Baiba Simkeviča pirmo gadu pamēģinājusi audzēt krizantēmas podiņos. Puķes ir viņas sirdslieta, kas patīk un, gribētos arī domāt, padodas, tāpēc viņa ir priecīga, ka vēlīnie rudens ziedi iepriecina daudzus.
Baiba stāsta, ka pavasarī izmēģināts siltumnīcā audzēt dažādas nokarenās puķes. “Man vienmēr dārzā dobēs ir bijušas dažādas puķes. Tas bija mans kluss sapnis, ka viendien man varētu būt pilna siltumnīca ar puķēm. Var teikt, ka tas kaut nedaudz ir piepildījies. Šis bija pirmais gads, kad siltumnīcā tika audzētas puķes podos. Pavasarī iemēģināju savas spējas dažādās viengadīgo podu puķēs. Tā kā man patīk eksperimentēt, vēlējos pamēģināt arī kaut ko citu, kas pašai patīk un ir sirdij tuvs, tāpēc tās bija daudzziedu podu krizantēmas. Zināju, ka no sēklām līdz rezultātam ir nepieciešams ievērojami ilgāks laiks, tāpēc pavasarī tika pasūtīti jaunstādiņi, no kuriem arī izaudzēju dažādu šķirņu krizantēmas,” stāsta Baiba.
Atliek vien paraudzīties sociālajos tīklos, internetā vai arī klātienē, lai ieraudzītu, cik dažādas krāsu gammas mēdz būt krizantēmās. Reibinošu smaržu un rudenīgu krāsu valstība, tā par ziedošajiem krizantēmu podiem teic šo ziedo cienītāji.
Baibas siltumnīcā galvenokārt aug violeto, brūngano, dzeltenīgo, sarkanīgo toņu puķes – daļa ziedos, bet daļa jau izziedējusi. “Kā teicu, esmu iesācēja šajā lauciņā. Ja jūs pēc gada man pajautātu par krizantēmu audzēšanas knifiņiem, tad man būtu vairāk ko pastāstīt. Es zinu tikai pamatus, ka augšanas laikā šīm krāšņi ziedošajām puķēm vajadzīgs mitrums, siltums un barības vielas. Pēc iestādīšanas augsne podā jāuztur mitra – krizantēmas vēlas vienmērīgu un mērenu mitrumu. Augus nedrīkst aprasināt, jo krizantēmas mēdz ciest no miltrasas un baltās rūsas. Nepieciešama atbilstoša un regulāra mēslošana. Kad tās sāks ziedēt, viss atkarīgs no krizantēmu šķirnes. Septembrī ziedi izplauka agrajām krizantēmu šķirnēm. Man salīdzinoši vēlu tās sāka ziedēt, iespējams, vainīgs vēsais šī gada pavasaris, bet priekš pirmā gada, kad tās vispār audzēju, domāju, ka ir izdevies pietiekami labi. Kad tiešām radās jautājumi, kā un ko darīt labāk, tad arī pati pakonsultējos pie pieredzējušiem puķu audzētājiem,” pauž Baiba un spriež, ka ziedošas krizantēmas, visticamāk, viņai būs vēl visu novembri.
Pavisam kopā bijis ap simts podiem krizantēmu, bet nu jau kļuvis mazāk, jo interese par krizantēmām podos ir. Ar dzīvesbiedra Mārča Kalniņa starpniecību krizantēmas aizceļo arī uz Alūksni. “Patiesībā viņš man ir tāds liels atbalsts siltumnīcas darbos. Ja ko vajag palīdzēt, labprāt iesaistās. Puķes ir mana kaislība un sirdsprieks, tāpēc mums siltumnīcā ir ziedi, nevis dārzeņi,” stāsta Baiba.
Pēc viņas stāstītā, košie krizantēmu podi labi der namdurvju vai lodžiju un balkonu rotāšanai, jo zied vismaz pāris mēnešu. Regulāri laistot (vislabāk liet no apakšas – uz paliktņa) un mēslojot, pazarītēs izplaukst arī daudzie pumpuriņi. Siltākās dienās augus var turēt ārā, bet, ja tuvojas sals, podus ienes telpās. Krizantēmas var arī pārziemināt. Pēc noziedēšanas tās noliek pagrabā vai vēsā verandā, pavasarī iznes siltumā un gaismā. Jaunos dzinumus nepieciešams izdalīt katru atsevišķi un, kad stādiņš iesakņojies, saīsināt, lai veidojas kupls krūms. Nolauztās galotnītes var apsakņot. Krizantēmām ziedēšanu nosaka dienas ilgums jeb tumsas un gaismas attiecība. Šie ir īsās dienas augi, tāpēc pie mums tās zied rudenī. Pēc ziedēšanas laika tās iedala agrajās, vidējās un vēlajās. Daudzziedu grupas krizantēmas nav tik jutīgas pret dienas garumu, bet ir jutīgas pret rudens salnām, īslaicīgi tās spēj izturēt temperatūras pazemināšanos līdz 0 °C. Tāpēc vēsā, lietainā laikā siltumnīcas ir nedaudz jākurina.
Reklāma