Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Bitenieki ievāc pirmo pavasara ziedu medu

Rita Dārzniece no Gaujienas pagasta “Umalnieku medusdārza” priecājas, ka pavasarī bites čakli pastrādājušas. Vismaz šobrīd šķiet, ka medus ienesums būs labs. Foto: No personīgā arhīva

Jūnija pirmā puse parasti iepriecina ar vairākiem pašmāju labumiem. Tirdziņos parādījies pirmais pavasara ziedu medus. Tā kā ar bitēm un laikapstākļiem nekad neko nevar zināt, bitenieki par šī gada medus ražas prognozēm izsakās piesardzīgi. Kādam ir cerīgāks skatījums, cits raugās ar bažām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā atzīst uzrunātie bitenieki, pats pirmais, kas parasti nonāk uz pašu galda un pie pircējiem, ir pavasara ziedu medus. Tiek lēsts, ka pavasara ziedu medus mēdz samērā ātri kristalizēties, jo satur daudz glikozes. Uzskata, ka pavasara ziedputekšņiem un medum piemīt lielāka bioloģiskā aktivitāte, tas parasti ir gaišs un maigs medus.

Madarai Fridrihsonei Bilskas pagastā pie pirmās medus ražas izdevies tikt nedaudz ātrāk kā citus gadus. Pašlaik pienesums bremzējas gan aukstuma, gan sausuma dēļ. “Pirms nedēļas uzliku saviem stopiem trešās magazīnas, pirmās jau ir aizvākotas, kad laiks ļaus, varēs sviest ārā. Savā īsajā pieredzē vēl nekad trīs magazīnas neesmu uzlikusi tik ātri,” viņa stāsta. Tas liek domāt, ka bites kaut kur steidzas. Viņu māc bažas, ka tas nav uz labu. Vēl jau jūnijs priekšā, bet, ja bitēm nebūs darba, tās spietos.

“Rādās, ka bites spietos, un tas, ka kaut kāds medus ir ienests uz šo brīdi, nenozīmē, ka tā būs arī turpmāk. Labs piemērs bija iepriekšējais gads. Pēc Jāņiem medus ienesums vispār vairs nepieauga, lai gan nebija pat iemesla. Ar bitēm var visu zināt un izdarīt, bet daba ir nepielūdzama. Mums ir iesēts bišu augu lauks, bet, ja laiks nemainīsies, viss ies uz galu – vienkārši neizaugs un izkaltīs. Tas gan būs tā ar visu. Arī dārzā kaut ko izaudzēt ir īsta cīņa. Ar šodienas lietu nepietiks,” atklāj Madara, ar kuru sazinājāmies svētdien.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā nedēļā pirmo medu sviedīs zemnieku saimniecībā “Ceļmalītes” Launkalnes pagastā. Tas būs dažādu ziedu medus, – bites pēc nektāra aplidojušas augļu kokus, pienenes, vēlos kārklus un citus. “Pirmo medu parasti sviežam jūnija pirmajā pusē. Ir klienti, kuri ir iecienījuši tieši šo pavasara ienesumu un iegādājas to katru gadu, kā saka, gandrīz pa taisno no stropa. Uz Jāņu tirdziņiem tradicionāli dodamies ar jauno medu un ziedputekšņiem,” pauž “Ceļmalīšu” saimniece Ilze Paškova.

Viņa stāsta, ka bites pārziemoja ideāli – visas dzīvas un veselas. “Aukstos periodus maijā palīdzēja pārdzīvot aprīļa silto dienu ienesums. Aprīlis bija siltāks nekā parasti, saimes ātri attīstījās, ienesa gan putekšņus, gan medu. Līdz ar to maija vēsums nekādu lielu skādi nenodarīja. Ceram uz labu ienesumu,” uzsver I. Paškova.

