Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ar trīs mākslas izstāžu atklāšanu un dziesmām bez vārdiem sāksies Cēsu Mākslas festivāls

Foto: Jānis Deinats

Sestdien, 15. jūlijā, sāksies sešpadsmitais Cēsu Mākslas festivāls. No plkst. 16.00 viena pēc otras tiks atklātas trīs vizuālās mākslas izstādes – Koncertzālē “Cēsis” “Divu toņu daudzfrekvenču komunikācija” ar Martina Vizbuļa interaktīvajiem darbiem, Cēsu Izstāžu namā “Pārāk tuvu, pārāk tālu” – pēdējā laika vērienīgākais gleznotāja Raimonda Staprāna daiļrades tvērums, bet Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā “Tagadnes artefakti” ar latviešu – Oļas Vasiļjevas un Kristapa Ancāna, un lietuviešu – Linas Lapelītes un Augusta Serapina, radošajiem meklējumiem. Vakaru vainagos Latvijas Radio kora programma, kurā mūzika runās glezniecības valodā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tradicionāli Cēsu Mākslas festivāla atklāšanas dienā centrālā uzmanība ir pievērsta vizuālajai mākslai un izstādēm, kas pēc tam būs apskatāmas visu festivāla laiku – šovasar līdz pat 20. augustam.

Pirmā izstāde gaidāma Koncertzāles “Cēsis” mākslas galerijā, kur mākslinieks Martins Vizbulis turpinās savus radošos meklējumus mikrokontrolieru un dažādu sensoru sinerģijā ar virtuālo realitāti, iesaistot skatītājus tiešā komunikācijā ar mākslas darbiem. Izstādē “Divu toņu daudzfrekvenču komunikācija” bez tālruņa neiztikt, jo tajā būs skatāmi darbi, ar kuriem apmeklētājam būs iespējams komunicēt, izmantojot savas viedierīces. Kā apliecinājušas pēdējās personālizstādes mākslas galerijā RIXC, Martins Vizbulis šobrīd ir viena no spilgtākajām personībām jauno mediju mākslas ainā Latvijā, tādēļ izstādes apmeklējumu Cēsīs noteikti ir vērts ieplānot.

Savukārt Cēsu Izstāžu namā – glezniecība. Izstāde “Pārāk tuvu, pārāk tālu” iezīmēs latviešu mākslinieka – gleznotāja un dramaturga Raimonda Staprāna tuvojošos 100 gadu jubileju, kas tiks svinēta 2026. gadā. Labi zināms gan Kalifornijas (ASV), gan Latvijas mākslas vidē, Staprāns ar savu nemainīgi atpazīstamo rokrakstu devis būtisku ieguldījumu ne tikai šajās kultūrtelpās, bet arī plašāk pasaulē. Raimonda Staprāna glezniecības rokraksts ir plaši atpazīstams ar spilgto, krāsām bagāto paleti. Kā norāda pats mākslinieks, viņa glezniecība pēc būtības ir “kaliforniska” – tajā nozīmē, ka krāsas un gaisma ir vadošie izteiksmes līdzekļi. Izstādes kuratore ir Maija Rudovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savas pastāvēšanas laikā Cēsu Mākslas festivāls atklājis un par mākslai un mūzikai piemērotu izveidojis ne vienu vien vietu Cēsu pilsētā un tās tuvumā. Tā pirms vairākiem gadiem tukšais metāla vāciņu rūpnīcas cehs Neredzīgo kvartālā pārtapa jaunā laikmetīgās mākslas izstāžu vietā, kas drīz kļūs par kodolu kam vēl vērienīgākam – radošajam un digitālajam kvartālam “Rainis”. Un tieši šeit 15. jūlijā gaidāma arī šī gada festivāla atklāšanas notikumu kulminācija.

Vispirms, festivāla vizuālās programmas izstādes “Tagadnes artefakti” atklāšana.

