Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Aprūpes iestādēs uzbur svētku noskaņu

Gatartas pansionāta iemītnieki rod enerģiju un prieku arī svētku gaidīšanas tradīcijās, šajā reizē gatavojot piparkūkas. Foto: No personīgā arhīva

Daudzviet svētku noskaņa tika radīta jau laikus. Tā notika arī aprūpes iestādēs Smiltenes un Valkas novados, kur iemītnieki saņēma kā taustāmus un apēdamus, tā arī skanīgus sveicienus sirdspriekam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Sarkanā Krusta sociālās aprūpes centrā “Valka” pirmie Ziemassvētku pārsteigumi saņemti jau nedēļā pirms Ziemassvētkiem, kad aprūpes iestādē viesojās tautas mūzikas kapela “Vecie turnavieši”, kas sniedza labdarības koncertu un gādāja par jauku svētku ieskandināšanu. Koncerts izvērtās jo īpaši sirsnīgs, jo izskanēja daudzi vecie, labie gabali, kuriem meldiņu zināja arī klātesošie.

Pārsteigumu netrūka

“Atšķirībā no pagājušā gada svētkus varam svinēt nedaudz brīvāk. Ja uzstājas mākslinieki ar vakcinācijas sertifikātu, tad nelielu koncertu var rīkot. Vajag jau kaut kā iepriecināt aprūpes iestādes iemītniekus, kā arī pašus darbiniekus,” min aprūpes centra vadītāja Dace Bašķe un dara zināmu, ka iemītniekiem sagādātas arī dažādas saldumu paciņas gan no Sarkanā Krusta, gan Valkas novada Sociālā dienesta, gan no atsevišķiem uzņēmējiem. “Paldies katram, kurš svētku laikā atceras aprūpes iestādes iemītniekus un rūpējas par to, lai sagādātu kādu pārsteigumu. Paciņas saņēma visi, un pie pirmajām pansionāta iemītnieki tika jau pirms svētkiem. Lai viss nesanāktu reizē, paciņu dalīšanu turpinājām svētku nedēļā, kad arī sanācām kopā, lai svinētu svētkus,” paskaidro D. Dašķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan noteikumi paredz ciemošanās ierobežojumus aprūpes iestādē, atsevišķos gadījumos, ja radinieki iestādē mītošo nav apciemojuši ilgāku laiku, ievērojot visas epidemioloģiskās prasības, ir iespējams noorganizēt arī klātienes apsveikumu nodošanu. Visi, kas vēlējās iepriecināt savus tuviniekus, sarūpētās dāvaniņas vai saldumu paciņas varēja nodot adresātam ar iestādes darbinieku starpniecību.

Savukārt “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcas” aprūpes iestādē 23. decembrī izskanēja Ziemassvētku koncerts ar Normunda Jakušonoka piedalīšanos, ko ar nepacietību gaidīja kā aprūpes iestādes iemītnieki, tā darbinieki, kuriem Ziemassvētku laiks ir īpaši rosīgs un patīkamiem pārsteigumiem bagāts.

Katru gadu iestādē mītošos cenšas iepriecināt arī izglītības iestādes, nereti arī biedrības un individuālie sveicēji. “Sveicieni, kas līdz aprūpes iestādei nonāk, ir dažādi. Tās var būt piparkūkas, medus spainis vai adītas zeķes. Protams, paciņas klientiem var nest, bet, ja tie ir kārumi, tad jāizvērtē, vai tas nenāks par skādi veselībai. Visi sveicieni arī šajā gadā tika nodoti ar darbinieku starpniecību, jo apciemot klientus nodaļas telpās nav atļauts, taču ir iespēja satikties ārpus telpām – parka teritorijā,” stāsta SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” Sociālās aprūpes un rehabilitācijas nodaļas vadītāja Svetlana Reitere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iestāde nosūtīja pieteikumu “Eņģeļa pasta”  akcijai “Ziemassvētku vecīša darbnīca” un jau pirms svētkiem saņēma daļu no iedzīvotāju sarūpētajām paciņām. “Paciņas no “Eņģeļu pasta” turpināja nāca visu svētku nedēļu. Visi iemītnieki bija iekļauti sarakstā un tad jau paši cilvēki izvēlējās, kam sarūpēt paciņu. Tajās visbiežāk tiek iekļauti kārumi, tējas, kalendāri, grāmatas, zeķītes, dvieļi un tamlīdzīgi. Tās ir paciņas, kas veidotas pēc sajūtām, varbūt kāds smēlies idejas no tā, ko paši saviem vecvecākiem pasniedz Ziemassvētkos,” pieļauj S. Reitere.

