Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ķēķa stāsti


www.pexels.com

Sulīgas cūkgaļas karbonādes ar ceptiem sīpoliem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
FOTO: Brigita Skaistkalne

450 gramu liesas cūkgaļas, 1 liels sīpols, 1 ola, 3 ēdamkarotes miltu, 1 ēdamkarote sinepju, sāls, malti melnie pipari, ½ tējkarotes kaltētu ķiploku, augu eļļa.

Šādi cepta cūkgaļa kopā ar iecienītajām piedevām iederēsies kā ikdienas, tā svētku galdā. Ja izraugāmies šo recepti, svarīga ir gaļas izvēle – derēs gan ne sevišķi trekna kakla karbonāde, gan skaists filejas gabaliņš, gan arī karbonāde ar nelielu speķa maliņu. Pirms cepšanas to iemarinējam sinepēs, bet no garšvielām izmantojam tikai sāli un piparus, kā arī pavisam nedaudz kaltētu maltu ķiploku – tie piešķir gaļai vieglu aromātu. Gards papildinājums šim ēdienam ir ceptie sīpoli, kas piedod karbonādēm mazliet saldenāku noti un sulīgumu.

Cūkgaļas fileju sagriezu apmēram 1,5 centimetrus biezās šķēlēs. Pārsegtas ar pārtikas plēvīti, tās ar gaļas āmuriņu izklapēju, pirms tam uzkaisot sāli un piparus – tādējādi garšvielas labāk ievelkas gaļas šķiedrās un rezultāts ir vēl gardāks. Gaļu klapējot, nevajag pārcensties, jo tai jābūt vienmērīgā biezumā un mīkstai, bet ne izšķīdušai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad visas šķēles bija sagatavotas, tām pavisam nedaudz – lai saglabātu gaļas garšu – uzkaisīju kaltētus ķiplokus, pēc tam pārziedu ar stiprajām sinepēm un saliku citu virs citas. Tās pārsedzu ar pārtikas plēvīti un atstāju ievilkties apmēram 40 minūtes – tā gaļa kļuva pikantāka un arī mīkstāka.

Bļodiņā ar dakšiņu viegli sakūlu olu kopā ar šķipsnu sāls. Atsevišķā šķīvī iebēru miltus. Pannā uzkarsēju augu eļļu. Karbonādes šķēles vispirms apmērcēju sakultajā olā, pēc tam miltos un liku cepties no abām pusēm līdz gatavībai. Pēc tam tās no pannas noņēmu un tur līdz vieglam zeltainumam apcepu nomizotus un pusgredzenos sagrieztus sīpolus. Tad pannā pārliku izceptās karbonādes, izkārtoju virs tām saceptos sīpolus, uzliku vāku un visu vēl pasautēju apmēram desmit minūtes.

Plānās pankūkas ar pikantu siera pildījumu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

250 mililitru piena, 1 ola, 120 gramu miltu, 20 mililitru augu eļļas, šķipsniņa sāls. Pildījumam: 130 gramu brinzas, 30 gramu skābā krējuma, 20 gramu zaļumu (koriandrs, pētersīļi vai baziliks).

Ja esat pankūku cienītāji, iesaku tās pagatavot pēc šīs vienkāršās receptes. Noderēs gan brokastīs, uzkodām vai kā papildinājums pirmajam vai pat otrajam ēdienam, arī līdzņemšanai.

Dziļā bļodā iesitu olu, piemetu šķipsniņu sāls un arī šķipsniņu cukura un ar putojamo slotiņu sakūlu. Pielēju pienu un sajaucu. Pēc tam piekaisīju izsijātus miltus un samaisīju līdz viendabīgai konsistencei, lai nepaliktu miltu kunkulīši. Visbeidzot pievienoju un iemaisīju augu eļļu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neliela diametra pannu ietaukoju ar augu eļļu, uzkarsēju un tad ar kausiņu ielēju mīklu, pannu vēl pagrozot, lai mīkla vienmērīgi pārklātu tās dibenu. Uz vidēji stipras uguns cepu pankūkas apmēram pusotru minūti no katras puses, līdz tās kļuva viegli zeltainas, pēc tam saliku uz šķīvja citu virs citas.

Ja pildījumam ņemam receptē ieteikto brinzu, tā jāsarīvē uz vidēji rupjas rīves. Šoreiz izmantoju viegli sālīto sieru “Favita”, kas, lai gan pasāļš, jau ir krēmīgas konsistences un nebija jārīvē. Tam tikai pievienoju skābo krējumu – daudzumu varam regulēt pēc garšas un raudzīties, cik biezu pildījumu vēlamies, lai tas būtu vidēji biezs un ērti smērējams. Sīki sagriezu pētersīļu lapiņas un arī piemaisīju baltajai masai. Ja ir pieejami receptē ieteiktie koriandra jeb kinzas zaļumi un to garša šķiet patīkama, varam izmantot tos. Pati gan tos vēl neesmu nogaršojusi.

Pildījumu pārsmērēju pankūkai, tad to pārliecu uz pusēm, mazliet piespiežot, pēc tam – vēlreiz uz pusēm un izveidoju trīsstūri. Tā sagatavoju vēl arī dažas no pārējām. Pikantas un gardas. No šīs mīklas ceptās pankūkas lieliski garšoja arī ar ievārījumu vai medu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kokosriekstu deserts ar šokolādes mērci

800 mililitru kokosriekstu piena, 15 gramu želatīna. Mērcei: 100 gramu rūgtās šokolādes, 200 mililitru trekna saldā krējuma, 30 gramu sviesta, 50 gramu lazdu riekstu, šķipsna sāls; kokosriekstu skaidiņas.

Atradusi šo recepti, nodomāju – nu gan vienkārši tikšu pie deserta, kādu vēl neesmu baudījusi! Tiesa gan, tik daudz tā man nevajadzēja, tādēļ izmantoju pusi no ieteiktā kokosriekstu piena daudzuma – vienu kārbu. Želatīnu – divas tējkarotes – pārlēju ar nelielu daudzumu vārīta un atdzesēta ūdens un uzbriedināju. Pēc tam katliņā uzsildīju kokosriekstu pienu, to neuzvārot, un maisot izšķīdināju tajā želatīnu. Balto masu pārlēju seklā veidnē un ievietoju ledusskapī. Želeja ilgi negribēja sastingt, otrā rītā to jau varēju sadalīt taisnstūros, taču sevišķi stingra tā nebija. Tādēļ šoreiz šokolādes mērci negatavoju – izlīdzējos ar veikalā pirkto no pudelītes. To pārlaistīju desertam un uzkaisīju kokosriekstu skaidiņas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču šādas šokolādes mērces recepte var noderēt arī citiem nolūkiem. Lai to pagatavotu, rieksti jāapgrauzdē sausā pannā, pēc tam jāpaberzē starp dvieļiem, lai atbrīvotos no brūnajām miziņām, un jāsasmalcina miltos. Gabaliņos salauzītai šokolādei jāpārlej saldais krējums un tā jāizkausē tvaika peldē, pēc tam jāiemaisa un jāizkausē sviests, jāpievieno rieksti un sāls, brūnā masa jāsakuļ un mazliet jāatdzesē. Tad to varam pārliet želejai vai citam gardumam un apbārstīt ar kokosriekstu skaidiņām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.