Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ar viduslaiku cienīgām izdarībām svin Ērģemes pilsdrupu 700 gadus

Ērģemešiem un pagasta viesiem bija iespēja iepazīt un atklāt no jauna tās vērtības, kas saglabājušās tādā valsts nozīmes vēstures un arheoloģijas piemineklī kā Ērģemes pilsdrupas. Foto: Līga Orleana

Ar piesātinātu svētku programmu un pulcējot bijušos un esošos ērģemiešus, kā arī ciemiņus no dažādām vietām, Ērģemē aizvadīti pagasta svētki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Svētki ir izdevušies! Izklaides katrai gaumei”, tā par aizvadītajām svētku norisēm izteicās pasākumu apmeklētāji. Ērģemes pagastā svētki tika svinēti trīs dienu garumā, kuru laikā norisinājās gan dažādi pasākumi bērniem (tostarp pasākums “Bērnu svētki” ar piepūšamajām atrakcijām, bumbu bampers, elektrokartingi un tamlīdzīgi), gan sportiskas aktivitātes, vietējā teātra izrāde, koncerti un viduslaiku izdarības profesionālu meistaru pavadībā.

Pagasta svētku kulminācija norisinājās Ērģemes pilsdrupās, svinot Ērģemes pils 700 gadus, pulcējoties pasākumā “Ērģemes pilsdrupu 700 gadu senatnes spogulis”. Pēc redzētā aplēsēm apmeklētāju skaits bija ap tūkstoti, apmeklētājus saskaitīt bija grūti, jo sestdien pasākums līdz desmitiem vakarā visiem bija bez maksas. Jāatgādina, ka pasākums “Viduslaiku elpa Ērģemes pilsdrupās” tika organizēts ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Sajust viduslaiku elpu, ielūkoties Livonijas karapulka nometnē ar viduslaiku aktivitātēm varēja, pateicoties vēstures izpētes un rekonstrukciju klubam “Rodenpoys” no Ropažiem, ar kuru daudzi jau iepazinās pagājušajā reizē. Šajā gadā uz Ērģemi viņi bija ieradušies ar plašāku programmu, parādot arī viduslaiku virtuves meistarklasi, gatavojot “aristokrātu” zupu, kuru nobaudīt bija iespēja arī pasākuma apmeklētājiem. Kā jaunums šajā reizē Ērģemē bija arī zirgs un ponijs no Sintijas Bogdanovas saimniecības. Dzīvnieku klātbūtne viduslaiku pasākumā piešķīra vēl lielāku sajūsmu un interesi par apkārt notiekošo, jo īpaši gados jaunākajiem apmeklētājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Bija ļoti jautri un skaisti, ar tādu īpašu auru un atmosfēru. Viss sakrita vienā dienā – gan kapu­svētki, gan lielais viduslaiku pasākums pilsdrupās. Paši dodamies uz Ērģemi apciemot savējos vairākas reizes mēnesī, bet pagastsvētki bija kaut kas īpašs. Labi atpūtāmies un lieliski pavadījām laiku,” atzīst Lana Lauberte no Valkas.

Līdzīgas emocijas pēc svētku apmeklējuma pauž arī citi svētku dalībnieki. “Vēlos uzslavēt pasākumu organizatores Baibas Karpovas profesionalitāti un mākslu iziet no nestandarta situācijām, pasākumu padarot labāku, nekā tas bija plānots. Šajā pasākumā biju kā tirgotāja un piedalījos tirdziņā. Bet pasākumu noteikti vērtēju, kā ļoti izdevušos. Cilvēku bija daudz, visi ļoti pozitīvi, smaidīgi un prieka pilni! Interesanti bija gan bērniem, gan pieaugušajiem. Ģimenēm ļoti draudzīga vide,” atzina Ketija Šaldere.

Kā atzina daudzi no Ērģemes pagasta svētku apmeklētājiem, Ērģemes pilsdrupām un to apkārtnei ir īpaša aura, kas runā pati par sevi un neviļus aicina šādiem pasākumiem ar viduslaiku elpas pieskārienu šeit norisināties arī turpmāk. Foto: Līga Orleana