Vēroja koncerts tiešsaistē

Jāpiemin, ka jau otro gadu aprūpes centru tīkls senioriem “Senior Group” organizēja vērienīgu Ziemassvētku koncertu sociālās aprūpes centru iemītniekiem – “Lielās Ģimenes Ziemassvētku apsveikums 2021”. Šogad pasākums notika trešdien, 22.decembrī,  tiešsaistes formātā, koncertu klausījās vairāki tūkstoši senioru no vairāk nekā 160 pansionātiem un sociālās aprūpes centriem visā Baltijā. Īpašus priekšnesumus un siltus apsveikumus  sagatavoja vairāki desmiti populāru izpildītāju, mūziķu un sabiedrisko darbinieku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svētku koncertā piedalījās daudzi zināmi izpildītāji, tostarp Intars Busulis, Olga Rajecka, Olga Pīrāgs, Jānis Stībelis un daudzi citi. Svētku apsveikumus un novēlējumus izteica arī valsts amatpersonas un pašvaldību vadītāji. “Lielās Ģimenes Ziemassvētku apsveikumā 2021” pavisam izskanēja vairāk nekā 60 muzikālu priekšnesumu un apsveikumu.

Šim koncertam gatavojās arī Gatartas pansionāts Drustu pagastā, kur to visi kopā vēroja uz lielā ekrāna. Turklāt aprūpes iestāde sagatavoja arī videosveicienu.

Bet svētku rosība tur sākās jau aizvadītajā nedēļā, kad pie viņiem viesojās Jaunpiebalgas mūzikas un mākslas skolas pārstāvji, kuri kopā ar pansionāta iemītniekiem dekorēja telpas, radot īpašāku noskaņojumu svētku gaidīšanas laikā. Izskanēja arī muzikāls sveiciens no jau pieminētās Jaunpiebalgas mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem. Pārsteigumus gādāja arī Raunas pamatskolas Drustu struktūrvienība, sveicienus pansionāta iemītniekiem nodeva arī uzņēmēji. Pansionātā mītošie katru gadu saņem svētku sveicienus arī no pašvaldības. Vēlēšanos apsveikt savus tuviniekus pansionātā izteica arī viņu ģimenes locekļi, tādā gadījumā gan bija jāpiesakās laikus, lai var noorganizēt individuālu tikšanās laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pērn nekas tāds nevarēja notikt, jo paši zinām, ka vakcīnas vēl nebija pieejamas, tāpēc šogad svētkos visi esam daudz priecīgākā noskaņojumā. Protams, sekojam situācijai visu laiku, ko drīkstam atļauties darīt, to arī mēģinām nodrošināt iemītniekiem, lai radītu prieku un liktu viņiem pasmaidīt,” teic Gatartas pansionāta direktors Aivars Damroze un priecājas, ka aprūpes iestādei ir gana daudz draugu un atbalstītāju, tāpēc paciņu jeb, kā viņš saka, saldumu tūtu šajos svētkos netrūka nevienam.

Lai nevienam nerastos papildu jautājumi, piebildīsim, ka visi ciemiņi, kas pieminēti publikācijā, uz aprūpes iestādēm ir nākuši “zaļajā režīmā” – uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātus. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.