Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Allainu Karusi atzīst par vainīgu balsu pirkšanā un degvielas nelikumīgā tirdzniecībā

Attālinātā tiesas sēdē Valgas uzņēmējs Allains Karuse tika atzīts par vainīgu vēlēšanu balsu uzpirkšanā un nelegālā degvielas tirdzniecībā. Foto: Tīts Loims

Tartu apriņķa tiesa atzinusi Allainu Karusu par vainīgu balsu pirkšanā 2021. gada pašvaldību domes vēlēšanās, kā arī nelikumīgā degvielas tirdzniecībā, laikrakstu “Ziemeļlatvija” informēja igauņu laikraksta “Lõuna-Eesti Postimees” reportieris Tīts Loims.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar apsūdzību 2021. gada oktobrī Allains Karuse ietekmējis desmit cilvēkus, lai viņi, izmantojot savas balsstiesības, pašvaldību vēlēšanās balsotu par konkrētu kandidātu, proti, par Allainu Karusi vai viņa meitu Esteri. A. Karuse apmaiņā pret balsīm divām personām solīja bezmaksas dīzeļdegvielu ‒ vienai 10 litrus, otrai 15 litrus, vēl vienai personai viņš samaksāja vismaz 20 eiro skaidrā naudā.

Vēl vienam cilvēkam A. Karuse samaksāja vairāk nekā 70 eiro, pēc kā uzpirktais par nopelnīto naudu devies mieloties uz vietējo restorānu.  A.Karuse izdarījis noziegumus, solot un dāvinot materiālus labumus ar mērķi ietekmēt cilvēkus izdarīt noteiktu izvēli, teikts apsūdzībā.

Turklāt A. Karuse un “A.Karuse AS” tiek apsūdzēti par nelegālu degvielas tirgošanu lielā daudzumā. Saskaņā ar apsūdzību laikā no 2021. gada 1. septembra līdz 13. decembrim kopumā nelikumīgi pārdoti 45 784,69 litri dīzeļdegvielas par kopējo cenu 44 064 eiro un seši centi. Saskaņā ar apsūdzību, degvielas pārdošana kopumā notikusi 645 dažādos gadījumos un veikta ar vienu nolūku, tādēļ tā ir traktējama kā ilgstošs likumpārkāpums. Tā kā uzņēmums iepriekš bija samaksājis par dīzeļdegvielu, visa summa nav uzskatāma par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tartu apgabaltiesa 23. martā piesprieda A. Karusem sodu 375 dienas likmju jeb 12 450 eiro apmērā. Tiesa “A.Karuse AS” piesprieda naudas sodu 20 000 eiro apmērā, kas piemērots nosacīti, ja pārbaudes laikā “A.Karuse AS” neizdarīs jaunus noziegumus. Tiesa no “A.Karuse AS” piedzina arī 11 016 eiro un 15 centus, kas ir konfiscējamās mantas vērtībai atbilstoša summa.

Gan A. Karusem, gan “A.Karuse AS” jāmaksā notiesājošo spriedumu pavadošā piespiedu nauda 1087,50 eiro apmērā.

“Kriminālprocesā savāktie pierādījumi apstiprinājuši, ka vismaz desmit cilvēkiem piedāvāti finansiāli labumi, lai viņi pašvaldību vēlēšanās neizvēlētos pēc sirdsapziņas, bet gan balsotu pēc personas norādījumiem. Turklāt tiesa uzskatīja par pierādītu, ka apsūdzētais ar viņu saistīta uzņēmuma starpniecību nelikumīgi realizēja dīzeļdegvielu, ar kuru guvis noziedzīgus ienākumus,” sacīja Dienvidu apgabala prokuratūras prokurors Allārs Nisu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc prokurora domām, kriminālprocesa mērķis ir paust skaidru vēstījumu, ka noziedzība neatmaksājas un tai seko gan noziedzīgi iegūtu līdzekļu zaudēšana, gan efektīvas sekas.

Krimināllieta tika apspriesta izlīguma kārtībā. A. Karuse tiesā apliecināja, ka saprot piespriesto sodu un to pieņem.

“Lai gan mums ar prokuroru bija domstarpības par 162. pantu (izvēles brīvības pārkāpums ‒ redakcijas piezīme), es piekrītu izlīgumam,” tiesas sēdē, kas lielākoties notika attālināti, sacīja A. Karuse.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tiesas lēmums vēl nav stājies spēkā, 15 dienu laikā iespējams iesniegt apelācijas sūdzību Tartu rajona tiesā.

A. Karuses advokāts Madiss Ūsorgs sacīja, ka ne A. Karuse, ne viņš nevēlas sīkāk komentēt šo lietu, tomēr atklāja, ka lēmums slēgt izlīgumu nav nācis viegli, jo A. Karuse pilnībā nepieņēma viņam izvirzīto apsūdzību izvēles brīvības pārkāpšanā.

“Viņš uzskata, ka izvēles brīvības pārkāpums nav noticis. Procesuālu apsvērumu dēļ, ņemot vērā A. Karuses veselības stāvokli un visu procesā iesaistīto pušu resursus, tika pieņemts lēmums lietu izbeigt ar nosacījumiem, par kuriem panākta vienošanās izlīguma procedūrā,” piebilda M. Ūsorgs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

A. Karuse jau iepriekš bijis saistīts ar balsu pirkšanu. Laikraksts “Õhtuleht” 2020. gadā rakstīja, ka par Centra partijas kandidātiem Esteri un Allainu Karusēm 2017. gada pašvaldību vēlēšanās Valgā esot balsots pret atlīdzību. Toreiz Karuses sacīja, ka nav pirkuši balsis un vērsās tiesā pret publikācijas autoru, pēc kā 2022. gadā tiesas procesā uzvarēja. Publikācijas autoram bija jāsamaksā tūkstoš eiro kompensācija gan Allainam Karusem, gan Esterei un jāpublicē ziņojums, ka viņš publicējis nepareizu informāciju.

2021. gada pašvaldību vēlēšanās Allains un Estere Karuses kandidēja Igaunijas Centra partijas sarakstā. Allains Karuse ieguva 155, Estere Karuse 736 balsis. Iepriekš kā uzņēmējs pazīstamais Allains Karuse politikā ienāca 2017. gada pašvaldību vēlēšanās un pēc tam ieņēma pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieka amatu. 2021. gada nogalē, pēc aizdomu par balsu viltošanu nonākšanu atklātībā, viņš pameta gan darbu pašvaldībā, gan Centra partiju. Estere Karuse bija Valgas mērs 2020. un 2021. gadā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.