“Pagasta svētku organizēšana man bija liels izaicinājums. Ir gandarījuma sajūta, ka viss iecerētais izdevās un svētki apmeklētājiem patika. Vismaz man gribas tā cerēt. Protams, ir lietas, kas deva jaunu pieredzi un no kurām noteikti mācīsimies. Piemēram, šogad apmeklētājiem bija atvērts arī pils Ziemeļu tornis, kas pagājušajā gadā nebija vaļā. Interese par to bija ļoti liela, veidojās garas rindas pie ieejas. Tad uzreiz bija jārīkojas, jāpārorganizē apmeklētāju plūsma. Ļoti palīdzēja brīvprātīgie. Viena no tām bija Vineta Skutāne,” “Ziemeļlatvijai” atklāj Turnas tautas nama vadītāja Baiba Karpova, uz kuras pleciem šajā reizē gūlās pagasta svētku organizatoriskā puse.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa saka sirsnīgu paldies ikvienam, kurš līdziesaistījās, lai svētki ērģemiešiem izdotos. “Vēlos teikt lielu paldies Ērģemes pagasta pārvaldei, visiem, kas palīdzēja tikt galā ar tehniskām lietām. Paldies Jānim Biezajam, ka noorganizēja grīdu sakārtošanu pils tornī, lai šie svētki būtu interesantāki. Paldies Valkas novada kultūras darba organizatorei Līgai Lānei par konsultācijām, padomiem šādu svētku organizēšanā. Paldies Valkas novada vides un reklāmas dizaina speciālistei Madarai Birčai par afišu dizainu, balviņām dalībniekiem. Piemēram, šogad šķēpmešanā un šaušanā ar bultu labākie tika novērtēti un saņēma balviņas. Paldies par atbalstu arī pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītājam Viktoram Bavinam ar komandu. Protams, liela pateicība arī visiem maniem ģimenes locekļiem, kas strādāja kopā ar mani plecu pie pleca un bija visā šajā patīkamajā svētku radīšanas procesā iekšā,” teic B. Karpova un saka paldies arī Ērģemes bibliotēkas vadītājai Līgai Kondratjevai par literārās darbnīcas vadīšanu. Radošās aktivitātes laikā pils tornī skanēja pasakas, spoku stāsti, kā arī norisinājās dažādas aktivitātes – tika veidoti kroņi, zobeni un tamlīdzīgi. Tāpat pils tornī arheoloģe Ilze Mālkalniete dalījās zināšanās un stāstīja par atradumiem un vēsturiskajām liecībām pilī. Apmeklētājiem bija daudz interesantu jautājumu par Ērģemes pilsdrupām un viduslaiku pili. Daži no viņiem jau paši esot pētījuši, interesējušies par vēsturi un interesantiem faktiem par kultūrvēsturisko objektu.

Lielu uzmanību izpelnījās Ērģemes puses izloksnes stendiņš, kas bija pašu vietējo iedzīvotāju iniciatīva. “Ērģemes izloksnes stendiņš bija vietējo ērģemiešu iniciatīva, kas man bija ļoti patīkams pārsteigums. To veidoja Baiba  un Reinis Feldmaņi. Pēc pasākuma to domājam izvietot kaut kur citur pagastā, lai visiem interesentiem būtu iespēja ar to iepazīties un redzēt. Man ir ļoti liels prieks, ka vietējiem iedzīvotājiem ir interese un iniciatīva iesaistīties pasākuma organizēšanā. Ar to Ērģemes pagasts var ļoti lepoties. Vietējie cilvēki vienmēr ir gatavi nākt palīgā, atsaukties un līdzdarboties,” ar lepnumu par piederību savam pagastam stāsta B. Karpova.

Turnas tautas nams sadarbībā ar Zani Brūveri-Kvēpu, Mareku Ādamsonu bija izveidojis vēsturisku vides materiālu par Ērģemes pils vēsturi laiku lokos, ar ko varēja iepazīties arī interesenti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagasta svētku ietvarā piektdienas vakarā Ērģemē bērzu birztaliņā notika arī muzikāls vakars, kurā spēlēja mūziķis Aivars Lūsis, programmā bija “Pasaules populārās mūzikas tēmas saksofona skaņās ar danču mūzikas piedevu”.

Savukārt sestdien uz skatuves kāpa enerģiskā turbofolka grupa “Oranžās Brīvdienas”, pēc tam ļauties jestrai dzīves svinēšanai varēja zaļumballē ar grupu “The Farmers”, kurā dzied zināmais mūziķis Mārtiņš Jātnieks-Borkovskis, bet pusnaktī par godu pilsdrupu skaistajai jubilejai viesus priecēja uguns šovs.

GALERIJA: Ērģemes pilsdrupu 700 gadu senatnes spogulis
GALERIJA: Ērģemes pils pagalmā skan folkmūzika

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.