“Dzimta, no kuras es nāku, skaitās jau piektā paaudzē mucinieki. Mana vectēva vectēvs uztaisīja savu pirmo mucu 1869. gadā. Tā tie amata noslēpumi gāja līdz šai dienai. Tagad man ir doma uztaisīt, ka varētu te mācekļi nākt un iemācīties taisīt mucas,” stāsta Dins.
Tad viņš jautā, kādēļ mucas vispār tika izgatavotas. Protams, lai uzglabātu produktus, bet ne tikai. “Mucas pirmo reizi radās senajā Mezopotāmijā, Babilonijā tieši transportam. No kuģiem bija dēļi nolikti, un muca, kurai ir vēderiņš, ripo labi un nav jāstiepj uz muguras. Tā nu no vienas valsts uz otru gan siļķes, gan kāposti ceļoja mucās. Tagad gan mucinieku vairs nav daudz, bet vīna ražotņu arvien vairāk pasaulē. Es arī taisīju Sabiles vīna dārziem mucas, tagad visi grib audzēt vīnogas un taisīt vīnus,” stāsta mucinieks.
Ozoli – resni, bet zaraini
Katra mucas stīpa ir konusveidīga. Tagad ir stīpu valcis, bet agrāk to ar āmuru visu sita. Vienai stīpai, lai metālu izsistu konusveidā, jāsit 250 sitieni. Kad muca ir jau uztaisīta, izvārīta, tad visa bija jānopucē ar ēvelītēm, kamēr spīd un laistās.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Ziemellatvija.lv abonementu:
"Ziemellatvija.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē Ziemellatvija.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Ziemellatvija.lv kontā.
Reklāma