Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ar muzikālu pikniku piemin dzejnieci Mariku Svīķi un viņas daiļradi

Jānis Žagariņš un Dace Purvlīce priecē piknika dalībniekus ar Marikas Svīķes dzeju un dziesmām. Foto: No biedrības “Smiltenei un Latvijai” arhīva

Ar dziesmām un dzeju, pikniku un kūkām aizvadītajā nedēļā norisinājās zibakcija “Tauriņi salido atkal Marikas dienā!” par godu dzejnieces Marikas Svīķes piemiņai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā bija silta, gaiša dzejas un dziesmu apvīta kopā būšana pašā vasaras pilnbriedā.

Kā stāsta biedrības “Smiltenei un Latvijai” valdes priekšsēdētāja Līga Krūmiņa-Krīgere, sarunās ar biedrības biedriem un draugu kolektīviem tapa zibakcija. “Šogad šis muzikālais dzejas pikniks notika neplānoti un mazā lokā, jo divas dienas pirms pasākuma “WhatsApp” grupiņā izsūtījām ziņu par šādu ieceri gan kolektīviem, gan pašiem biedriem no mūsu biedrības. Nolēmām, ka svinēsim Marikas dienu iepriekš, 21. jūlijā, un svinēsim skaisti. Jānis Žagariņš atsaucās spēlēt un dziedāt dziesmas ar Marikas vārdiem, Dace Purvlīce lasīja jūlijam un svētku reizei atbilstošu dzeju,” stāsta Līga un min, ka līdz šim šī noskaņa bija tikai mūsu domās un sarunās, bet šis muzikālais dzejas pikniks apliecināja, ka Smiltenes novada pašvaldības darbinieki ir atraduši ideālu vietu šāda pasākuma norisei. Proti, skaistās, nepļautās pļaviņas visapkārt, kur sisina sienāži un lido bites, milzīga ozola paēna un egļu aizvējš bija kā radīts, lai tiktos dziesmā un dzejā.

Darbošanās ar krītiņiem sagādāja prieku gan lieliem, gan maziem.

Daudzi, kuriem Marikas dienā, 22. jūlijā, sanāca iet garām Vecā parka Klusajai takai un lielajam ozolam, jau ievēroja, ka tur kokos bija salidojuši taureņi ar Marikas dzeju. Pie laternām tika izvietoti krītiņi, ar kuriem gan lieli, gan mazi varēja uzzīmēt dzeju, lai caur zīmējumiem dalītos ar citiem. “Tādi ir arī izvēlētie dzejoļi. Par došanu un ņemšanu, par satikšanos, par dzīves svinēšanu,” uzsver L. Krūmiņa Krīgere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tie, kas pabija šajā dzejas piknikā, kā viņi paši to ir nosaukuši, atzina, ka tas pagāja sirsnīgi un gaiši – bez tumšām skumju ēnām un pieminekļa smaguma, ar tauriņa un dziesmas vieglumu. Nāca garām cilvēki, piestāja un klausījās. “Gadījās, ka pie mums pievienojās arī bērni no vienas nometnes. Viņi, tāpat kā skolotāji, bija laimīgi, ka ir ko darīt, var radoši izpausties, zīmējot ar krītiņiem,” viņa papildina.

Līdz šim ir gada daudz runāts un darīts, lai izveidotu kultūrvietu Marikas Svīķes piemiņai. Šādas vietas būvniecība šajā gadā arī tiks uzsākta. Taču biedrībai bieži jautā: “Kāpēc tieši Marikai Svīķei pieminekli? Kāpēc Vecajā parkā? Kāpēc ne citiem?” “Mēs atbalstam novada kultūras un literārās vērtības un ar dziļu cieņu izturamies pret citiem mūsu novada dzejniekiem, taču Marika bija ilggadēja biedrības “Smiltenei un Latvijai” vadītāja un mēs ļoti vēlējāmies, lai būtu vieta, kas saistītos ar viņu. Vērtībām, kuras viņai bija svarīgas. Viņa nevēlējās kapakmens smagumu, un viņai patika pulcēt cilvēkus ap sevi ar tauriņa vieglumu. Un tādu mēs, vaicājot ģimenei, iedzīvotājiem, pašvaldībai un speciālistiem arī radīsim šo vietu. Kultūrvietu, kur satikties un rīkot nelielus pasākumus un Marikas dienā arī dalīties skaistās atmiņās. Kur atnākt visai ģimenei. Lai viens var baudīt dzeju, cits mūziku un bērniem ir pļavas, krītiņi un brīvība,” biedrības vārdā pauž L. Krūmiņa-Krīgere un saka paldies draugiem no jauktā kora “Pakalni” un ansambļa “Iedvesma”, kā arī citiem par palīdzību tauriņu gatavošanā.

Laikrakstā jau vēstījām, ka tiem, kuri vēlas atbalstīt Marikas Svīķes piemiņas kultūrvietas izveidi ir iespēja ziedot. Līdz šim šīs ieceres izveidei cilvēki saziedojuši ap 4000 eiro. Taču nupat kļuvis zināms, ka biedrība saņems arī Lauku atbalsta dienesta projekta “Dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas un kultūras vietas izveide Smiltenes Vecajā parkā” ES finansējumu vietējo teritoriju attīstībai. Proti, piešķirot šim mērķim 19904, 46 eiro. “Tas būs tāds nelies skvēriņš ar atbilstoši pielāgotu vidi, kur attiecīgi tā tiks veidota tāda, lai tur varētu rīkot šādus nelielus dzejas lasīšanas vai muzikālus pasākumus. Turklāt šī vieta būs pieejama arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem,” tā biedrības “Smiltenei un Latvijai” vadītāja.

Tikmēr visa nauda, kuru iedzīvotāji turpinās ziedot biedrībai ar norādi “Marikas Svīķes kultūrvietas izveidei”, tiks uzkrāta un novirzīta vietas labiekārtošanai un turpmākai pasākumu norisei.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.