Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vai zini, kā atšķiras dezodorants un pretsviedru līdzeklis?

Tu ikdienā izmanto dezodorantu vai pretsviedru līdzekli, lai iegūtu svaiguma sajūtu un izvairītos no sviedru pleķiem uz apģērba? Ja domā, ka jautājums ir aplams, jo tas taču ir viens un tas pats produkts, tad maldies. Bieži vien cilvēki nepievērš uzmanību niansei, ka var izmantot divus dažādus produktus – dezodorantu vai pretsviedru līdzekli, ko dēvē arī par antiperspirantu. Tiem ir atšķirīgs iedarbības veids un arī funkcija. Lasi tālāk, lai uzzinātu!

No dezodoranta – patīkams aromāts un mazāk baktēriju

Dezodoranta pamatfunkcija ir sviedru nepatīkamā aromāta novēršana. Nepatīkamo aromātu rada sviedru un baktēriju savstarpējā reakcija. Tāpēc dezodorants aktīvi samazina baktēriju daudzumu un līdz ar to arī nepatīkamu aromātu. Visbiežāk dezodorants ir ar patīkamu un svaigu aromātu, kas ļauj ilgāk saglabāt tīrības sajūtu. Dezodoranta spēkos nav novērst pašu sviedru veidošanos, tāpēc arī pēc šī produkta lietošanas paduses vienalga var būt mitras un radīt uz apģērba sviedru traipus, ja ir lielāka slodze vai karsts laiks, kas pastiprina svīšanu.

Antiperspirants samazina sviedru daudzumu

Pretsviedru līdzeklim jeb antiperspirantam ir cita veida iedarbība nekā dezodorantam – tas sašaurina vai pilnībā bloķē sviedru dziedzerus, tādejādi panākot izdalītā sviedru daudzuma samazināšanos. Tā rezultātā neizplatās arī nepatīkams aromāts un uz apģērba neparādās nepatīkamie slapjie pleķi, jo paduses ir sausas. Lai panāktu šādu efektu, antiperspiranta iedarbība ir diezgan agresīva, jo dziedzeru tiek bloķēti. Tas jutīgākai ādai ilgtermiņā var radīt nepatīkamus simptomus, piemēram, niezi, iekaisumu un pat sastrutojumus. Sviedru dziedzeru bloķējošo efektu spēj panākt tādas aktīvās sastāvdaļas kā alumīnija sāļi un citas.

Kā saprast, kuru produktu labāk izvēlēties?

Visdrošāk būs, ja mājās būs abi produkti – gan dezodorants, gan antiperspirants. Tad tos varēs izmantot atbilstoši nepieciešamībai. Ja plānotas sportiskas aktivitātes, pārgājiens vai citas nodarbes, kur ir lielāka fiziskā piepūle un līdz ar to arī svīšana, tad efektīvāks būs antiperspirants. Bet ikdienā var pilnībā pietikt ar dezodorantu, jo tas ādai ir saudzīgāks. Tomēr, ja ir tendence svīst aktīvi arī ikdienā un nemitīgi jācīnās ar sviedru traipiem uz apģērba, kas nav patīkami, ja strādā birojā vai citviet, kur apkārt ir cilvēki, tad arī labāk izmantot antiperspirantu. Tomēr to nav vēlams izmantot bez pārtraukuma. Kad vien iespējams, jādod padušu ādai atpūta no sviedru dziedzeru darbību ietekmējošiem līdzekļiem, jo galu galā svīšana ir dabisks organisma process.

Kas vēl jāņem vērā, pērkot dezodorantu?

Dezodorantu un antiperspirantu piedāvājums veikalos ir tiešām plašs. Tiem ir dažādas īpašības, sastāvs un aromāti, kā arī lietošanas veids. Pirms iegādes vēlams izvērtēt, kas būs piemērotāks tieši tavai ādai. Piemēram, ja padušu āda ir jutīga un sausa, tad labāk izvēlēties līdzekli, kura sastāvā nav spirta, jo tas papildus kairinās ādu. Tāpat jutīgai ādai labāk izvēlēties produktu, kura sastāvā ir mazāk sastāvdaļu un agresīvu smaržvielu. Šobrīd plaša izvēle ir arī organisko dezodorantu klāstā. Protams, to efektivitāte var būt arī ne tika augsta kā citiem produktiem, bet, ja svīšana nav intensīva, tad ikdienā var pilnībā pietikt ar šādu līdzekli, kas būs ādai daudz saudzīgāks. Bet, ja padušu āda ir vesela un iepriekš nav novērotas alerģiskas reakcijas, tad nav iemesla izvairīties no kāda produkta. Protams, nevēlama reakcija var rasties uz jebkuru līdzekli, tāpēc, uzsākot lietot ko jaunu, vēlams pavērot, kā āda uz to reaģē.

Kā pareizi lietot dezodorantu?

Lietošana atkarīga no tā, kāds ir produkta formāts – rullītis, sprejs, zīmulītis, krēms. Visi produkti, izņemot spreju, jāuzklāj tiešā kontaktā ar padušu ādu. Izsmidzināms dezodorants vai antiperspirants jāsakrata un jāizsmidzina uz padušu ādas no apmēram 15 centimetru attāluma. Noteikti jāņem vērā, ka līdzekļi jālieto uz tīras āda. Vislabāk to darīt uzreiz pēc mazgāšanās. Pēc tam nedaudz jānogaida, lai dezodorants nožūst, lai tas nenosmērētu apģērbu un netiktu nejauši notīrīts nost, samazinot tā efektivitāti.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.