Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valmiermuižā aicina uz mākslinieka Kriša Salmaņa video instalāciju „Ausma”

Publicitātes foto.

Atzīmējot valsts svētkus novembrī, Valmiermuižā izceļ nozīmīgas idejas un to devumu nacionālās pašapziņas stiprināšanā. Savijot vēstures elpu ar mūsdienu iespējām, mākslinieks Krišs Salmanis radījis video instalāciju „Ausma”, ko varēs skatīt Valmiermuižas parkā no 11. līdz 20. novembrim plkst. 17.00–22.00. Instalācijas atklāšana gaidāma 11. novembrī plkst. 17.00, kad arī būs iespēja tikties ar radošo komandu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Drīz pēc hernhūtiešu jeb brāļu draudzes kustības sākuma Valmiermuižā ierodas namdaris Kristiāns Dāvids un brāļi amatnieki, lai 15 gadu brīvi izglītotu Vidzemes zemniekus un modinātu latviešu nacionālo pašapziņu. Pat tad, kad Krievijas ķeizariene Elizabete 1743. gadā aizliedz brāļu draudzi, iesētā un cauri vajāšanām nestā gaisma izrādās gana spoža, lai mēs tajā dzīvotu vēl šodien.

Idejas autors ir mākslinieks Krišs Salmanis, kas sadarbojies ar tekstu autoru un tulkotāju Ingu Jostu. Krišs Salmanis par koncepciju saka: „Animācijā „Ausma” mēģinu iztēloties, kā es justos 18. gs. pirmajā pusē, kad Vidzemē ieradās aizrautīgi brāļi amatnieki no Hernhūtes un īsā laikā guva žilbinošus panākumus, nevis nostājoties pāri latviešu zemniekam, bet strādājot plecu pie pleca, mācot jaunu ticību un iedrošinot atgūt pašcieņu. Saiešanas namu gaisma droši vien bija ļoti vilinoša. Un pēc piecpadsmit gadiem aizlieguma dēļ draudošā tumsa droši vien šķita jo kontrastējošāka. Animācijā skatāms instalācijas modelis, kas simbolizē herhūtiešu brāļu ierašanos. 15 sekunžu laikā prožektori kļūst aizvien spožāki, tad tie strauji nodziest, lai pēc pusminūtes atkal iegaismotos.” Ingus Josts piebilst: „Valmiermuižas un Jērakalna ausma noteikti ir būtisks mets Latvijas valsts audumā.”

Krišs Salmanis dzīvo un strādā Rīgā, Latvijā. Viņš mācījies Latvijas Mākslas akadēmijā Rīgā un Ķelnes Mediju mākslas akadēmijā Vācijā. Salmaņa personālizstādes notikušas kim? Rīgā, LMC Viļņā, Art in General Ņujorkā, A4 Čendū, Ķīnā, u.c. Ieguvis vairākas balvas, tostarp 13. Tallinas Grafikas triennālē Igaunijā (2004), 19. Videomāklsas balvu Brēmenē Vācijā (2010), Purvīša balvu (2017) un Spēlmaņu nakts balvu (2019). Salmaņa darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Igaunijas Mākslas muzeja kolekcijā. Salmanis pārstāvēja Latviju 55. Venēcijas Mākslas biennālē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Video instalācijai ir ērta piekļūstamība – ar bērnu ratiņiem un arī ratiņkrēslā. Mākslas baudījuma papildinājumam iespējams apmeklēt Valmiermuižas alus tirgotavu, lai mielotos ar gardiem un sildošiem dzērieniem.

Notikumu īsteno Valmiermuižas kultūras biedrība, atbalsta Valmieras novads un Valmiermuižas alus darītava.

Plašākai informācijai: Valmiermuižas kultūras biedrība

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.