Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ar vērienu svinēs svētkus sieriem

Iepriekšējie siera svētki Smiltenē notika 2004. gadā un pārsteidza arī ar 100 metru garu siermaizi. To sagriezt tika uzticēts toreizējai svētku ģenerālsponsora uzņēmuma “Smiltenes piens” padomes priekšsēdētājai Gitai Mūrniecei. Foto: “Siera klubs”

Jau rakstījām, ka nākamās nedēļas nogalē –  no 15. līdz 17. jūlijam – norisināsies Smiltenes pilsētas svētki. Vienlaikus ar tiem smilteniešiem un pilsētas viesiem būs iespēja izbaudīt biedrības “Siera klubs” gada vērienīgāko pasākumu “Latvijas novadu Siera diena”, kas nākamo sestdien, 16. jūlijā, notiks Smiltenē, promenādē pie Tepera ezera.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā būs diena, kad sieri staro, “Ziemeļlatvijai” teic biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova un atgādina, ka iepriekšējie Siera svētki Smiltenē, Baznīcas laukumā, notika 2004. gadā un bija vieni no skaistākajiem un visvairāk apmeklētākajiem “Latvijas novadu Siera dienas” vēsturē. 

Tāds notikums – tikai reizi gadā

Toreiz, pēc organizatoru aplēsēm, tie sapulcēja teju astoņus tūkstošus cilvēku. “Svētkos bija 100 kilogramu smaga siera torte un 100 metru gara siermaize. Piena pārstrādes uzņēmumi sacentās augstākā siera kalna būvē, izmantojot katrs piecus kilogramus siera. Šovasar 16. jūlijā “Siera klubs” atkal organizēs Siera svētkus Smiltenē, un atkal to ģenerālsponsors būs “Smiltenes piens”. Tiksimies!” uz Siera svētkiem aicina Vanda Davidanova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turklāt šī svētku reize Smiltenē būs īpaša – “Latvijas novadu Siera diena” notiks 20. reizi, un arī “Siera klubs” šogad svin 20 gadu jubileju. Jubilejas ir arī mājiniekiem, biedrības “Siera klubs” atbalstītājiem: Smiltenes piensaimnieku uzņēmumam (tagad akciju sabiedrībai “Smiltenes piens”) aprit 110 gadi, bet Smiltenes tehnikumam – 100.

“Latvijas novadu Siera diena” ir pasākums, ko “Siera klubs” rīko reizi gadā, katrreiz citā Latvijas vietā, un goda vietu tajos atvēl sieriem.

16. jūlijā Smiltenē, promenādē pie Tepera ezera, būs vismaz 60 sieru šķirnes un veidi. “Kluči un klucīši, rituļi un ritulīši, bumbiņas un stienīši. Dzelteni, balti, raibi, oranžīgi, zaļi, sarkanīgi…” kārdina Vanda Davidanova. Būs sieru dižtirgus, pavāru paraugdemonstrējumi, sieru degustācijas, sieru toršu parāde, konkursi, šovi un  koncerts “Jānis Stībelis un draugi”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad Siera svētki Smiltenē notiks sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Smiltenes novada pašvaldību Smiltenes pilsētas svētku ietvaros. 

Ne tikai dižtirgū, kas sāksies jau pulksten 9, bet arī šovos, sacensībās un konkursos satiksies deviņi Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi, tai skaitā AS “Smiltenes piens”, un pārdesmit zemnieku saimniecības, kas ražo sierus.   

Foto: “Siera klubs”

Sierus varēs izgaršot visdažādākos ēdienos

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc svētku atklāšanas, kas notiks pulksten 10.30, pulksten 11 sāksies šovs “Staro siers”. Restorāna “Vairāk saules” šefpavārs Tomass Godiņš un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotāja, pavāre un godu saimniece Inese Bedeice teltī gatavos visdažādākos pārsteigumus no un ar sieriem. Būs arī konkursi un balvas.

Pulksten 11.30 tiks atklāta siera toršu parāde. “Siera klubs” piecu gadu garumā visos četros Latvijas novados rīkoja siera un biezpiena toršu konkursus, sapulcējot teju 200 cepējas. “Labākās no labākajām, drosmīgākās  un zinošākās ieradīsies promenādē pie Tepera ezera ar savām tortēm – izcilniecēm. Kopā varētu būt 100 kilogrami gardumu. Gan saldi, gan sāļi, gan ar sieru, gan  ar biezpienu. Tie būs jauki brīži svētku apmeklētājiem. Pēdējos gados tortes naudas izteiksmē ir dārgs prieks, taču svētkos tās varam atļauties izgaršot,” teic Vanda Davidanova.

Pulksten 12.30 konkursu “Cepu siera cepumiņu” piedāvās “Jaunpils pienotava”, kas ražo cepumiņus ar sieru. Svētkos ieradīsies 13 cepējas, bet dažādu veidu cepumu būs krietni vairāk. Būs arī balvas no “Jaunpils pienotavas”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt pulksten 13.45 Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotāja Irina Duvanova no 30 kilogramiem dažādu šķirņu un veidu Latvijā ražotiem sieriem gatavos krāšņu plati un karvinga tehnikā sierus dekoratīvi griezīs ziedos. Plate svētku apmeklētājiem paredzēta kā dāvana no ražotājiem, visus plates izgatavošanā izmantotos sierus varēs degustēt.

Būs arī koncerti. Svētkus pulksten 10 ieskandinās Smiltenes novada sieviešu vokālais ansamblis “Iedvesma” (vadītājs Jānis Krūmiņš), pulksten 12 uzstāsies Ogres tehnikuma audzēkņi (vadītājs Reinis Grīnhofs), bet pulksten 13 sāksies koncerts “Jānis Stībelis un draugi”.

Dienas otrajā pusē, pulksten 14, tiks dots starts spēkavīru šovam “Smiltenes piena spēka kauss”. To kopā ar Latvijā zināmiem pasaules čempioniem un Smiltenes novada spēcīgākajiem vīriem un sievām organizē “Smiltenes piens”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Iespējams, kāds sacīs, ka šis nav īsti piemērots laiks svinībām, jo katra diena gan piena pārstrādes uzņēmumiem, gan produktu pircējiem ir problēmām piesātināta. Tomēr svinēsim – ar skaistām atmiņām, ar lepnumu atceroties, cik daudz izdarīts, pasakot paldies arī visiem, kas sierus baudīja un joprojām lieto!” teic biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova.

Par Smiltenes pilsētas svētku programmu plašāk rakstīsim laikraksta “Ziemeļlatvija” otrdienas, 12. jūlija, numurā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.