Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pirmā auto izvēle – Ko noderīgi zināt?

Pēc veiksmīgi nolikta braukšanas eksāmena, nākamais solis ir sava pirmā auto iegāde. Visbiežāk jaunais autovadītājs ar lielu dedzību ķeras pie iespējamo variantu izvērtēšanas, ļaujoties emocijām un slāpējot pragmatiskus apsvērumus. Emocijas un vēlme padižoties bieži uzvar veselo saprātu, lai gan pirmā auto iegāde ir nopietns lēmums un ietekmē visu tālāko auto vadīšanas pieredzi.

Kam pievērst uzmanību, lai auto pirkšana izdotos?

Galvenais ieteikums  – atrast sev piemērotu lietotu auto. Reti kurš jaunais autovadītājs prot labi vadīt auto uzreiz pēc tiesību nokārtošanas. Daļa piedzīvo dažādus starpgadījumus, kuru sekas ir noskrāpēts auto sāns, iebuktēts bampers vai ieplīsis lukturis. Tas viss ir normāli, jo prasmes un braukšanas pieredze nerodas vienā dienā. Šo iemeslu dēļ jauna autovadītāja pirmajam auto jābūt tādam, lai pēc mikro negadījuma nebūtu ļoti žēl par iegūto skrāpējumu vai bukti.

Ne mazāk svarīgi aspekti –

 • Spēkrata cena;
 • Ekspluatācijas izmaksas un degvielas patēriņš;
 • Automašīnas vizuālais izskats un komplektācija;
 • Automašīnas tehniskais stāvoklis;

Auto cena

Lietotu auto iespējams iegādāties pat par summu, kas mazāka par 1000 EUR, bet jāņem vērā, ka lēti pirkts auto, iespējams, slēpj  arī kādu apslēptu defektu, tādēļ vērts veltīt papildu laiku un līdzekļus rūpīgai potenciālā pirkuma izpētei.

Labs risinājums ir apvaicāties par auto iegādi saviem tuviniekiem, paziņām vai draugiem – ļoti iespējams, ka piemērotu auto atradīsiet itin drīz. Ja ir doma iegādāties dārgāku lietotu auto, tad, iespējams, jāizskata šim mērķim atbilstošs auto kredīta piedāvājums.

Auto ekspluatācijas izmaksas

Ja ņemts kredīts auto iegādei, tad ikmēneša maksājums būs tikai viens no ar auto iegādi saistītajiem izdevumiem. Gada griezumā jaunajam autovadītājam ir jārēķinās arī ar citiem izdevumu posteņiem.

 • Degviela;
 • Apdrošināšana (OCTA);
 • Vasaras un ziemas riepas;
 • Riepu maiņas izmaksas;
 • Tehniskā apskate;
 • Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis;
 • Automašīnas apkope;
 • Vairāk vai mazāk regulāri remonta izdevumi.

Tādēļ pirmais auto nevar būt pārāk dārgs ekspluatācijā – jāizvēlas auto ar mazu degvielas patēriņu.

Automašīnas vizuālais izskats un komplektācija

Izvēlieties automašīnu, kurai ir kopts salons un nav acīmredzamu korpusa defektu. Nav vajadzības piemaksāt par dažādām „ekstrām” – kruīza kontroli, apsildāmiem sēdekļiem, ja sākumā jums vienkārši ir vajadzīgs auto, kas brauc. Nostiprinoties auto vadīšanas prasmēm, radīsies arī iespēja iegādāties labāk aprīkotu auto.

Daudz svarīgāk noskaidrot, vai automašīnai ir rezerves ritenis, ugunsdzēšamais aparāts, domkrats un aptieciņa. Nav garantijas, ka jūsu izvēlētai automašīnai ir kaut kas no nosauktā, bet vienmēr pastāv iespēja uzjautāt pārdevējam un vienoties, lai atstāj šīs lietas automašīnā.

Ļoti svarīgs ir auto atslēgu otrs rezerves komplekts, tā neesamība var ietekmēt auto cenu – to samazināt.

Automašīnas tehniskais stāvoklis

Izvēlieties tādu automašīnu, kas ir vienkārša savā konstrukcijā un kuras remonts nebūs pārāk sarežģīts. Auto entuziastu forumos iespējams uzdot jautājumu un saņemt informāciju par biežākajiem defektiem un remonta izmaksām. Noteikti jāizvēlas auto, kurš ir reģistrēts Latvijā un ar iespējami jaunāku tehniskās apskates uzlīmi.

Automašīnas vēstures pārbaude

Auto pārbaude pēc valsts reģistrācijas numura ir viens no izplatītākajiem veidiem, kā iegūt pamatinformāciju par auto vēsturi Latvijā reģistrētai automašīnai. Šādu pakalpojumu piedāvā gan Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB), gan arī Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD). Ceļu satiksmes un drošības direkcijā būs fiksēta visa informācija par auto tehniskajām apskatēm un tajās fiksētajiem nobraukumiem, ja auto pirms tam jau bijis reģistrēts Latvijā.

Šeit vēl daži ieteikumi:

 • Ideāls jauna autovadītāja auto ir ar priekšējo riteņu piedziņu;
 • Mazu auto nebūs problēmu pilsētā noparkot;
 • Izvēlaties auto, kuram ir stūres pastiprinātājs, ABS un vairāki drošības spilveni;
 • Kondicionieris nav ekstra, it sevišķi vasarā.

Automašīnas pirkšanas darījums

Auto pirkšana no privātpersonas ir izplatīta, it sevišķi iegādājoties lietotu un lētu auto. Ja automašīnu pērkat no privātpersonas, tad noteikti jāpārliecinās, ka tehniskajā pasē šī persona ir norādīta kā īpašnieks. Šobrīd auto pircēju un pārdevēju ērtībai iespējamaattālināta automašīnas pārrakstīšana no vecā uz jauno īpašnieku e.csdd.lv vietnē.

Lai arī pirmās automašīnas iegādes summa nebūs liela, tomēr, lai nodrošinātos pret situāciju, kad jāsniedz skaidrojums par automašīnas iegādes apstākļiem, labāk par to maksāt ar bankas karti.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.