Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Aptieciņā izbirušas nezināmas tabletes, beidzies derīguma termiņš, nav izdzerta visa ārsta noteiktā zāļu deva

Zāles ar beigušos derīguma termiņu, dzīvsudraba termometri, dažādas ziedes un ampulas – tie ir vien daži no nederīgo medikamentu veidiem, ko iedzīvotāji šī gada pirmajos trīs ceturkšņos nodevuši Apotheka aptiekās, kopējam nodoto medikamentu apjomam pārsniedzot piecas tonnas. Aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa atgādina – gluži tāpat kā esam raduši speciālajās pieņemšanas vietās nodot izlietotās baterijas, elektropreces un akumulatorus, arī nederīgie medikamenti ir bīstamie atkritumi, ko iespējams utilizēt pavisam vienkārši un bez maksas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Cilvēki nereti pat neaizdomājas un nenojauš, kādas sekas var radīt nederīgo medikamentu izmešana sadzīves atkritumos vai kanalizācijā – zāļu aktīvajām vielām nonākot vidē, tiek radīts ilgtermiņa kaitējums dabai un dzīvajām būtnēm, tostarp mums pašiem, cilvēkiem. Zāļu aktīvās vielas var, piemēram, nonākt gruntsūdeņos un pēcāk ūdenstilpēs, kur peldamies vai lietojam uzturā tur makšķerētās zivis. Nederīgo zāļu pareiza utilizācija ir mazs ieradums, kas var prasīt vien pārdesmit minūtes gadā, tomēr tam ir milzu ietekme, jo katra nodotā vienība ir rūpes par mūsu pašu veselību un dabu ilgtermiņā,” stāsta Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

2023. gada pirmajos deviņos mēnešos Apotheka aptiekās nodoti 5067 kilogrami nederīgo medikamentu, kas ir par 726 kilogramiem jeb 14 % vairāk nekā šajā pašā periodā pērn. Apkopotie dati atklāj, ka ik gadu turpina pieaugt nodoto nederīgo medikamentu apjoms, kas liecina, ka iedzīvotāji arvien atbildīgāk izturas pret bīstamajiem atkritumiem un rūpējas par to pareizu utilizāciju.

Kāpēc nederīgie medikamenti ir bīstamie atkritumi?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aktīvās farmaceitiskās vielas palīdz uzlabot veselību un ārstēt dažādas saslimšanas, tomēr medikamentu nepareiza utilizācija uzskatāma par tīšu vides piesārņošanu. Nederīgie medikamenti ir bīstamie atkritumi, ko nedrīkst izmest sadzīves atkritumos vai noskalot kanalizācijā, jo tādā veidā tie rada potenciālo risku videi – ūdens un augsnes ķīmisko piesārņojumu, antibiotiku rezistences, dzīvnieku un augu hormonālo izmaiņu un mutāciju veidošanos, tāpat arī saindēšanās risku tiem dzīvniekiem, kuri zāles atraduši sadzīves atkritumos.

Kā zināt, kuri medikamenti vairs nav derīgi?

“Medikamenti jāuzglabā atbilstoši to lietošanas instrukcijai, turklāt jāpievērš uzmanība ne vien to derīguma termiņam, bet arī tam, cik ilgi tādas zāles kā sīrupi un suspensijas ir derīgas pēc iepakojuma atvēršanas. Zāles ar beigušos derīguma termiņu ne tikai nepildīs funkciju, bet arī var būt veselībai kaitīgas. Biežākās kļūdas, kas tiek pieļautas, ir medikamentu uzglabāšana nepareizā temperatūrā, pārāk lielā mitrumā, piemēram, vannasistabā vai tiešos saules staros – lai arī zāles atrodas kārbiņā un gaisma tām klāt netiek, saules staru ietekmē būtiski paaugstinās temperatūra. Tāpat jāatceras, ka zāles jāuzglabā bērniem nepieejamā vietā un drošības nolūkos mājas aptieciņā kopā ar medikamentiem ieteicams saglabāt arī to lietošanas instrukcijas,” skaidro Ivanda Krastiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nedrīkst lietot medikamentus, ja:

  • beidzies vai nav zināms to derīguma termiņš;
  • nav salasāms zāļu nosaukums;
  • nav zināms, kādam nolūkam tie paredzēti;
  • mainījies to izskats, smarža vai garša;
  • tie ir nepareizi uzglabāti vai atrodas bojātā iepakojumā.

Kur un kā nederīgos medikamentus nodot bez maksas?

Utilizēšanai var nodot visu veidu medikamentus – tabletes, ampulas, sīrupus, pulverus u.tml.. Gādājot par vides saudzēšanu, visās Apotheka aptiekās jau gadiem iespējams bez maksas nodot nederīgos medikamentus. Aptieku saraksts un darba laiks apskatāms šeit: https://www.apotheka.lv/aptiekas/. Pirms došanās uz aptieku atliek vien sagatavot nododamo paciņu:

  • izpako – pirms zāļu nodošanas tās jāizņem no ārējā iepakojuma – kartona kastītēm (taču tās nav jāizņem no zāļu plāksnītēm jeb blisteriem), zāļu pudeļu un tūbiņu vāciņiem jābūt cieši aizskrūvētiem;
  • ieliec maisiņā – visi medikamenti jāsaliek maisiņā, kas aptiekā jāievieto speciāli nederīgajiem medikamentiem paredzētā kastē vai jāatdod farmaceitam;
  • aptieka pieņem arī dzīvsudraba termometrus – Apotheka aptiekās var nodot arī nederīgos dzīvsudraba termometrus, taču tos nedrīkst ievietot kopējā maisiņā ar citām nederīgajām zālēm, tie jāievieto atbilstoša izmēra plastmasas pudelē vai traukā un atsevišķi jānodod farmaceitam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.