Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Adventes vainagos dabīgais materiāls kontrastē ar mākslīgo

Zanei Purviņai šis ir darbīgs laiks. Viņai jāapkalpo klienti ziedu veikalā un arī jāgatavo adventes vainagi. Foto: No personīgā arhīva

Gaidot adventi, aktuāls kļūst jautājums, gatavot adventes vanagu pašam vai pirkt to gatavu. Zane Purviņa jau vairākus gadus darina adventes vainagus un dažādas svētku dekorācijas. Pirmo gadu viņa savus darbiņus var piedāvāt plašākam interesentu lokam, jo novembrī viņai izdevies atvērt savu ziedu un dāvanu veikalu Raunā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zanes sirdslieta ir floristika. Viņa ir pabeigusi Bulduru dārzkopības vidusskolu, iegūstot floristikas speciālista profesiju. “Valsts svētki ir skaisti nosvinēti un var just, ka svētdien jau sagaidīsim Pirmo adventi. Tie, kas ienāk veikaliņā, nopriecājas par adventes vainadziņu piedāvājumu un sāk arī par tiem interesēties,” atklāj Zane, kura ar adventes vainagu tirgošanos nav steigusies. Viņa nogaidījusi, lai godam paiet valsts svētki un tikai pēc tiem adventes gaidīšanas laika noskaņas ir parādījušās arī veikalā. “Bija skumji noraudzīties, kā veikalos Ziemassvētku skaisto mantiņu, rotājumu trakums aizēno mūsu valsts dzimšanas dienu. Es nebiju starp tiem, kas tā dara. Praktiski šī ir pirmā nedēļa, kad sāku tirgot adventes vainagus,” atklāj Zane.

Dabas materiāli jau sagādāti

Viņa adventes vainagus darina vairāk nekā desmit gadus. To tapšanā tiek izmantoti galvenokārt dabīgi materiāli, bet ir arī cilvēki, kuri vēlas tieši mākslīgos vainagus, jo tie parasti kalpo vairākus gadus. “Es materiālu sagādi nekad neatstāju uz pēdējo brīdi, tāpēc man krājumos ir kaltēti ziedi, čiekuri, zīles, kastaņi, mandarīnu miziņas un daudz kas cits. Man jau ir atbalstītāji – visas trīs meitas iesaistās darbiņu tapšanā. Kad ejam pastaigāties, vienmēr atrodam ko interesantu. Pat jaunākā – četrgadniece –, ja pamana sūnas vai ķērpjus, vienmēr man piekodina: “Šo paņemsim, mammīt, tas būs vainadziņam!” Šajās dienās kārtīgi sasniga, tāpēc tiem, kas vēl tikai domā doties uz mežu pēc dabas materiāliem, būs jānogaida, kamēr sniegs nokusīs,” saka floriste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mākslīgiem vainagiem ilgāks mūžs

Pāris gadus adventes vainagus viņa atrādījusi caur sociālajiem tīkliem. “Sen vairs nav tie laiki, kad adventes vainagam vajadzētu būt tikai no egļu vai priežu zariņiem. Mūsdienās arvien aktuālākas kļūst dažādas alternatīvas tik ierastajiem zaļajiem skuju vainagiem. Tagad internetā ir daudz dažādu vietņu, kur cilvēki piedāvā visu, ko prot gatavot savām rokām. Tādām lietām ir pieprasījums, turklāt liela interese ir no tautiešiem ārzemēs. Proti, arī manis gatavotie vainadziņi ir aizceļojuši uz Angliju un Īriju. Tie gan vairāk bija mākslīgie, jo tos vienkāršāk transportēt, ir lielāka garantija, ka ceļā tie nezaudēs savu kvalitāti. Turklāt mākslīgie vainagi kalpos vairākus gadus. Un katru gadu cilvēkam pašam ir iespēja arī improvizēt, papildinot vainagu ar kādiem sev tīkamiem akcentiem. Vien jāņem rokās līmes pistole un jāļauj vaļa fantāzijai,” pauž Zane un piekodina, ka tieši tā arī top viņas darbi – tiklīdz vainags ir iesākts, tā rodas idejas, ko likt klāt un kādam būtu jāizskatās gala variantam.

Simboliska nozīme

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taujāta par adventes vainagu modi, Zane norāda, ka koši zaļā krāsa vainagos nezaudē aktualitāti jau gadiem, bet šogad cilvēki taujā arī par maigi rozīgiem vai brūniem toņiem. “Tas ir tīri individuāli. Nupat kāds klients interesējās par melnas krāsas dekorācijām uz adventes vainadziņa. Labā ziņa, ka mūsdienās katrs var dabūt savu izsapņoto adventes vainagu. Tas ne vienmēr nozīmē, ka tādam jābūt visam vainagam, nereti pietiek ar atbilstošas krāsas svecēm un vajadzīgā noskaņa tiek radīta,” viņa pamato.

Zane atgādina, ka adventes vainagam ir simboliska nozīme – priežu, egļu, tūju vai kadiķu zari, no kuriem pin vainagu, liecina par cerību uz mūžīgo dzīvību. Aplis, ko veido vainags, nozīmē mūžību un vienotību. Sveces iedegšana tajā katrā no četru nedēļu svētdienām simbolizē gaismas uzvaru pār tumsu, piedzimstot Jēzum Kristum.

Kā Zane novērojusi pirms gada, adventes vainagi nav tikai Pirmās adventes nedēļas aktualitāte. “Ir cilvēki, kuri varbūt uzreiz nesteidzas pēc adventes vainaga. Mani pārsteidza, ka pagājušajā gadā tā arī bija. Daudzi vēlējās iegādāties vainadziņu tieši uz Ceturto adventi,” atminas floriste.

Jāpiemin, ka viņas veikaliņā ir ne tikai adventes dekori un vainagi, bet arī ziedi katrai gaumei, kā arī iespēja iegādāties sveces, ko radījuši jaunieši ar smagiem attīstības traucējumiem. “Nav tā, ka mums te būtu liela konkurence. Ziedu veikals Raunā visu laiku ir bijis, bet pirms pāris mēnešiem tas aizvērās. Tajā vienu gadu pati nostrādāju par floristi. Sapratu, ka būtu skumji, ja Raunā cilvēki paliek bez ziedu veikala, tāpēc ātri sāku rīkoties un nolēmu pamēģināt, kā tas ir vadīt savu veikalu. Pagaidām esmu viena pati, citu darbinieku man nav. Laiks rādīs, ja netikšu galā, tad acīmredzami nāksies kādu piesaistīt,” tā Z. Purviņa.

Zanes darinātajos adventes vainagos un dekorācijās dominē sulīgu toņu krāsas, tas nozīmē, ja šādi vainadziņi rotāsies mājās, tie noteikti uzlabos garastāvokli. Foto: No personīgā arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.