Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

8. martā svin dzīvi un pavasari

Pēc vietējām tulpēm dārzniecībā “Ziedugravas” ieradies Ilmārs Cīrulis (aizmugurē), dodot iespēju savai sirdsdāmai Lindai Zūdiņai izvēlēties skaistākos ziedus. Priekšplānā “Ziedugravu” saimnieki Zane Krēsliņa un Ingars Pujiņš. Viņi uzsver, ka tulpes un Sieviešu diena ir nedalāmas vienības. Foto: No personīgā arhīva

Šodien, 8. martā tiek atzīmēta Starptautiskā sieviešu diena. Par godu svētkiem vīrieši cenšas iepriecināt mīļotās sievietes, darba kolēģes, kaimiņienes vai paziņas ar ko īpašu – ziediem, saldumiem, vakariņām vai sagādā kādu citu pārsteigumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rita Suliņa no Vidagas saka, – lai gan aiz loga vēl balta ziema, līdz ar košajiem pavasara ziediem sirdī pamostas pavasaris, dvēselē iespīd vairāk saules stariņu. Viņa 8. martu atzīmēs arī šogad jau ierastā kompānijā. “Esam trīs kaimiņienes, mums ir izveidojusies tāda skaista tradīcija – katru gadu sanākam kopā, lai pasēdētu pie kafijas galda. Šogad sanākšana būs manās mājās, pērn visas devāmies pie vienas no kaimiņienēm. Pašām priekš sevis parastu izcepu kādu kūku vai kliņģeri. Tā kā mana aizraušanās ir kulinārija, tad parasti to daru es. Tā teikt, protam uzburt svētku noskaņu.

Protams, ir arī sveicieni no kungiem. Vienmēr saņemu ziedus un kādu konfekšu kasti no vīra. Dēli sūta sveicienus, ja nevar atbraukt paši, tad noteikti piezvana. Arī kaimiņienes vīrs katru gadu pasniedz ziedus, nereti kopā ar dzirkstošā vīna pudeli,” papildina R. Suliņa, kura pozitīvi vērtē šo svētku ideju. Tā ir starptautiska sieviešu solidaritātes diena, ko svin lielā daļā pasaules, un šī diena veltīta visām sievietēm neatkarīgi no citiem apstākļiem (piemēram, Mātes diena domāta mātēm).

Viņa atminas arī tos laikus, kad strādājusi algotu darbu, 8. marts ierasti ir bijusi atzīmējama diena. “Daudzus gadus esmu nostrādājusi ēdnīcā. Vīrieši vienmēr centās pārsteigt dāmas 8. martā ar kādu puķīti un mazu pārsteigumu, vai tā bija šalle, šokolāde vai krūzīte, vienalga patīkami. Vēl man ar 8. martu ir palikušas atmiņas, tieši ap šo laiku veikalu plauktos parādījās jauno gurķu raža. Tagad jau tā ir ierasta lieta, bet mūsu laikos šie svaigie gurķi bija gluži kā delikatese. Parasti vīrieši kolektīvam uzklāja arī svētku galdu, tur tad bija šie svaigie gurķi, vinegrets, sasmērētas maizītes un kāds dzēriens arī,” atmiņas dalās R. Suliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
8.martā dāmas var iepriecināt arī ar mājās ceptu torti, taču kūku cepējas novērojušas, ka vīriešiem vieglāk ieskriet veikalā un paķert pirmo, kas gadās pa rokai. Pasūtījumu no kungiem uz svētkiem nemaz tik daudz neesot. Šī 8. martam ceptā kūka saņēmējai sagādās prieku gan acīm, gan vēderam.

Lutina klientus ar īpašu piedāvājumu

Mājražotāju Solovjovu ģimene no Valkas pagasta atklāj, ka par godu 8. martam parasti tiek padomāts par īpašu piedāvājumu. “Svētku jau nekad nav par daudz. 8. marts noteikti ir svētki arī mūsu ģimenē. Parasti gan dāvaniņas – dažādus saldumus un našķus – radām paši. Ir patīkami, ka uzmanības apliecinājumus velta ne tikai mīļotais vīrietis, bet arī citi vīrieši paziņu lokā. Tad mēs visas sievietes sajūtamies tā īpaši un uzlabots garastāvoklis viennozīmīgi tiek garantēts. Nav svarīgi, vai tie ir ziedi, saldumi vai viss kopā. Galvenais jau ir uzmanība un laiks, ko esi veltījis cilvēkam,” uzsver Solovjovu ģimenes pārstāve Aiva un stāsta, ka par godu svētkiem ir izveidojuši īpašas saldumu kastītes, kurās ir šokolādes konfektes ar zemesriekstu krēma pildījumu, vafeles ar vārīto krēmu, kā arī lāceņu ievārījums un cepums astotnieka formā ar glazūru un kāds maziņš cepums taurenītis ar glazūru. Tos galvenokārt saņems individuālo pasūtījumu veicēji, kā arī pastāvīgie klienti Valmierā. “Ja svētki iekrīt darbdienā, tad darbojamies tīri uz pasūtījumiem. Cilvēki paši zina, kur mūs atrast. Uz Valkas tirgu dodamies katru sestdienu, bet tā kā svētki iekrīt trešdienā, uz tirgu tomēr nebraucam, jo darbdienās to apmeklē maz cilvēku, brīvdienās tomēr vairāk. Tortes arī pasūta uz 8. martu. Tie galvenokārt ir uzņēmumi, kuros kolēģi vai darba devējs vēlas iepriecināt daiļā dzimuma pārstāves savā kolektīvā. Mums ir tikai prieks, ka šonedēļ darba pilnas rokas,” tā Aiva.