Ir tāda vieta mežā, braucot no Kuldīgas uz Sārnati, kur novērota “laika cilpa” – cilvēki te attopas vienā krustojumā divreiz. Kad pasaulē nav idejiskas virzības: “uz labāku nākotni”, “uz Rietumiem”, “uz priekšu”, “uz jaunu politiku” – laiks nostājas vertikālā taisnē, kas ieduras zemē. Viss “sabirst” šajā brīdī, kas vienlaicīgi ir mūžīgs, šī brīža perspektīvu veidojot pagātnes un nākotnes artefaktiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī šeit – vājredzīgie turpina strādāt fabrikas telpās, kas vienlaicīgi iemieso jaunā Cēsu Laikmetīgās mākslas centra vīziju. Te saražotie neskaitāmie vāciņi nav spējuši iekonservēt laiku un ēkas sirds pukst straujāk tās rekonstrukcijas priekšvakarā. Uz soliņa blakus ēkai sēž mazs zēns, kurš šūpodams kājas izdzied dienas notikumus savam tēvam. Pēcāk viņš savu dzīvi veltīs mākslai, neviļus cenšoties atgriezties tikai un vienīgi šajā brīdī, kas viņa atmiņās ir laimes piepildījums.

Izstādes “Tagadnes artefakti” centrā ir mākslinieku dialogs ar telpu, tās vēsturi un apcerēm par iedomātu nākotni, vienlaicīgi apzinoties mūsu vietu laika un pasaules teritoriālajā kontekstā. Izstādes kodolu veido divi latviešu mākslinieki – Oļa Vasiļjeva un Kristaps Ancāns, un  lietuvieši – Augsts Serapins (Augustas Serapinas) un Lina Lapelīte (Lina Lapelitė). Izstādes kuratore ir Žanete Skarule.

Sešpadsmitā Cēsu mākslas festivāla atklāšanas vakaru plkst. 19.00 vainagos koncerts “Dziesmas bez vārdiem”, kas notiks citā topošā kvartāla “Rainis” daļā, bet līdzās Laikmetīgās mākslas centram – Cēsu Neredzīgo biedrības aktu zālē. Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā kopā ar sitaminstrumentālistu Miku Čavartu klausītājus vedīs ceļojumā glezniecisku skaņu pasaulē, ko veido unikālākais un pilnīgākais instruments – cilvēka balss. Līdzīgi kā glezniecībā, kur vērojama visdažādākās intensitātes otu triepienu un krāsu tekstūra, arī šīs programmas skaņražu mūzikas valodā sastopami visplašākā diapazona izteiksmes veidi. Skanēs komponistu Žibokles Martinaitītes, Džona Keidža un Andersa Hillborga mūzika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivāls turpināsies līdz 20. augustam mūzikas programmā dodot iespēju iepazīst amerikāņu izcelsmes Latvijā dzīvojošo pianistu Robertu Flaicu, Koncertzālē “Cēsis” piedzīvojt Riharda Vāgnera tetraloģijas “Nībelunga gredzens” trešās operas “Zīgfrīds” koncertatskaņojumu pasaulslavenu solistu, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Tarmo Peltokoski sniegumā, bet Pils parka estrādē baudīt Kārļa Lāča mūzikas teātra programmu izrādes “Ziedonis. Lācis. Vīrieši” instrumentālā ansambļa un tautā mīlētu dziedātāju – Intara Busuļa. Aijas Andrejevas, Aijas Vītoliņas, Jāņa Aišpura, Artura Skrastiņa, Ievas Kerēvicas, izpildījumā. Vasaras izskaņā – teātris, ar Valmieras drāmas teātra izrādi “Sēras piestāv Elektrai” un Dailes teātra “Zēni nav meitenes” – spožu Dārtas Danevičas monoizrādi.

Biļetes uz festivāla pasākumiem nopērkamas Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

Cēsu Mākslas festivāls notiek ar patrona SEB bankas, vadošā telekomunikāciju operatora un festivāla ģenerālsponsora LMT, Cēsu novada domes, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Modriāna fonda, AJ Power un Moller Auto atbalstu.

Informāciju sagatavoja: Egija Saļņikova

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.