Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ko nozīmē atbildīga aizņemšanās?

Dažādās reklāmās televīzijā, internetā un radio mēs nepārtraukti dzirdam frāzi: “Aizņemies atbildīgi!” Ko tas patiesībā nozīmē? Vai cilvēki vispār līdz galam pilnībā izprot, ko nozīmē atbildīga aizņemšanās? Patiesībā Latvijā kredītu nozare ir samērā sakārtota joma, tāpēc aizdevumi netiek izsniegti kuram katram (aizņēmējs un viņa maksātspēja tiek rūpīgi iepriekš pārbaudīti), taču tik un tā kredīti internetā ir jāizmanto ar īpašu piesardzību un atbildību. Kā aizņemties atbildīgi?

Izvērtē, vai Tev tas ir nepieciešams

Pirmkārt, ir jāapzinās, vai aizņemšanās tiešām ir labākais risinājums un vai tā patiesi ir vajadzīga. Iespējams, ka ir noderīgi kādu laiku veidot naudas uzkrājumus un iegādāties sev vēlamo pēc zināma laika posma. Protams, vēlēšanās saņemt visu tagad un tūlīt ir cilvēka dabā. Mēs visi gribam jaunu telefonu vai mašīnu jau šodien, bet reizēm ir vērts nedaudz nogaidīt un saņemt kāroto pēc kāda laika.

Otrkārt, ir jāizvērtē, kāda naudas summa nepieciešama un kādā termiņā to spēsi atmaksāt. Ir svarīgi izvēlēties tikai vajadzīgo summu, t.i., neaizņemties lieki. Tādā veidā kopējo aizņemto saistību apjoms būs mazāks, kas ļaus aizņēmumu atmaksāt īsākā laika posmā. Jo mazāk saistību, jo labāk.

Salīdzini vairākus piedāvājumus

Lai aizņemtos atbildīgi, ir jāsalīdzina vairāki kompāniju piedāvājumi, lai izvēlētos savai situācijai piemērotāko. Ir rūpīgi jāizvērtē kompāniju piedāvātā procentu likme, komisijas maksa, gada procentu likme jeb GPL (GPL ir visas kredīta kopējās izmaksas, kas tiek izteiktas procentos) un citi būtiski nosacījumi. Piedāvājumi starp aizdevējiem mēdz ievērojami atšķirties (līdzīgi kā preču cenas veikalos), tāpēc to iepriekšēja salīdzināšana var izrādīties ļoti nozīmīga un naudas makam vai bankas kontam labvēlīga.

Patiesas informācijas sniegšana

Ja kredītdevējam Tu būsi sniedzis patiesu un pilnīgu informāciju par sevi, tas ļaus aizdevējam rūpīgi izvērtēt Tevi kā klientu (Tavus ikmēneša ienākumus, pašreizējās saistības un kopējo finansiālo stāvokli). Pilnīgas un patiesas informācijas sniegšana ir viens no atbildīgas aizņemšanās svarīgākajiem punktiem.

Iepazīsties ar līguma noteikumiem

Viena no vistipiskākajām cilvēku kļūdām ir tā, ka personas, kas stājās kredītsaistībās, nemaz neizlasa līguma noteikumus. Parasti līgums tiek sagatavots uz vairākām lapām, un līdz ar to cilvēkiem nav vēlēšanās tērēt savu laiku, lai ar to pilnībā iepazītos, toties pirms līguma parakstīšanas ir ļoti svarīgi izprast tā nosacījumus. Gadījumā, ja radīsies kādas neskaidrības, noteikti konsultējies ar aizdevēju, lai visi neskaidrie jautājumi tiktu atrisināti.

Tāpat ļoti, ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību tam, kas notiks, ja tiks kavēti maksājumi. Mūsu dzīve ir pilna ar pārsteigumiem un negaidītiem pavērsieniem, tāpēc nekad nav iespējams iepriekš zināt, kad zaudēsi darbu vai nokļūsi citā neparedzētā situācijā. Tas viss var novest pie kredīta maksājumu neveikšanas. Un gadījumā, ja arī esi nonācis finanšu problēmās, neatliec to risināšanu uz vēlāku laiku. Sazinies ar savu aizdevēju pēc iespējas ātrāk, lai rastu piemērotu risinājumu. Aizņemies atbildīgi!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.