Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Dod iedvesmu novada vokālajiem ansambļiem “augt” tālāk

Aizvadītās nedēļas nogalē Apes Kultūras centrā notika skaisti svētki dziesmai. Koncertā savu varēšanu žūrijai un publikai rādīja Smiltenes novada vokālie ansambļi. FOTO: KRISTĪNE MAJORE

Jau rakstījām, ka Smiltenes novadā sevi pieteikusi jauna māksliniecisko norišu sērija “RaSmA pin bizi”, kopā “pinot bizi” novada amatiermākslas kolektīviem ceļā uz nākamajiem dziesmu un deju svētkiem un pulcējot kolektīvus koncertos/skatēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmais šāds koncerts aizvadītajā svētdienā, 10. martā, notika Apes Kultūras centrā, kur uzstājās Smiltenes novada 12 vokālie ansambļi.

Dziedāt prieks novadā saglabājies

Katrs ansamblis izpildīja divas dziesmas pēc savas izvēles, viena no tām bija a cappella (bez instrumentāla pavadījuma).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kolektīvu sniegumu vērtēja žūrija: Zane Stafecka – kordiriģente, pedagoģe, vokālās grupas “Latvian Voices” 3. soprāns, Arturas Burke – balss un elpas treneris, komponists, producents, Edgars Raginskis – komponists un pianists, Smiltenes Kultūras un tūrisma pārvaldes Kultūras jomas vadītājs.

Atklājot koncertu, Edgars Raginskis aicināja šo tikšanos uztvert nevis kā skati, bet drīzāk kā vienojošu dziesmu parādi. Pašiem ansambļiem tā drīzāk bija svētku diena, kad parādīt un izbaudīt savu varēšanu, paskatīties, kā sokas citiem, un pabūt domubiedru pulkā, jo pēdējo reizi šāda satikšanās bija 2022. gada maijā, teic Zane Ērgle-Mežule, Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes mārketinga un komunikācijas speciāliste.

Koncertā piedalījās: Apes Kultūras centra sieviešu vokālais ansamblis (vadītāja Sandra Oto), Trapenes kultūras nama kolektīvi – sieviešu vokālais ansamblis “Noktirne”, senioru vokālais ansamblis “Atmoda” (Ina Java), jauktais vokālais ansamblis “Sonets” (visiem vadītāja Ina Java), Gaujienas tautas nama kolektīvi – sieviešu vokālais ansamblis (Dagnija Pakalne) un vīru vokālais ansamblis (Ilze Dāve), Virešu kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis (Sandra Oto), Launkalnes tautas nama sieviešu vokālais ansamblis “Anemones” (Signe Baltere), Smiltenes Kultūras centra sieviešu vokālais ansamblis “Iedvesma” (Mārīte Veidemane), Blomes tautas nama kolektīvi – vīru vokālais ansamblis “Herakleum” un sieviešu vokālais ansamblis “Ieklausies” (abiem vadītājs Juris Krūze) un Drustu tautas nama sieviešu vokālais ansamblis (Dace Ābrama).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Žūrijas pārstāvis, Smiltenes Kultūras un tūrisma pārvaldes Kultūras jomas vadītājs Edgars Raginskis sarunā ar “Ziemeļlatviju” atzīst, ka koncerts Apes Kultūras centrā bija ļoti skaists pasākumu cikla “RaSmA pin bizi” notikums, kurā pēc ilgāka laika kopīgā dziedājumā vienojās un cits citam savas prasmes un talantus rādīja Smiltenes novada vokālie ansambļi.

