Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Sāc peldēšanu šovasar

Iespējams, tieši šis ir labākais gada brīdis, lai rosinātu ikvienu uzsākt treniņus ūdenī, apgūt pamata peldēšanas prasmes un pēc tam turpinātu nodarboties baseinā visu cauru gadu, iekļaujot ūdens aktivitātes dzīvesveida modelī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms būtu jāapsver vizīte pie rehabilitologa. Ja ģimenes ārsts rekomendē uzsākt fiziskās aktivitātes un, jo sevišķi, ja cilvēks līdz šim nav bijis aktīvs, speciālista ieteikumi būs nepieciešami. Tāpat svarīgas ir ikdienišķas pārbaudes. Tas ir būtiski, ja ir hroniska sirds vai plaušu slimība (piemēram, astma vai sirds slimība) vai kāda cita problēma, kas var ietekmēt spēju (un prasmes!) pilnvērtīgi un droši vingrot. Veselības aprūpes sniedzējam ir būtu jādod cilvēkam pilna informācija par jebkādiem ierobežojumiem vai piesardzības pasākumiem, kas jāievēro peldoties.

Peldēšanas grafika plānošana

“Lai gūtu maksimālu labumu no peldēšanas, tas ir jādara mērķtiecīgi. Divas reizes nedēļā pa 30 minūtēm ir režīms, uz ko jātiecas, ja vēlaties uzlabojumus,” saka fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Guna Vītoliņaun skaidro citus svarīgus ar peldēšanu saistītus aspektus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vietas izvēle

Ja laika apstākļi atļauj, var trenēties dabiskās ūdenstilpēs, piemēram, ezeros, upēs un jūrā. Tomēr drošības apsvērumu dēļ nav vēlams to darīt vienam, ja vien tā nav oficiāli reģistrēta peldvieta, kuru uzrauga glābēji un darbojas novērošana. Pilnvērtīgam peldēšanas treniņam ir jānodrošina vieta, lai veiktu distanci.

Peldēšana bērniem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pirms uzsākt peldēt dabiskās ūdens tilpnēs, noteikti nepieciešama bērnu un pusaudžu apmācība baseinā (tā būtu vēlama arī pieaugušajiem).

Jāmin arī zīdaiņu peldināšana, taču tā veicama tikai stingrā speciālista vadībā nevis pašmācībā,” uzsver ārste.

Peldēšanas aprīkojums

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pareiza peldēšanas norise

Iesildīšanās

Iesildīšanās pirms treniņa vienmēr nāks tikai par labu – 5–10 minūšu ilga atbilstoša vingrošana var palīdzēt iekustināt locītavas un sagatavot muskuļus treniņam. Visvienkāršākās veids – pirms peldēšanas var veikt dažas atspiešanās un balstu guļus uz apakšdelmiem krastā vai uz baseina malas un pēc tam dažus apļus vai distanci nopeldēt lēnā, vieglā tempā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laba treniņa atskaite

Iesācējiem jebkurš apļu skaits vai izvēlētā distance ir labs peldēšanas treniņš. Savukārt tiem, kas atskaitei vēlas konkrētus skaitļus, ja pelde notiek baseinā, četri apļi jebkādā stilā ir laba distance, ar kuru sākt. Savukārt, ja pelde notiek brīvā dabā, izvēloties distanci, tad var ņemt vērā, ka standarta izmēra peldbaseins parasti ir 25 m garš. Veikto apļu skaits vai distance būs atkarīga no peldētāja mērķiem, peldēšanas intensitātes, fiziskās sagatavotības līmeņa un treniņam atvēlētā laika.

Treniņa noslēgums

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā daļā vēlams iekļaut vingrošanu pēc peldēšanas, tostarp muskuļu stiepšanu (stiepšanās vingrojumus), un, atbilstoši apstākļiem, ja veselība ļauj, arī pirts apmeklējumu, izsildot nodarbinātos muskuļus.

Iespējamās peldēšanas traumas

“Lai gan peldēšana ir salīdzinoši maz traumatiska, atkārtotās kustības joprojām var izraisīt sāpes un traumas, ja peldētājs nav gana piesardzīgs. Saskaņā ar ASV Speciālās ķirurģijas slimnīcas datiem izplatītākās ar peldēšanu saistītās problēmas ir peldētāja plecs, sāpes muguras lejasdaļā, peldētāja ceļgals (brasa stila peldētājiem) un pēdas un potītes tendonīts jeb cīpslas iekaisums. Labākais veids, kā izvairīties no traumām, ir izmantot pareizu peldēšanas tehniku, stiprināt muskuļus, kas tiek nodarbināti atvēzienu laikā, katrā treniņā iekļaut iesildīšanos un “atsildīšanos”,” skaidro Guna Vītoliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā no treniņa ūdenī iegūt vairāk?

“Nav jābūt ātrākajam peldētājam baseinā vai vietējā ezerā, daudz svarīgāk ir domāt par regularitāti un slodzes noturību treniņa laikā. Pieredzē bagātam peldētājam vai cilvēkam ar salīdzinoši augstu fizisko sagatavotības līmenī ir vairāki veidi, kā uzlabot peldēšanas prasmes un paaugstināt treniņa kvalitāti,” saka ārste, piedāvājot risinājumu. 

Parūpējieties par ādu un ausīm!

Farmaceite Ērika Pētersone atgādinaallaž pēc peldes parūpēties par ķermeņa ādu.Saulainajās vasaras dienās, iznākot no ūdens, atkārtoti jāuzklāj sauļošanās krēms, jo pat ūdens noturīgs saules aizsargkrēms pēc 40 minūtēm ūdenī aizsargspēju būs zaudējis. Tāpat farmaceite atzīst, ka vasarā gana bieži nākas no aptiekas apmeklētājiem dzirdēt jautājumu: ko darīt, ja pēc peldēšanas bērnam (vai pašam) sākusi sāpēt auss. Visticamāk, vajadzēs vērsties pie ārsta, taču farmaceite sniedz, vairākus padomus, ko ikviens var ievērot, lai peldēšanas rezultāta neiedzīvotos auss infekcijā. 

5 uztura padomi peldētājiem

“Tas, ko, kad un cik daudz ēdat peldēšanas treniņu laikā, būs atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no tā, cik ilgi un intensīvi peldēsit vai no tā, cik jutīga ir gremošanas sistēma. Svarīgi pareizi uzņemt nepieciešamās uzturvielas, lai nodrošinātu pietiekami daudz enerģijas visa peldēšanas treniņa laikā,” teic ārste.

Kam peldēt nevajadzētu?

“No peldēšanas var iegūt labumu gan iesācēji un bērni, gan vecāki cilvēki, grūtnieces, cilvēki ar hroniskām slimībām un tie, kuriem ir locītavu sāpes vai traumas. Tomēr ieteicams konsultēties ar ārstu, ja ir kādas veselības problēmas vai traumas, kas var padarīt peldēšanu nedrošu. No peldēšanas ieteicams izvairīties cilvēkiem pēcoperācijas periodā, tiem, kam ir atvērtas brūces vai nav iespējams veikt roku atvēzienus pilnā amplitūdā,” skaidro Guna Vītoliņa.

Informāciju sagatavoja: Līga Ribkinska, komunikācijas direktore

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.