Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Aicina piedalīties dabas vērošanas zibakcijā, iesūtot fotogrāfijas ar dabas novērojumiem

Publicitātes foto.

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties dabas vērošanas zibakcijā “Viena diena Latvijā” 30. aprīlī, iesūtot zinātniekiem sezonālo dabas norišu attēlus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aprīļa beigas Latvijas teritorijā iezīmējas ar strauju zaļošanos, lapu plaukšanu un ziedēšanas sākšanos, jo īpaši strauja augu attīstība pēdējā aprīļa dekādē notiek vēlajos pavasaros. Augu un dzīvnieku sezonālās norises kā ziedēšanas sākums, augļu nogatavošanās, putnu migrācija, saimnieciskās darbības parādības –  pēta fenoloģija. Dabas ritmu (fenoloģiskie) novērojumi tiek uzskatīti par vieglāko un ērtāko veidu, kā pamatot klimata pārmaiņas, izmaiņas ainavā, jo augi un dzīvnieki visjūtīgāk reaģē uz izmaiņām apkārtējā vidē.

“Brīvprātīgie novērotāji jeb sabiedriskie zinātnieki, iegūstot novērojumu datus, ir nozīmīgs zinātnieku atbalsts, kā arī, attīstoties tehnoloģijām, sabiedriskās zinātnes loma arvien pieaug. Pagājušajā gadā zibakcijas ietvaros tika saņemti vairāk kā 500 attēli no 180 dažādām vietām Latvijas teritorijā,” uzsver zibakcijas koordinatore Latvijas Universitātes vadošā pētniece Dr. ģeogr. Gunta Kalvāne.

Lai labāk izprastu dabas norises un reģionālās atšķirības, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes zinātnieki aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iesaistīties zibakcijā un kļūt par sabiedrisko zinātnieku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Publicitātes foto.

Zibakcija “Viena diena Latvijā” notiks šī gada 30. aprīlī visā Latvijas teritorijā. Iedzīvotāji aicināti nofotografēt tuvplānus (vislabāk dienvidu pusē novietotos zarus acu augstumā):

1. parastajai ievai;

2. āra bērzam;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

3. mājas ābelei.

Norādot apdzīvotas vietas koordinātas vai arī apdzīvotas vietas pasta indeksu, lūgums atsūtīt minēto augu sugu fotogrāfijas saziņas vietnē WhatsApp 27104440 vai uz e-pasta adresi gadalaiki2021@gmail.com.

Pētījumam izvēlētas viegli atpazīstamas un bieži sastopamas koku sugas. Ja tuvumā nav atrodamas visas sugas, iedzīvotāji aicināti iesūtīt pieejamo sugu attēlus, piemēram, tikai mājas ābeles tuvplānus vai, piemēram, trīs vai četras āra bērza fotogrāfijas, kuri atrodami tuvākajā apkaimē. Fotogrāfiju daudzums nav limitēts. Pirms fotogrāfiju sūtīšanas, lūgums pārliecināties, vai fotogrāfijā nav redzama sensitīva informācija, piemēram, mājas nosaukums, personas seja, automašīnas numurs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Digitālās fotogrāfijas arvien biežāk tiek izmantotas fenoloģijas pētījumos, paralēli citām metodēm kā satelītdatu datu analīze, herbāriju materiāli, un brīvprātīgo novērotāju ievāktā informācija.

Iesūtītie attēli tiks izmantoti fenoloģiskā modeļa pārbaudē un reģionālo atšķirību izvērtējumā.  Rezultātu apkopojums būs pieejams Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes mājas lapā, kā arī katram interesentam tiks nosūtīts e-pastā vai saziņas vietnē WhatsApp. #pavasaris2022

Informāciju sagatavoja: Dr. ģeogr. Gunta Kalvāne, Latvijas Universitātes vadošā pētniece

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.