Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Bēgļu skaits Smiltenes novadā aug

Smiltenes novadā ierodas arvien vairāk patvēruma meklētāju no Ukrainas, viņu izmitināšanā iesaistās gan novada pašvaldība, gan novada iedzīvotāji. Šo trešdien, 16. martā, novadā organizēti ar autobusu ieradās vēl 35 Ukrainas iedzīvotāji – bērni no daudzbērnu ģimenēm un viņu mammas. Daļa no viņiem mitināsies Smiltenes vidusskolas internātā Dakteru ielā (attēlā). Foto: Santa Sinka

Līdz šīs nedēļas vidum, 16. martam, Smiltenes novada pašvaldībā izmitināšanas anketas bija aizpildījuši 20 bēgļi no Ukrainas. Šo trešdien novadā organizēti ar autobusu no Ukrainas ieradās vēl 35  Ukrainas iedzīvotāji – bērni no daudzbērnu ģimenēm un viņu mammas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novadā izmitināto bēgļu skaits var mainīties pa dienām, atzīst Smiltenes novada Civilās aizsardzības komisijas sekretārs Gatis Bormanis.

Izmitina Smiltenē, Bilskā un Raunā

Pašvaldībā viņš ir atbildīgā amatpersona arī par  mītnes vietu un bēgļu reģistru uzturēšanu. “Mūsu novadā vēl nav tik daudz bēgļu no Ukrainas kā citos novados. Mums ir pats sākums,” piebilst Gatis Bormanis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novada pašvaldība izmitina bēgļus tādās mītnes vietās, kurām pēc iespējas tuvāk ir izglītības iestādes, lai bērniem būtu ērtāk tajās nokļūt. Piemēram, šo trešdien atbraukušie bērni un viņu mammas izmitināti trijās vietās – Smiltenē  (vidusskolas internātā), Bilskā (pagasta pārvaldei piederošās telpās, kur kādreiz bija bērnudārzs) un Raunā. Pašvaldība uz šīm vietām jau nosūtījusi palīdzības pakas, kas sagādātas kopā ar Latvijas Sarkano Krustu.

Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš informē, ka uzņemt šos bēgļus un palīdzēt noorganizēt transportu viņu atvešanai uz Latviju pašvaldībai lūdza organizācija no  Smiltenes novada sadraudzības pilsētu apgabala. Bērnu evakuāciju no dažādiem Ukrainas reģioniem uz Latviju organizēja  Latvijas Republikas goda konsuls Iļja Hočs.  “Bērni būs drošībā, un tas ir galvenais! Par to liels paldies latviešu tautai!” viņš ierakstījis savā “Facebook” kontā.

Kopā ar autobusa šoferīšiem aizbraukt pakaļ ukraiņu bēgļiem un pārvest viņus uz Latviju pašvaldība uzticēja smiltenietei, mūsu bijušajai kolēģei Santai Sinkai. Lai aptvertu piedzīvoto gandrīz piecu dienu un teju četru tūkstošu kilometru garumā būs vajadzīgs ilgāks laiks, viņa atzīst “Ziemeļlatvijai”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Puse no mērotā ceļa bija kopā ar brīnišķīgām māmiņām un viņu mazajām sirsniņām – bērniem no Ukrainas. Pats galvenais, ko vēlos pateikt, ir tas, ka šobrīd cilvēki visā pasaulē ir sadevušies rokās, lai palīdzētu ukraiņu tautai. Tā neizmērojamā sirsnība, nesavtīgais darbs un cilvēku plašā sirds, ko izjutām Ukrainas un Rumānijas humānajā koridorā, Siretas robežpunktā, viesnīcās ir vārdos neaprakstāma. Mums palīdzēja brīvprātīgie no Budapeštas un robežsargi uz Rumānijas un Ungārijas robežas. Siguldas “Circle K” darbinieces bez maksas cienāja ar siltu dzērienu un ēdienu. Palīdz mūsu pašu Smiltenes novada pašvaldība un iedzīvotāji, jo īpaši Ainārs Mežulis (Smiltenes novada deputāts, Latvijas Investīciju attīstības aģentūras pārstāvniecības vadītājs Ukrainā – redakcijas piezīme) un viņa sabiedrotie Ukrainā. Visus nav iespējams uzskaitīt. Mēs esam drosmīgāki, nekā mums šķiet, pat ja nākas ieskatīties bailēm acīs. Ja varam palīdzēt otram, tad darām to. Smiltenes un pārējo novadu iedzīvotājiem ikdienā novēlu apzināties mūsu greznību šodien, izbaudīt katru mīļu brīdi kopā ar savējiem un dzīvot ar atvērtu sirdi, īstajā brīdī pasniedzot roku līdzcilvēkiem,” teic Santa Sinka.

