Smiltenes tehnikums var būt pamatoti lepns, – tā audzēkņi Reinis Drozds, Artūrs Karlijčuks un Matīss Āboliņš pārliecinoši uzvarējuši nozares jauno profesionāļu meistarības konkursā “Ceļu būve”, kas šomēnes notika Latgales Industriālajā tehnikumā Daugavpilī.
Jaunieši ieguva labāko jauno profesionāļu titulu ar 79,16 punktiem no 100. Otro vietu ar 68,92 punktiem izcīnīja Saldus tehnikuma komanda, trešo vietu ar 60,74 punktiem – Latgales Industriālā tehnikuma topošie ceļu būves speciālisti.
Latiņu ceļ arvien augstāk
Protams, ir prieks par uzvaru, intervijā “Ziemeļlatvijai” atzīst konkursa uzvarētāji, ar kuriem šonedēļ tikos mācību klasē Smiltenes tehnikuma būvniecības manēžā.
“Ir, ir prieks, redz, cik smaidīgi,” piebilst Smiltenes tehnikuma pedagogs Aivars Birkenšteins, tieši viņš sagatavoja trijotni konkursam.
Artūrs, Reinis un Matīss mācās 3. kursā, apgūst programmu “Transportbūvju būvtehniķis” ar iespējamu specializāciju “Ceļu būvtehniķis”. Lai sagatavotos konkursam, viņiem nācās strādāt papildus ikdienas mācību procesam. Neraugoties uz to, ka jaunieši bijuši praksēs ceļu būves uzņēmumos, visas gudrības, kas viņiem jāsaņem izvēlētajā profesijā, vēl ir priekšā, piebilst Aivars Birkenšteins.
“Puiši ir malači! Kā senāk teica slavenais karavadonis Suvorovs, – grūti mācībās, viegli kaujā. Konkurss ir tā kauja, un, ja jaunieši ir cītīgi mācījušies un skolotājs viņiem iedevis zināšanas, tad ir labi. Rezultāts ir redzams,” arī viņš priecājas par savu audzēkņu uzvaru konkursā, kas ar katru gadu paliekot arvien nopietnāks, – latiņa tiek pacelta arvien augstāk.
Jauno profesionāļu meistarības konkursus ik gadu rīko Valsts izglītības attīstības aģentūra, lai noskaidrotu labākos jaunos ceļu būves nozares speciālistus, kā arī veicinātu profesionālās izglītības pievilcību un pilnveidotu sadarbību starp darba devējiem un izglītības iestādēm.
Šogad konkurss norisinājās divas dienas. Pirmajā dienā jauniešiem tika uzdoti praktiski darbi – repera augstuma pārnešana, kurā iekļauts ģeodēzijas daļas uzdevums, minerālmateriālu paraugu noņemšana un testēšana, laboratorijas daļas uzdevums, kā arī vispusīgi būvniecības darbi objekta teritorijā. “Būvējām ceļa pamatkārtu. Bija jāizveido salizturīgais slānis un jāpārbauda uz izturību sablīvējums, virsū jāuzklāj grants šķembu maisījums un jāieliek desmit ceļa apmales,” viens otru papildinot skaidro Artūrs un Reinis.
Otrajā dienā konkursanti pildīja laboratorijas darbus un teorētiskos uzdevumus par darba drošību un ugunsdrošību, būvniecības procesu, būvniecības dokumentāciju, tehnisko shēmu nolasīšanu un citiem jautājumiem, kas saistīti ar objekta dokumentāciju.
Būs darbs, un būs atalgojums
Konkursantus vērtēja ceļu būves uzņēmuma “Binders” speciālisti. Uzņēmuma projektu vadītājs un konkursa žūrijas priekšsēdētājs Romāns Gabrusenoks konkursantu sniegumā novērojis uzlabojumus, salīdzinot ar iepriekšējo gadu konkursiem, taču atzīst, ka joprojām nepieciešams piestrādāt pie matemātikas un ģeodēzijas uzdevumiem, bet ar praksi visu var apgūt, galvenais ir turpināt. Galvenais mērķis ir labi apmācīti speciālisti, jo tas ir ceļu būves nozares nākotnes darba spēks, kas šobrīd ļoti trūkst.
“Uz ceļiem vienmēr būs darbs (un atalgojums ir adekvāts, papildina Aivars Birkenšteins),” uz vaicājumu, kāpēc izvēlējies mācīties par ceļu būvtehniķi, “Ziemeļlatvijai” atteic madonietis Reinis Drozds. Skolas praksi viņš izgājis valsts akciju sabiedrībā “Latvijas autoceļu uzturētājs”, kā arī papildu tam vasarā atradis darbu citā ceļinieku uzņēmumā.
Limbažnieks Matīss šo profesiju izvēlējies vecākā brāļa iespaidā, praksi izgājis SIA “Limbažu ceļi”.
Artūrs ir no Gulbenes novada, arī viņam iepatikusies ceļinieku profesija, bet tehnikumā iegūtās teorētiskās zināšanas praksē nostiprinājis uzņēmumā “8.CBR”.
Jaunieši secina, ka piedalīšanās konkursā viņiem devusi pieredzi un zināšanas. Savukārt viņu pedagogs Aivars Birkenšteins domā, ka puiši labāk redzējuši savus plusus un mīnusus, salīdzinājuši savu veikumu ar konkurentiem, stiprinājuši prasmi darboties komandā.
“Tā pa kripatiņai vien tās zināšanas viņi iegūst. Pēdējā laikā cenšamies tehnikuma teritorijā bruģēšanu vai betonēšanu uzticēt audzēkņiem, kas nav mazsvarīgi. Tā viņiem ir gan pieredze, gan arī skolotāji ļoti labi var redzēt, kam ir interese par tādiem darbiem. Piemēram, pie mūsu dienesta viesnīcas Dārza ielā ir nosēdusies apmale, demontējam un liekam pa jaunam. Pretī mūsu ēkai Pils ielai paši būvēsim jaunas kāpnes,” par audzēkņu iesaisti būvdarbos stāsta Aivars Birkenšteins.
Reklāma