauž arī Valkas novada pašvaldības policijas vecākais inspektors Andris Bratčikovs, sakot, ka saistībā ar novārtā atstātiem, neaprūpētiem dzīvniekiem ziemas spelgonī pašvaldība no iedzīvotājiem nav saņēmusi ziņojumus. “Šāda informācija nav nonākusi mūsu redzeslokā. Sūdzību nav. Kas attiecas uz klaiņojošiem dzīvniekiem, arī to skaits līdz ar ziemas iestāšanos nav būtiski palielinājies. Ja ir bijuši kādi atsevišķi gadījumi, tad par tiem ziņojam dzīvnieku patversmei un dzīvnieki ātri vien nonāk siltumā un tiek aprūpēti,” viņš skaidro.

Jautājot par situāciju Smiltenes novadā, arī Smiltenes novada pašvaldības policija informē, ka nav saņēmusi informāciju un nav reaģējusi uz izsaukumiem, kur būtu bijušas problēmas ar dzīvniekiem (kaķiem, suņiem), aukstajā laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr smilteniete Signe Linkuma ir satraukusies par kāda kaķa likteni, kurš jau trešo ziemu pārlaiž kādā no pilsētas centra māju šķūnīšiem. Viņa ir mēģinājusi dabūt rokās šo kaķi, taču tas baidās no cilvēkiem. Signe nupat bija ievietojusi arī informāciju sociālajos tīklos, aicinot kādu atsaukties, kurš būtu gatavs dot mājas šim kaķim.

Viņa pieļauj domu, ka kaķītis ir atklīdis no Baznīcas laukuma garāžām. “Katru dienu nesu viņam ēst, padzerties. Nezinu gan, vai bez manis kāds cits to dara. Žēl kaķīša. Cenšos palīdzēt. Ja nemaldos, tad šajā apkārtnē šis kaķis mitinās jau trešo gadu. Viņam bija arī māsiņa, bet to noķērām un atradām mājas, bet šis minka nedodas rokās. Esmu mēģinājusi ķert, neveiksmīgi, viņš ir pārāk piesardzīgs un gatavs skrāpēties,” stāsta smilteniete, kura ļoti mīl dzīvniekus, tādēļ nespēj noskatīties, ja uz ielas ierauga kādu bēdubrāli. “Daudziem minkām, kuri nejaušā ceļā nonākuši pie manis, ir atrastas mājas. Ir izbarota maza, nepilnu mēnesi veca kaķenīte un arī atrastas mājas. Pati no ielas esmu paņēmusi trīs minkas jeb, pareizāk, esmu izglābusi tos no “jūras skolas”. Pati pabeidzu Smiltenes tehnikumā vetārsta asistentu kursu, lai būtu vieglāk dzīvniekiem palīdzēt,” papildina Signe un pauž neizpratni par cilvēkiem, kuri vienaldzīgi noskatās uz dažādām situācijām un neko nav gatavi darīt lietas labā.

Viens no tādiem spilgtiem piemēriem bijis Valmierā, kad pie kādas daudzdzīvokļu mājas durvīm ilgu laiku aukstumā pavadījis (manāmi nosalis) kāds istabas kaķis. Iedzīvotāji, kas bija to pamanījuši, dalījās informācijā, aicinot vismaz kādu mājas iedzīvotāju atvērt durvis, lai kaķis varētu sasildīties vismaz kāpņu telpā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī Pārtikas un veterinārais dienests aicina dzīvnieku īpašniekus aukstajā laikā būt vērīgiem un atbildīgiem, rūpējoties par saviem dzīvniekiem. Suņu īpašniekiem, īpaši tiem, kuru suņi tiek turēti ķēdē un dzīvo tikai ārā, jāatceras, ka uz šiem dzīvniekiem aukstums un sals iedarbojas visvairāk, – viņi bez pienācīgas aprūpes ir uzskatāmi par atstātiem bezpalīdzīgā stāvoklī un šāda darbība var tikt kvalificēta kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku. Jāatceras, ka zemā temperatūrā dzīvniekiem tāpat kā cilvēkiem nepieciešamas papildu kalorijas organisma sasildīšanai un dzīvības procesu uzturēšanai.

Cita starpā, atbildīgi saimnieki šajā laikā pastiprināti rūpējas par dzīvniekiem. Izskanējis, ka, samazinoties āra gaisa temperatūrai, pircēji pastiprināti iegādājušies suņu apģērbu, proti, pārdošanas apjomi šajā preču kategorijā janvāra pirmajā nedēļā pieauguši vairākas reizes, salīdzinot ar decembra vidējiem rādītājiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.