Smiltenes novada iedzīvotāju palīdzība Ukrainai turpinās. Piemēram, šonedēļ uz Ukrainu devās  autobuss, kurā ir Smiltenes novada iedzīvotāju un uzņēmumu saziedotās mantas. Tas viss pēc Latvijas Goda konsula Vinicā Igora Skoromnija lūguma tiek dāvināts Vinicas apgabalam, ceļā dosies arī autofurgons ar medikamentiem Luckas, Kremenčugas, Drogobiču un Vinnicas slimnīcām ievainoto karavīru ārstēšanai, informē Ainārs Mežulis. Viņš teic milzīgu paldies uzņēmumam SIA “Firma Madara ‘89”, kas ziedoja vairāk nekā 20 paletes ar pārtikas un pirmās nepieciešamības precēm, uzņēmumiem SIA “Vaidens” un SIA  “Go play”, kas nodrošināja ar bezmaksas transportu kravu nogādāšanai līdz Ukrainai, un visiem citiem Smiltenes novada iedzīvotājiem, kuri  palīdz Ukrainai.

Šo trešdien Smiltenes novadā organizēti ar autobusu ieradās 35 bēgļi no Ukrainas – bērni no daudzbērnu ģimenēm un viņu mammas. Foto: Santa Sinka

Veido bēgļu koordinācijas centru

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šo otrdien, 15. martā, par atbalstu Ukrainai Smiltenes novada domes ārkārtas sēdē sprieda Smiltenes novada deputāti. Viņi pieņēma vairākus lēmumus, kas saistīti ar atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, kuri atbraukuši vai vēl brauks uz Smiltenes novadu.

“Tas ir plašs bloks, bet domes ārkārtas sēdē jautājumi galvenokārt bija par nakšņošanas un ēdināšanas maksas apstiprināšanu un atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem. Noskaidrojām cenu piedāvājumu. Sakārtosim formalitātes un slēgsim līgumu ar vietām, kur šie cilvēki tiek izmitināti. No sākuma maksās pašvaldība, bet vēlāk šos līdzekļus varēsim atgūt  no valsts, no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Valsts segs izmitināšanu pie mums līdz 90 dienām,” skaidro Edgars Avotiņš.

Šo piektdien, 18. martā, Smiltenes novada pašvaldība organizē bēgļu no Ukrainas koordinācijas centru, uz kuru organizēti nogādās bēgļus, kuri jau ieradušies Smiltenes novadā. Viņi varēs uzdot jautājumus pašvaldības Izglītības pārvaldes un Sociālā dienesta  pārstāvjiem un citiem pašvaldības speciālistiem un valsts institūciju amatpersonām. Šādi bēgļiem no Ukrainas tiks sniegta informācija par iespējām, kādas viņiem un viņu bērniem pieejamas Smiltenes novadā attiecībā uz izglītību, sociālo palīdzību, nodarbinātību un citām jomām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novada pašvaldībā ir izveidota darba grupa un iecelti atbildīgie par atbalsta Ukrainai jautājumu koordinēšanu dažādās jomās. Piemēram, pašvaldība latviešu un ukraiņu valodā apkopojusi piedāvājumu par izglītības iespējām Ukrainas civiliedzīvotājiem Smiltenes novadā un kārtību, kā vecākiem pieteikt savus bērnus izglītības saņemšanai. Tas attiecas arī uz profesionālās ievirzes izglītību. Ja bērns Ukrainā ir mācījies  mūzikas, mākslas vai sporta skolā, mācības iespējams turpināt šajās izglītības iestādēs Smiltenes novadā.

“Kas attiecas uz pirmsskolas izglītības iestādēm, tad  piecus un sešus gadus vecie Ukrainas bēgļu bērni, kuriem ir obligātā pirmsskolas izglītība, bez bērnudārza nepaliks. Šobrīd mums vēl bijusi maza saskare  ar vecākiem, jo bēgļi mūsu novadā tikai sāk ierasties. Pirmkārt, jāapzina vecāku vēlmes, vai viņi vēlēsies laist savus bērnus bērnudārzā, un, otrkārt, kurā vietā. Par Smiltenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādi skatīsimies, jo tur rindā gaida jau pašu bērni,” teic Smiltenes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs.

“Ziemeļlatvija” noskaidroja, ka, piemēram, 10 vietas Ukrainas bēgļu bērniem var piedāvāt Palsmanes pirmsskolas izglītības iestāde. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.