Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Diskutē par līdzfinansējuma piešķiršanu amatierkolektīviem

Valkas pagasta saieta nama “Lugažu muiža” vidējās paaudzes deju kolektīvs “Spriņģi”. Foto: No “Facebook”

Lai 2022. gadā Valkas novada amatierkolektīvi saņemtu novada pašvaldības līdzfinansējumu dalībai dažādos pasākumos, festivālos un izbraukumos ne tikai Latvijas teritorijā, bet arī ārpus tās, pašvaldības deputāti nolēma izstrādāt noteikumus finansējuma piešķiršanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizvadītajā nedēļā attālināti notikušajā Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē deputāti izskatīja jautājumu par līdzfinansējuma piešķiršanu braucienam uz dziesmu svētkiem Vācijā Valkas pagasta saieta nama “Lugažu muiža” vidējās paaudzes deju kolektīvam “Spriņģi”. Novembra sākumā pašvaldība saņēma deju kolektīva vadītājas Ingas Aleksejevas iesniegumu ar lūgumu līdzfinansēt kolektīva brauciena izmaksas uz Eslingenas dziesmu svētkiem Štutgardē, Vācijā. Šie svētki notiks nākamgad no 16. līdz 19. jūnijam. Kopīgās izmaksas veido aviobiļetes 4400 eiro apmērā (vienai personai – aptuveni 220 eiro), kā arī viesnīcas izmaksas – 3771 eiro apmērā (vienai personai – aptuveni 188,55 eiro). Iesniegumā norādīts, ‒ šobrīd plānots, ka no kolektīva šajā braucienā varētu doties 20 personas.

Pirms diskusijas novada pašvaldības kultūras dzīves organizatore Līga Lāne norādīja, ka šajā jautājumā ir uzklausīti dažādi viedokļi. Proti, piedalīšanās šajos dziesmu svētkos Vācijā ir katra amatierkolektīva brīva izpausme, jo pēdējos gados aizvien vairāk Latvijas kolektīvu dodas ārpus Latvijas.

“Tā ir kolosāla ekskursija. Taču jāatzīst arī, ka Latvijā saistībā ar pandēmiju ilgi nav notikušas kultūras aktivitātes, kurās kolektīvi varētu izpausties. Uz šo pasākumu no Latvijas ir saņemti ļoti daudz pieteikumu, bet tas ir līdzīgs izbrauciens kā, piemēram, uz Ventspili vai Valmieru. Cik man zināms, šo iespēju vēlas izmantot vēl trīs novada kolektīvi. Esmu runājusi ar citām pašvaldībām, kurās darbojas spicāki amatierkolektīvi. Gribu ieteikt, ka pirms finansējuma piešķiršanas lietderīgi būtu izvērtēt, kādos pasākumos, piemēram, festivālā, konkursā vai kādā kopkoncertā, šis kolektīvs iepriekš ir piedalījies. Otrs svarīgs faktors būtu šī kolektīva dalība pašvaldības pasākumos. Iesaku šo jautājumu vēlreiz izskatīt pavasara pusē, kad notiks deju skates, kurās redzēsim, cik mūsu kolektīvi ir gatavi Latvijas dziesmu svētku kustībai. Tas mums kā pašvaldībai ir pirmais uzdevums ‒ nodrošināt, lai kolektīvi aktīvi piedalītos šajā kustībā. Ja pašvaldības budžetā atliek līdzekļi šādiem mērķim, tad arī par to lemsim,” spriež L. Lāne. Viņa uzsver, ka no 15. novembra visi amatiermākslas kolektīvi var darboties “zaļajā režīmā” un var rīkot koncertus publikai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Turklāt “Spriņģi” novembrī viesojās Vācijā. Atbraucot varēja šo koncertprogrammu parādīt arī mūsu pašu skatītājiem savās mājās,” spriež novada kultūras pasākumu organizatore.

Novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis atgādina, ka līdz šim, ja amatierkolektīvs devās izbraucienos, piemēram, uz Izraēlu, Vāciju vai citām valstīm, pašvaldība no sava budžeta atvēlēja zināmu naudas summu uz katru kolektīva dalībnieku kopējo izmaksu līdzfinansēšanai.

“Mums kopā jāizlemj, vai šo principu saglabājam, lai no jauna nav jāizgudro velosipēds. Ja tas tā notiek, tad kolektīvi var rēķināties ar konkrētu summu. Taču tā noteikti nebūs visu izmaksu segšana,” brīdina novada pašvaldības vadītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novada pašvaldības Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja Ilze Grandava skaidro, ka līdz šim kolektīva vadītājam tika noformēts komandējums, atmaksājot ceļa un viesnīcas izdevumus un izmaksājot komandējuma naudu. Viņa min gadījumu, ka pilsētas kultūras nama dziesmu draugu kopas “Nāburgi” dalībniekiem arī segta daļa izdevumu, kā arī atmaksāts brauciens ar autobusu līdz Vācijai.

“Tā bija pašvaldības dāvana kolektīvam 30 gadu jubilejā par kalpošanu novadam. “Nāburgi” ir visur, un viņi nekad neatsaka, vai pasākums notiek agrā rīta stundā vai vēlu vakarā,” uzsver V. A. Krauklis.

Ne tikai I. Grandava, bet arī deputāts Guntis Albergs akcentē, ka pašvaldība līdzfinansējumu var piešķirt tikai tiem kolektīva dalībniekiem, kuri ir deklarējušies novadā. Pēdējā laikā novērots, ka vietējais kolektīvs dodas tālākos izbraucienos ar tā saucamajiem viesmāksliniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

G. Albergs sēdē izteica priekšlikumu izveidot komisiju un izstrādāt šos iekšējos noteikumus līdzfinansējuma piešķiršanai.

“Pašlaik izskatām jautājumu par deju kolektīvu, bet mums ir arī sporta nozare. Ja mēs kā pašvaldība novada pārstāvim nevarējām piešķirt 600 eiro, bet tikai pusi no nepieciešamās summas, tad ir, kā ir. Šiem noteikumiem jābūt caurspīdīgiem un visiem kolektīviem pieejamiem un saprotamiem.  Jāizvērtē, vai deju kolektīvs ir saņēmis uzaicinājumu vai arī paši ir pieteikušies dalībai. Kultūrai paredzētajā budžetā vajadzētu iekļaut konkrētu summu, piemēram, sešus vai septiņus tūkstošus eiro, lai visiem ir skaidri zināma situācija,” spriež deputāts.

Līdz ar to šī jautājuma izskatīšana ir atlikta līdz nākamajam gadam, kad būs ne tikai izstrādāti šie iekšējie noteikumi, bet arī amatierkolektīvi ar savu darbošanos apliecinājuši sevi vispirms savā novadā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.