Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Atmodina dzīves svarīgāko godu – krustabu un vedību tradīcijas

Par to, ka Drustu pusē netrūkst radošu un izdomas bagātu cilvēku, biju pārliecinājusies jau vairākkārt. Vietējie priecājas, ka, pateicoties uzņēmīgiem un entuziasma pilniem cilvēkiem, pagastā tiek apsaimniekotas un atdzimst muižas. Šāds stāsts ir arī par Jaundrustu muižu, kur saimnieko Mārtiņš Dzerkals-Ruskulis ar ģimeni. Turklāt muiža ir arī vieta, kur pulcējas biedrības un rituālās kopas “Trīs gaisi” dalībnieki, kas organizē un vada rituālos godus – krustabas, kāzas –, organizē latviskas, muzikālas izrādes, svētkus un citas aktivitātes.

Tie ir tradīciju pasākumi, pēc kuriem cilvēki pandēmijas laikā bija sailgojušies, tāpēc tagad viņiem ir darba pilnas rokas. Vasaras mēneši solās būt īpaši piesātināti un rosīgi, tāpēc šajā reizē uz sarunu aicināju biedrības un rituālās kopas “Trīs gaisi” vadītāju Lību Kapusti, kura ar ģimeni par dzīvesvietu ir izvēlējusies Drustu pagastu.

Viņa atklāj: “Lai mūža dzīvošana būtu tīkama un daiļa, tad svarīgākos dzīves brīžos to noteikti vajag rotāt ar svinīgām ieražām. Mēs esam radoša, muzikāla ģimene, kas savu darbību izpauž rituālā kopā “Trīs gaisi”. Trīs gaisi ir katrā no mums un it visā mums apkārt. Ar savu līdzdalību rituālos ļaujam notikt tam, ko cilvēku daba vēlas izpaust gan līdzināšanā, gan mičošanā, gan pāru spēka rituālos, gan krustabās un citos latviskos godos. Mūsu veltījums ir integrēts mūsdienīgajā un tajā, ko stāsta senās rakstu zīmes, ticējumi, dziesmas un izdarības. Katrs rituāls kļūst unikāls, kad cilvēks tajā piedalās ar savu individuālo enerģiju, savu identitāti un nodomu. Cauri rituāliem, cauri darbībām, kas savieno fizisko un garīgo, cilvēcisko un dievišķo, viss vecais pārtop citādi jaunajā.”

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Ziemellatvija.lv abonementu:

"Ziemellatvija.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Ziemellatvija.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Ziemellatvija.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.