Madaras Fridrihsones bišu dravā liela rosība sākusies jau maija otrajā pusē. Pirmās magazīnas jau aizvākotas, atliek vien sviest medu. Foto: No personīgā arhīva

Arī Rita Dārzniece no Gaujienas pagasta “Umalnieku medusdārza” novērojusi, ka bites čakli pastrādājušas – rāmji skaisti pienesti un aizvākoti. “Lai arī pavasaris bija vēss un garš, meitenes šobrīd ir tik ļoti sasparojušās, ka medustelpas ļoti raiti pildās. Tādēļ domāju, ka šogad varētu būt labs ienesums. Vienīgi pēc bišu uzvedības šķiet, ka rudens varētu būt diezgan agrs. Ceru, ka kļūdos par agru rudeni un vasara visus lutinās ilgi,” stāsta biteniece un atzīst, ka šogad ne visas saimes pārziemojušas, pāris tomēr ir kritušas. “Varētu būt, ka siltais janvāris bija samusinājis meitenēm prātu uz perošanu. Nākamajā rudenī centīšos par savām meitenēm parūpēties labāk,” viņa papildina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bitenieki stāsta, ka šajā nedēļā jau ir krietni patīkamāki laikapstākļi, lai bites patraucētu. Tuvākajās dienās dauzi no viņiem plāno doties pie bitēm, lai paraudzītos, kā tās pastrādājušas maijā. “Daļēji aizvākoti rāmīši jau bija pirms kāda laika, kad veicu pēdējo apskati, pirms iestājās aukstais laiks. Tagad noteikti varētu būt jau ievācams pirmais medus,” atklāj Jānis Orleans no Valkas pagasta saimniecības “Spuldzes”.

Viņš stāsta, ka siltais aprīlis palīdzēja bišu saimēm ātri attīstīties. “Maijā bija nedaudz vēsāks, bet īpašu aukstumu neizjuta. Vienīgi pēdējā nedēļā stropa svari uzrādīja, ka nektārs iet zudumos, ar mīnus zīmi. Bet pārējā maija periodā ienesums ir bijis ar plus zīmi,” novērojis J. Orleans.

Biškopība ir arī Drustu pagasta “Lieduliešu Jurīšu” saimnieces Marutas Solvitas Naudiņas aizraušanās. Viņa par bitēm var stāstīt daudz, jo atpazīstama arī kā apiterapeite (ārsts, kas slimību ārstēšanā izmanto bišu produktus). Taujāta, vai jaunais medus ienesums jau nobaudīts, viņa atbild: “Kādu nedēļu divas neesmu vērusi vaļā bišu mājiņas, lai paskatītos, ko viņas sadarījušas. Maijs bija vēsāks, kā bijām cerējuši, tad bites lāgā nemaz negribēja no stropiem lidot laukā. Bija jau arī ziedputekšņi, kaut kas, ko ienest stropos arī, bet lielākoties pārtiekot no sanestā nektāra.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

M. S. Naudiņa piebilst, ka šajā ziemā bitēm nav klājies viegli, no vienpadsmit saimēm man aizgāja bojā četras. Tas ir daudz. “Grūti iztēloties, kā būs tālāk. Zāle praktiski neaug. Daudzviet pļavas izdegušas, skumji skatīties. Pienenes ziedēja, bet vienbrīd šķita, ka bitēm tās nemaz nav saistošas. Ir arī tāds fakts – pienenes nemedo katru gadu. Tāpat ir ar liepziediem,” secina biteniece.

Viņa gan ar jaunā medus sviešanu nesteidzas, jo krājumos esot gana daudz pērnā gada medus. “Citus gadus ir bijis ļoti labs ienesums, tāpēc vienmēr paliek kādas medus rezerves. Neņemos spriest, kā būs šogad. Medus ir produkts, kuru var glabāt un lietot vairākus gadus. Neesmu starp tiem, kas ved produkciju uz veikaliem vai braukā pa tirdziņiem, bet man ir savi kundes. Bet savējo, paziņu, draugu lokā ir cilvēki, kas novērtē medu. Patiesībā bitenieki ir tādi pieticīgi, medus cenas nav manāmi kāpušas uz augšu. Kur tad var “skrūvēt” cenas uz augšu? Mēs jau redzam, kāda ir cilvēku pirktspēja. Būs dārgi, vienkārši nepirks,” stāsta biteniece, kurai bez bitēm ir neliela aitu saimniecība un paralēli lauku darbiem ir pamatdarbs Rīgā, viņa ir ārste neiroloģe.

Jāmin, ka medus cenas pie dažādiem tirgotājiem atšķiras, sludinājumos internetā vērojams, ka bitenieki savu produkciju – medu – ir gatavi pārdot, sākot no septiņiem eiro (par litru medus) un uz augšu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.