Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Aizdomas par krāpšanu lielos apmēros


Šo otrdien, 7. novembrī, pār Valkas novada pašvaldību pārvilkās tumši aizdomu mākoņi, jo Valkā ieradās
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. FOTO: INGA KARPOVA

Otrdien, 7. novembrī, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sadarbībā ar Eiropas Prokuratūru veica kriminālprocesuālas darbības, tai skaitā kratīšanas, izņemšanas un nopratināšanas vairākos objektos Valkā un citviet Latvijā. Kriminālprocesuālās darbības veiktas aizdomās par iespējamu vismaz 776 tūkstošu eiro izkrāpšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrdienas pievakarē Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Komunikācijas nodaļa informēja, ka 2023. gada 27. februārī Eiropas Prokuratūra (EPPO) uzsāka kriminālprocesu un to nodeva KNAB kā kompetentajai iestādei pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai. KNAB kriminālprocesā izmeklē noziedzīgus nodarījumus, par kuriem atbildība paredzēta Krimināllikuma 318. panta otrajā daļā un 177. panta trešajā daļā, tas ir, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un krāpšanu lielā apmērā.

KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka divas esošās un viena bijusī Valkas novada pašvaldības amatpersona, iespējams, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā, kopā ar kāda uzņēmuma pārstāvi veikušas nelikumīgas darbības, lai pašvaldības projekta īstenošanai prettiesiski iegūtu vismaz 744 tūkstošus eiro Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējuma un 32 tūkstošus eiro Latvijas valsts budžeta dotācijas. Projekts saistīts ar ražošanas ēkas un ar to saistītās infrastruktūras izveidi.

Tāpat KNAB ir aizdomas, ka attiecīgā infrastruktūra varētu būt būvēta konkrēta uzņēmuma interesēs, pārkāpjot projekta īstenošanas nosacījumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik četrām kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību. Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi.

KNAB šobrīd turpina veikt pirmstiesas izmeklēšanu un nostiprināt iegūtos pierādījumus. Lai nodrošinātu iespējamo noziedzīgo nodarījumu sekmīgu pirmstiesas izmeklēšanu, KNAB plašāku informāciju par kriminālprocesu un tajā iesaistītajām personām nevar sniegt.

KNAB vērš uzmanību, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No neoficiāliem informācijas avotiem “Ziemeļlatvijai” izdevās noskaidrot, ka viens no šajā lietā iesaistītajiem varētu būt bijušais Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija). Mediji ziņo, ka viņam noteikts personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss. Otrdienas pēcpusdienā ar viņu telefoniski neizdevās sazināties, jo uz zvaniem neatbildēja. Tāpat tiek minēts, ka KNAB veic pirmstiesas izmeklēšanu saistībā ar investīciju objektu “Spundenieki” Ērģemes pagastā. “Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka 26. oktobrī notikušajā novada pašvaldības domes sēdē deputāti apstiprināja atkārtotas rakstiskās nomas tiesību izsoles uz investīciju objektu “Ražošanas ēka un teritorija “Spundenieki”, Ērģemes pagasts” rezultātus. Izsoles nosacītā nomas maksa par izsoles objektu bija noteikta 2313,38 eiro mēnesī bez pievienotās vērtības nodokļa. Noteiktajā termiņā uz izsoli tika saņemts viens pieteikums. Deputāti balsojumā par izsoles uzvarētāju atzina personu apvienību “MM”. Tā sastāv no apvienības dalībniekiem ‒ SIA “Mūrbūdu sidra darītava” un SIA “Mežābols”.

Trešdien “Ziemeļlatvija” sazinājās ar KNAB Komunikācijas nodaļu, lai noskaidrotu, kā tālāk virzīsies lieta saistībā ar 7. novembra KNAB darbībām Valkas novada pašvaldībā. Jautājām arī par medijos izskanējušo informāciju, ka saistībā ar šo lietu ir pratināts arī Kārķu un Ērģemes pagastu pārvalžu vadītājs Pēteris Pētersons, un vai tas atbilst patiesībai.

“Kriminālprocesā turpinās izmeklēšanas darbs, nostiprinot procesuālo darbību laikā iegūtos pierādījumus. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un uzraugošais prokurors lems par kriminālprocesa turpmāko virzību, tiklīdz būs pārliecinājušies, ka izmeklēšanā iegūti pietiekami pierādījumi, kas apliecina noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu un dod pamatu iesaistīto personu saukšanai pie kriminālatbildības. Nevienai personai nav piemēroti drošības līdzekļi, tai skaitā apcietinājums. KNAB saprot interesi par kriminālprocesu, taču iestāde nav tiesīga sniegt jebkādu informāciju, kas norāda uz kriminālprocesā iesaistīto personu identitāti, tostarp personu ieņemamo amatu, vārdu, uzvārdu. Tāpat KNAB nevar komentēt, kādas personas pratinātas,” skaidro KNAB Komunikācijas nodaļa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.