Tulpēm lielākais noiets

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pircēji labprāt izvēlas pasniegt dāmām vietējos ziedus, tikai īsti nezina, kur tos meklēt. “Sociālajā tīklā “Fecebook” pamanīju skaistas bildes, kur teikts, ka tās ir vietējās tulpes, taču nebija  informācijas, kur tās iegādāties,” atzina Dace no Valkas.

Zināms, ka Smiltenes novadā vismaz pāris dārzniecībās tulpes jau zied pilnā krāšņumā, tostarp Raunas “Ziedugravās”. Tur šonedēļ ir liela rosība, klienti pasūta ziedus jau laikus, kā arī ierodas uz vietas saimniecībā, lai paši izvēlētos sev tīkamākos. “Daudz pasūtījumu saņemam no uzņēmumiem, kuros vīrieši vēlas sveikt darba kolēģes. Tulpes pērk arī sievietes, lai dēliem, mazdēliem būtu ko nest uz skolu un bērnudārzu, ar ko iepriecināt meitenes. Mūsdienās arvien vairāk ir sieviešu, kas ziedus pērk savam priekam, negaidot īpašus uzmanības apliecinājumus no vīriešiem. Kāpēc gan ne?” stāsta “Ziedugravu” saimniece Zane Krēsliņa, kura par ziedu trūkumu nemaz nevar sūdzēties ne svētkos, ne ikdienā.

Tikmēr uz ziedu veikaliem daudzi dodas jau dienu iepriekš, bet vislielākais pircēju pieplūdums būs tieši 8. martā, kad diena iesākas ļoti agri, jo dažus ziedus kungi steidz iegādāties darba kolēģēm, sievietēm, kas ikdienā ir līdzās. Taču pēcpusdienā – vakarā mājās dodas lielāki, krāšņāki ziedu pušķi, kas nereti tiek arī papildināti ar kādu saldumu kārbu un dāvaniņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā citus gadus novērojuši pārdevēji, visiecienītākais zieds par godu 8. martam, protams, ir tulpe. Pati daba tā iekārtojusi, ka tā ir izturīga un sīksta, skaistais zieds uzplaukst vien siltumā un mīlestībā.

Pirmdienas rītā Bilskas bibliotēkā viesojās pirmsskolas grupiņa “Zaķēni”, lai kopā ar bibliotēkas vadītāju Līvu Putno vairāk uzzinātu par Sieviešu dienas tradīcijām, kā arī izgatavoja īpaši 8. martam veltītus apsveikumus. Foto: No personīgā arhīva

Stāsta par svētku tradīcijām

Svētku svinēšanas tradīcijas turpina dzīvot, ja tiek izprasta to jēga un nozīme. Tāpēc, lai uzzinātu, ko īsti nozīmē Sieviešu diena, kādēļ tā ir jāsvin, no 6. līdz 8. martam uz Bilskas bibliotēku dodas pirmsskolas izglītības iestādes bērni un skolēni. “Man radās ideja pastāstīt bērniem par Sieviešu dienas tradīcijām, kāpēc tā radusies un būtu jāsvin. Mēs vairāk parasti runājam par Mātes dienu, tāpēc bērniem ir mazāka izpratne, kas ir Sieviešu diena. Ar to mēs varam novērtēt otru cilvēku, izrādīt cieņu savai mammai, skolotājai, vecmammai, krustmātei vai klasesbiedrenēm,” klāsta Bilskas bibliotēkas vadītāja Līva Putno.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa kopā ar bērniem šonedēļ radoši darbojas – gatavo apsveikumus, veido ziedus no papīra. “Ar lielākajiem bērniem gatavosim papīra ziedus, bet paši mazākie līmēs ziedus un veidosim apsveikumus. Ja izdosies iecerētais, tad ar paveiktajiem darbiņiem izveidosim arī nelielu izstādi. Protams, pēcāk visi darbiņi būs ņemami līdzi uz mājām, tos varēs pasniegt mammām, vecmāmiņām, māsām vai citām daiļā dzimuma pārstāvēm,” par pirmdien aizvadītajām radošajām nodarbībām saka L. Putno

Viņas ģimenē 8. marts ir svētku diena gadu no gada. Protams, pirmais, kurš šajā dienā sagādā kādu pārsteigumu, apčubina un pasaka kādu skaistu vārdu, ir vīrs. “Viņš piedomā par to, lai uztaisītu kafiju un pienestu to pie gultas, vai paspēj jau sagatavot brokastis. Noteikti šajā dienā ir arī ziedi. Katrai sievietei būs kādi citi uzmanības apliecinājumi. Galvenais, šajā dienā no vīriešiem ir tik skaisti cieņas un mīlestības apliecinājumi, ka mums, sievietēm, atliek vien smaidīt,” uzsver L. Putno.

Atliek vien ieskatīties afišās vai ielūkoties sociālajos tīklos. Tas ir fakts, ka skaistākās 8. marta tradīcijas turpina dzīvot – par godu Sieviešu dienai notiek dažādi pasākumi un koncerti, tiek rezervēti galdiņi kafejnīcās un restorānos. Tādēļ visām sievietēm atliek vien ļauties šiem svētkiem un priecāties par dzīvi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.