Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Bibliotēka un muzejs lūdz palīdzību kultūras ministram

Smiltenes bibliotēkai esošajās telpās nav attīstības, strauji pazeminās bibliotēkas vērtība, nozīme un prestižs kopienas uztverē, izrādot bibliotēku, kultūras ministram Naurim Puntulim un ministra biroja vadītājai Aijai Iesalniecei (no kreisās) skaidroja Smiltenes novada bibliotēkas vadītāja Inta Mežule (no labās). Foto: Sandra Pētersone

16.martā Smiltenes novadā darba vizītē ieradās kultūras ministrs Nauris Puntulis. Galvenais mērķis bija diskusijās ar pašvaldības pārstāvjiem un amatiermākslas kolektīvu vadītājiem apspriest aktualitātes un izaicinājumus, kas saistīti ar Smiltenes novada amatiermākslas kolektīvu līdzdalību šovasar gaidāmajos Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šiem svētkiem Smiltenes novadā dalībnieku statusā gatavojas 26 kolektīvi.

Esošās telpas – liels izaicinājums

Vizītes laikā kultūras ministrs apmeklēja Smiltenes kultūras centru, kur tikās ar Smiltenes novada pašvaldības domes, kultūras centra un novada bibliotēkas pārstāvjiem, pēc tam apskatīja Smiltenes novada bibliotēkas un tās Bērnu apkalpošanas nodaļas telpas un Smiltenes evaņģēliski luterisko baznīcu, bet vizītes noslēgumā devās uz Gaujienu, Jāzepa Vītola memoriālo muzeju “Anniņas”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes  luterāņu baznīca Naurim Puntulim tika izrādīta kā ar mecenātes Gitas Mūrnieces un citu privātu ziedotāju atbalstu skaisti restaurēts valsts nozīmes kultūras piemineklis, bet Smiltenes bibliotēkas un muzeja “Anniņas” gadījumā Smiltenes novada pašvaldība cer uz Kultūras ministrijas palīdzību.

Smiltenes bibliotēka jau daudzus gadus atrodas no privātīpašnieka nomātās, šādai iestādei nepiemērotās telpās. Izaicinājums ir gan telpu noma un nomāto telpu tehniskais stāvoklis, gan tas, ka bibliotēka izvietota divās ēkās. Bērnu  apkalpošanas nodaļa atrodas sporta halles ēkas otrajā stāvā, kur nav vides pieejamība.

“Kultūras ministram vēlējāmies parādīt to, ka bibliotēkai vajag jaunas telpas, un informēt, ka jaunas bibliotēkas būvniecība ir plānota Viedrades kvartāla projektā,” “Ziemeļlatvijai” teic Smiltenes novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvaldes vadītāja Velga Mālkalne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mēs kā pašvaldība vairākkārt esam norādījuši, ka ir jādomā valstiski un jāpiedāvā tādas programmas, kurās pašvaldības var startēt vai nu uz Eiropas Savienības finansējumu, vai valsts finansējumu, lai īstenotu šādus projektus. Jaunas telpas ir vajadzīgas arī Jāzepa Vītola memoriālajam muzejam “Anniņas” Gaujienā. Ir ļoti jādomā par esošās ēkas kā muzeja atbilstību mūsdienu prasībām,” piebilst Velga Mālkalne.

Bez pārmaiņām nebūs attīstības

Smiltenes novada bibliotēkas vadītāja Inta Mežule atgādina, ka laika gaitā ticis izstrādāts ne viens vien projekts jaunas bibliotēkas celtniecībai Smiltenē, un cer, ka šoreiz, kad spēkā ir Viedrades kvartāla apbūves ideja, sapnis par jaunu bibliotēku Smiltenē beidzot piepildīsies.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“No mūsu puses ir lūgums Kultūras ministrijai palīdzēt atrast finansējuma avotu jaunās ēkas būvniecībai. Smiltenes bibliotēkai esošajās telpās nav attīstības, strauji pazeminās bibliotēkas vērtība, nozīme un prestižs kopienas uztverē. Turklāt  atrašanās nomātās telpās liedz pretendēt uz projektu finansējumu attīstībai un inovācijām,” uzsver Inta Mežule.

Necik labāka situācija nav Jāzepa Vītola memoriālajā muzejā “Anniņas” Gaujienā. Muzejs iepazīstina ar Latvijas Konservatorijas dibinātāja un rektora, profesora Jāzepa Vītola (1863–1948) dzīvi un daiļradi. Bijusī Gaujienas muižas aldara divstāvu koka mājiņa kļuva par vietu, kur Jāzeps Vītols pavadīja vasaras un brīvdienas no 1922. gada līdz pat brīdim, kad  1944. gada oktobrī bija jāatstāj Latvija.

Muzeja krājuma glabātāja Sanita Sproģe stāsta, ka vēsturiskā ēka pirms 30 gadiem nodega ugunsgrēkā. Tās vietā uzcēla jaunu autentisku koka ēku. “Taču tā nebija domāta ilgstošai lietošanai. Jumts pa visiem šiem gadiem ir sabojājies. Apkure ir tikai pirmajā stāvā, bet otrajā stāvā, kur ir ekspozīcija, apkures nav. Ziemā nevaram muzejā uzņemt apmeklētājus, jo temperatūra ir gandrīz tāda pati kā ārā. Mums primārais ir dabūt līdzekļus, lai būtu, par ko šo ēku savest kārtībā, lai muzejs tajā var darboties kā līdz šim un pat vēl labāk,” teic Sanita Sproģe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Muzeja ēka pieder Smiltenes novada pašvaldībai, un arī pats muzejs ir pašvaldības iestāde, bet Jāzeps Vītols kā personība ir saistošs visai Latvijai un pat ārpus Latvijas robežām, piebilst muzeja krājuma glabātāja.

Ņemot vērā to, ka kultūras ministra vizītes laika grafiks bija ļoti noslogots, lūgsim ministra komentāru par Smiltenes novadā redzēto un ieteikumiem, kā risināt norādītās problēmas, vēlāk.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.