Politikas pētnieki uzskata par visai lielu varbūtību, ka liels skaits vēlētāju izvēli, par ko atdot balsi, izlems pēdējā brīdī. Tas arī loģiski, ja cilvēks pēta un vērtē ne tikai personālijas un programmas, bet arī seko līdzi politiskajām debatēm sabiedriskajos medijos.
“Ziemeļlatvija” dalās ar dažām atziņām, ko reģionālo mediju sanāksmē saklausījām no “Delnas”, “Providus” un KNAB speciālistiem saistībā ar gaidāmajām vēlēšanām un izvēli.
• Apzināties, ka katra balss ir ļoti būtiska un var ietekmēt, kas sēdēs deputāta krēslā. Nedodoties uz vēlēšanām, nozīmē ļaut jūsu vietā ievēlēt tos, kuru valdīšanu pats nekad nevēlētos piedzīvot. Vēlētājam ir jānosaka savas sarkanās līnijas, jāatmet partijas, kuru virsmērķis nesaskan ar jūsu priekšstatiem, kādā Latvijā vēlaties dzīvot. Ir partijas un apvienības, kuras sola turēties pie eiropeiskā demokrātijas kursa, valstiskās neatkarības, bet ir, kas pauž atbalstu savienībai ar Krieviju, vēlas panākt divvalodību, apmaiņā solot lētāku gāzi. Ir populisti, kas “pamostas” reizi četros gados un nodibina partiju vai apvienību ar mērķi iekļūt Saeimā, ir tādi, kas kādreiz bijuši politikā un pie valsts vadības stūres, tad būtu jāatsauc atmiņā, ko kandidāts iepriekš paveicis. Tieši tāpat jāizvērtē tie, kas šobrīd ir pie varas un kandidē atkal. Katram pašam ir jāizveido šis siets, kurā atsijājam tos dažus sarakstus, par kuriem varētu balsot. Neapšaubāmi, grūtības sagādā atrast atšķirības programmās starp partijām un apvienībām ar līdzīgām nostādnēm.
Speciālistu padoms, kad atlasīti saraksti, par kuriem teorētiski varētu balsot, vērtēt, vai un kā partija sola attīstīt jomu, kas tieši jums šķiet svarīga. Ja tā ir ekonomika, lauksaimniecība, izglītība, kultūra vai cita joma, tad vērtēt pēc programmā minētā un debatēs klāstītā, ko atlasīto sarakstu kandidāti sola šajā jomā. Tad svarīgi arī paaugstināt jūsu jomu pārstāvošu kandidātu izredzes ar plusu. Tikpat svarīgi, ja izvēlaties atbalstīt vietējos kandidātus, ir skatīties, vai kandidāts maz dzīvo novadā, jo daudzi kandidāti faktiski dzīvo Rīgā, kaut sarakstā norādīta saikne ar kādu citu vietu.
• Vēlētājs var paaugstināt savas balss nozīmi ar plusiem un mīnusiem. Iepriekšējo vēlēšanu pieredze rāda, ka no viena saraksta, par kuru nobalsojuši daži tūkstoši, mandātu iegūst arī kandidāts ar vien dažiem simtiem plusu. Prakse rāda, ka pat 33 balsis izmaina, kurš no kandidātiem paliek aiz strīpas un kurš iesēžas krēslā. Ja izvēlaties sarakstu, kurš sludina nostādnes, kas jums svarīgas, taču ir tikai divi vai trīs kandidāti, kurus vēlaties redzēt Saeimā, tiem lieciet plusu, bet pārējos svītrojiet, tā dubultojot savu balsi.
• Esiet uzmanīgi ar reitingiem. Neuzskatiet tos par nopietniem vien tāpēc, ka kādas partijas pārstāvis vai jebkurš cilvēks apgalvo, ka pētījums apliecina, ka tik procentu atbalsta kādu partiju. Īpaši digitālajā vidē parādās apšaubāmi partiju popularitātes reitingi, kur nav skaidrs, kas aptauju veic, vai ir iepriekšēja pieredze tādu aptauju rīkošanā un nav saprotama arī aptaujas metodoloģija (kas veic aptauju, kādi cilvēki un cik aptaujāti utt.). Ir tendence, ka aptaujas veic virtuālā vidē un respondenti ir ierobežota sabiedrība. Ir valstis, kas mēnesi pirms vēlēšanām aizliedz publicēt partiju reitingus, lai tas neietekmētu vēlēšanu gaitu. Latvijā reitingi ir atļauti un tie ir vērā ņemami, lai rastos priekšstats, kādus politiskos spēkus atbalsta vairums cilvēku, ja pētījumu veic profesionāla komanda ar saprotamām metodēm. Tai pat laikā atdot savu balsi par sarakstu, kur kā ar pētījumu, tā bez ir skaidrs, ka 5% barjeru pārvarēt nav izredžu, ir nopietni jāapsver.
• Kritiski izturēties pret jaunizveidotām apvienībām un politiskiem spēkiem ar mazu biedru skaitu. Jautājums ir par politiskā spēka izveides mērķiem (piemēram, vai aktivitātes nav saistītas tikai, lai kandidētu uz Saeimu) un atbildību (ja būs kādi skandāli, pārkāpumi, vai sakompromitējušo varēs nomainīts pret citu, jo nav iekšējās konkurences un nav no kā izvēlēties). Svarīgi arī zināt, kā vairāku politisko spēku apvienībā sadalās atbildība. Politologi uzskata, ka grūti prognozēt arī jaunizveidotu apvienību noturību ilgtermiņā.
• Izmantot pieejamos resursus internetā – partiju šķirotava atrodama www.lsm.lv, kur katrs var izmantot ašo partiju šķirošanu. Tur jāatbild uz virkni jautājumiem, paužot, kas jums šķiet pareizi, ko atbalstāt un ko ne. Tad saņemsiet atbildi, procentuāli kuri saraksti pauž nostādnes, kas sakrīt ar jūsu uzskatiem, un kuras ne.
Der ieskatīties arī www.deputatiuzdelnas.lv, kur ir datu bāze par kandidātiem, maksājumiem, politiskām partijām un ārējām interesēm.
Informācija, kura noderīga, atrodama arī Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā www.cvk.lv sadaļā 14. Saeimas vēlēšanas. Cilvēkiem, kuriem nav pieejams internets, lieti noder sabiedriskajos medijos rīkotās sarakstu kandidātu diskusijas par dažādām tēmām. Vien jāseko līdzi, kad tādas tiek translētas.
Reklāma