Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Būs pieejami 10,4 miljoni eiro cilvēkiem ar invaliditāti mājokļa, valsts un pašvaldības ēku vides pielāgošanai

Foto: pxhere.com

Lai veicinātu vides piekļūstamību un cilvēku ar invaliditāti neatkarību un dzīves kvalitātes uzlabošanos, Labklājības ministrija rosināja iekļaut Atveseļošanas un noturības mehānisma plānā divus pasākumus piekļūstamības jomā. Tie tiks īstenoti 2022.-2024. gadā. Abiem pasākumiem kopā ir paredzēts izlietot 10,4 miljonus eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšana nav vēlamība vai labās gribas izpausmes veids, bet gan nepieciešamība, uz ko jātiecas dažādās jomās un nozarēs, tādējādi garantējot pilnvērtīgu cilvēku ar invaliditāti tiesību un brīvību nodrošināšanu, veidojot iekļaujošu vidi un sabiedrību. Neatkarīgas patstāvīgas dzīves principi nav salāgojami ar nepiekļūstamu vidi un pakalpojumiem, kas rada atkarību no līdzcilvēku atbalsta pat ikdienišķu darbību veikšanai, piemēram, iekļūšanai pasta ēkā, skolā vai sabiedriskajā transportā. Mūsu mērķis ir novērst šos trūkumus,” uzsver labklājības ministrs Gatis Eglītis.

Pasākumā “Atbalsta pasākumi cilvēkiem ar invaliditāti mājokļu vides pieejamības nodrošināšanai” ir paredzēts nodrošināt atbalstu viena mājokļa pielāgošanai 259 darbspējas vecuma cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kam ir I un II invaliditātes grupa: tiem, kuri pārvietojas riteņkrēslā vai izmanto tehniskos pārvietošanās palīglīdzekļus. Lai veicinātu cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību, lai viņiem būtu pieejami pakalpojumi, primāri atbalsts tiks sniegts strādājošajiem cilvēkiem ar invaliditāti un tiem, kuri mācās vai piedalās aktīvās nodarbinātības pasākumos, kā arī bērniem no 15 gadu vecuma. Ir paredzēta uzbrauktuvju un pacēlāju ierīkošana, dzīvojamo un koplietošanas telpu pielāgošana. Individuālo mājokļu vides piekļūstamības uzlabošana veicinās veiksmīgāku šo cilvēku iekļaušanos sabiedrībā, nodrošinot pārvietošanās brīvību un tādā veidā veicinot šo cilvēku iesaistīšanos darba tirgū un veselības, izglītības un sociālo pakalpojumu pieejamību. Lai pieteiktos atbalsta saņemšanai, cilvēkam ar invaliditāti ir jāvēršas savā pašvaldībā, sākot ar 2022. gada janvāri. Informācija par pieteikšanās kārtību sekos.

Savukārt pasākumā “Valsts un pašvaldības ēku vides pieejamības nodrošināšanas  pasākumi” paredzēts uzlabot vides piekļūstamību 63 ēkās, kurās tiek sniegti labklājības nozares valsts pakalpojumi vai  pašvaldību sociālie pakalpojumi. Atbalsts ir paredzēts tām iestādēm, kurās vides piekļūstamība atbilstoši 2020. gadā veiktajam pašnovērtējumam ir nepietiekama un kuras ir saņēmušas Labklājības ministrijas uzaicinājumu piedalīties pasākuma īstenošanā. Atbalstu saņems sociālie dienesti, dienas aprūpes centri, nakts patversmes, atbalsta centri, grupu dzīvokļi, servisa dzīvokļi, pansijas – iestādes, kuras sniedz pakalpojumus sociālās atstumtības riskam pakļautajām grupām, tostarp cilvēkiem ar invaliditāti. Ēkās tiks veikti vizuālās informācijas uzlabojumi, ierīkotas indukcijas cilpas, tiks pielāgotas evakuācijas sistēmas cilvēkiem ar invaliditāti, ierīkotas uzbrauktuves un pandusi, izveidotas viegli atveramas vai automātiskas durvis. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvija ir noteikusi skaidru virzību invaliditātes politikas attīstībā – no medicīniskā modeļa, kura centrā ir slimība, kurā tiek uzsvērta cilvēka nespēja un atkarība no līdzcilvēkiem, uz cilvēktiesību pieejamības modeli, kurā tiek izvērtētas cilvēka funkcionēšanas spējas, akcentēta cilvēka aktīva iesaiste sabiedriskajos procesos, patstāvīga un neatkarīga dzīve. Šie atbalsta pasākumi palīdzēs īstenot iecerētās pārmaiņas invaliditātes politikas jomā.

Informāciju sagatavoja: Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.