Gaujienas mūzikas un mākslas skolā jau vairākus gadus darbojas vizuālās mākslas studija “Brīvbrīdis”, tās mērķauditorija ir pieaugušie, kuri vēlas radoši izpausties un atklāt savus varbūt pat nezināmos talantus. Lai plašākai publikai parādītu, ar ko viņi nodarbojas, studijas dalībnieki gatavojas izstādes atklāšanai.
Radošo darbu izstādei dots nosaukums “Nianse”. Vairāki desmiti darbu jau nonākuši Gaujienas tautas namā, kur tie izkārtoti pie sienām. Izstādes atklāšana paredzēta jau pavisam drīz – 1. jūnijā, kad kopā sanāks kā esošie studijas dalībnieki, tā arī tie, kuri iepriekš kādā laika sprīdī nākuši uz nodarbībām.
“Kopskaitā esam ap piecpadsmit dalībniekiem, bet tādi aktīvākie – četras dāmas, mani ieskaitot. Savas korekcijas ieviesa arī pandēmijas laiks, kad kopā nesanācām. Bet, kad atkal sākām nākt kopā, bija grūtāk savākt visus atpakaļ, tāpēc esam palikuši mazākā sastāvā,” stāsta mākslas pedagoģe Māra Kārkliņa, kuras vadībā mākslas studija darbojas no 2015. gada.
“Gadiem mācot bērniem dažādus mākslas priekšmetus, nonācām pie atklāsmes, ka arī pieaugušajiem kaut kas tāds ir vajadzīgs, kur izrauties no ikdienas un ļauties mākslas pasaulei. Tā radās doma par mākslas studiju, lai mūsdienu ātrajā dzīves ritmā pieaugušajiem reizi nedēļā būtu mirklis radošai sevis pilnveidošanai. Studijas dalībnieki bagātina savu fantāziju, iepazīst dažādas mākslas izpausmes, zīmē un glezno gan no dabas, gan iztēles un regulāri rīko savu darbu izstādes,” pastāsta M. Kārkliņa.
Viņa atklāj, ka uz izstādi atlasīto darbu kolekcija būs gana daudzveidīga – gleznojumi no dabas un pēc iztēles. Nereti studijas dalībniekiem tiek dots uzdevums uzgleznot kaut ko pēc konkrētas tēmas.
“Visa pamatā ir kāds viens uzstādījums, bet katrs to interpretē pa savam. Pirms kāda laika mākslas skolas bērniem tika uzticēts uzdevums uzgleznot veļus. Šīs tēmas atspoguļošanā iesaistījās arī pieaugušo studija. Ilgi domājām, kāds tas velis varētu izskatīties, kā to vizuāli atainot,” norāda studijas dibinātāja.
Pēc viņas pieredzes, darbs ar pieaugušajiem aizrit citādāk nekā ar bērniem. “Pasniedzot mākslas priekšmetus bērniem, viss ir pēc satura programmas, kas kurā brīdī jāapgūst, bet pieaugušo studijā ļaujamies eksperimentiem, darbojamies ar tādām tehnikām, kas interesē pašus dalībniekus. Mācāmies saskatīt, ieraudzīt lietas ap sevi, tās interpretēt un ietērpt krāsās, par pamatu balstot apgūtās prasmes glezniecības tehnikās. Ja cilvēku tas interesē un uzrunā, tad noteikti var iemācīties gleznot,” pamato M. Kārkiņa.
Mākslas studijas dalībnieki satiekas reizi nedēļā ceturtdienās, viņiem tā ir iespēja pilnveidot prasmes un neļaut tām aiziet zudumā. Uz studiju dodas arī Kristīne Daņiļēviča no Virešu pagasta. Kā viņa stāsta, nokļūšana radošajā studijā bijusi nejaušība.
“Nekad nebūtu domājusi, ka vizuālā māksla man varētu padoties. Mana meita jau gāja uz studijas “Brīvbrīdis” nodarbībām. Kādu dienu vedu viņu uz zīmēšanu un iesaistījos arī pati. Redzot mani stāvam malā, skolotāja Māra Kārkliņa ierosināja paņemt rokā zīmuli. Tajā brīdī uzzīmēju kaut kādu klusās dabas fragmentu – noskatoties uz apkārt redzēto. Biju pārsteigta, ka kaut kas man sanāca un rezultāts iepriecināja. Tas man bija dziļi personīgs atklājums.
Sāku apmeklēt studiju, esmu ar sirdi un dvēseli tajā visā tā iekritusi, ka ceturtdienas gaidu ar lielu nepacietību. Nu jau būs vairāk nekā divi gadi, kad dodos uz mākslas studijas nodarbībām. Tas ir laiks, ko varu veltīt sev, kas sniedz prieku un gandarījumu par katra darba tapšanas procesu un paceļ spārnos par sasniegto rezultātu,” saka K. Daņiļēviča un turpina: “Mani sajūsmina tas, kā skolotāja Māra prot salikt kompozīciju – uzdevumu nodarbībām. Tas vienmēr ir tāds, kuru gribas uzzīmēt. Personīgi man vistuvākā ir klusā daba. Ir uz ko tiekties. Ceru iemācīties zīmēt arī ainavas, dabasskatus. Māra vienmēr palīdz ar padomu, arī ar zīmuli un otu rokā, tad saka – turpini pati. Tas ir pārsteigums, ka tas arī izdodas.”
Kristīnes ikdienas darbs saistīts pavisam ar citu nozari, viņa ir farmaceite, kuru ikdienā cilvēki var satikt aptiekās – Palsmanē un Smiltenē. Sieviete savus darbus ir sākusi dāvināt uz svētkiem sev tuviem un mīļiem cilvēkiem. Mājās istabu sienas rotā viņas gleznas. Viņa tās maina attiecīgi garastāvoklim vai gadalaikam aiz loga.
“Zīmēju ne tikai studijā, bet arī brīvajos brīžos mājās. Manuprāt, pašu rokām darinātām dāvanām ir cita vērtība. Parasti cenšos piedomāt, kam šī glezna būs paredzēta. Daudz domāju par simbolisko nozīmi. Piesaistīt veiksmi, izdošanos gleznas saņēmējam var kā zīmējot augļus uz balta galdauta, tā – grieztos ziedus krūkā. Man pats galvenais ir, lai tajā, ko vēlos ar savu darbu atspoguļot, būtu ietverta dziļāka jēga,” tā K. Daņiļēviča.
Radošo darbu izstāde būs apskatāma Gaujienas tautas namā no 1. jūnija līdz 29. jūlijam.
Reklāma