“Tas, ko dzirdēja gan žūrija, gan Apes Kultūras centrā klātesošie, liecināja, ka dziedāt prieks mūsu novadā ir saglabājies. No profesionālā viedokļa varu teikt, ka man nebija kauns klausīties sava novada dziedātājus. Tas ir ļoti daudz, ņemot vērā to, ka kolektīviem ilgstoši bijusi tikai fragmentāra publisku uzstāšanos iespēja. Turklāt apvienotajā Smiltenes novadā viņi nebija kārtīgi satikušies, bet tagad visi viens otru ieraudzīja un sadzirdēja, kas ir būtiski. Nebija stingri noteikts, kādu repertuāru izpildīt, tāpēc ansambļi varēja izvēlēties ļoti daudzveidīgu radošo darba amplitūdu, to arī darīja un parādīja to, kas pašiem ir tuvāks sirdij, tīkamāks un labāk skan. Bija gan tautas dziesmu apdares, gan oriģinālkompozīcijas, pa kādam estrādes skaņdarbam. Es ļoti gribētu izcelt Launkalnes vokālā ansambļa “Anemones” vadītāju Signi Balteri, jo “Anemones” dziedāja dziesmu arī ar viņas mūziku. Man bija liels prieks par to, cik daudz talantīgu cilvēku dzīvo mūsu novadā – gan interpretu, gan komponistu, gan instrumentālistu. Lielu paldies gribu pateikt kolektīvu vadītājiem, tāpēc ka tas ir lielā mērā viņu entuziasma darbs un sirds aicinājums, ko viņi dara godprātīgi un pašaizliedzīgi. Mēs, Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvalde, arī turpmāk ļoti centīsimies atbalstīt mūsu novadniekus viņu radošajās amatiermākslas izpausmēs,” uzsver Edgars Raginskis.

Izceļ no dīvāna komforta zonas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kaut arī šis pasākums tika pieteikts kā koncerts/skate, žūrija kolektīvu sniegumu ar punktiem un pakāpēm nevērtēja.

Edgars Raginskis skaidro, ka šis nav Vispārējo dziesmu un deju svētku repertuāra sagatavošanas gads, tāpēc no Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) nav pieprasījuma novadiem organizēt skates. Arī LNKC tādas šogad neorganizē. Tādēļ nolemts šoreiz sarīkot skaistu sadziedāšanās koncertu bez papildu spriedzes ansambļiem par to, kādus katrs dabūs punktus un pakāpi.

Pēc koncerta noslēguma žūrijas locekļi uz satikšanos aicināja ansambļu vadītājus un katram detalizēti pateica paldies par to labo, ko viņi bija izdarījuši, un arī deva ierosmes nākotnes pilnveidei jomās, kur vēl tā ir iespējama.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Žūrijas ieteikumi – draudzīgi un saudzīgi – noderēja, un viss šis koncerts ir motivācija iet uz priekšu un pilnveidoties, “Ziemeļlatvijai” atzīst Launkalnes tautas nama sieviešu vokālā ansambļa “Anemones” vadītāja Signe Baltere.

“Pirmkārt kārtīgāk iepazinām viens otru, to, uz ko katrs ir spējīgs. Mūsu ansamblim tā ir arī pieredze un iedvesma darīt vairāk. Mēs pašas zinām, ka varbūt to varētu, bet ir sajūta, ka esam palikušas tādā drošā dīvāniņā. Šķiet, vajadzētu jaudīgāk strādāt pašām ar sevi,” teic Signe Baltere.

Koncerta noslēgumā ansambļu kopkoris izpildīja Signes Balteres komponēto dziesmu ar viņas vārdiem “Lai dziesma skan” (to Signe kopā ar grupu “Zeļļi” izpilda LTV raidījumā “Latvijas Sirdsdziesma”), kas autorei radīja pozitīvas emocijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Savukārt koncerta sākumā mums visiem jauka dāvana bija Apes meiteņu vokālā trio priekšnesums. Ja būtu vērtēšana, es viņām dotu 1. vietu. Viņas ir manas favorītes. Balsis kā eņģelīšiem,” priecājas Signe Baltere.

Atgādinām, ka 23. martā pulksten 18 Smiltenes Kultūras centrā notiks nākamais pasākums ciklā “RaSmA pin bizi”. Tas būs Smiltenes apriņķa deju kolektīvu koncerts “Sadancis 2024”, kurā piedalīsies Smiltenes novada tautas deju kolektīvi. Tas ir publisks pasākums, ko var apmeklēt arī skatītāji.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.