Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kā samazināt elektrības patēriņu uzņēmumā?

Straujais elektrības rēķinu pieaugums par šī resursa patēriņa mazināšanu un efektivitāti liek domāt kā mājsaimniecībām, tā arī uzņēmumiem. Atšķirīgās biznesa sfērās elektrības patēriņš var būt tiešām liels, kas rada ievērojamus izdevumus. Lai optimizētu šo maksājumu pozīciju, jāmeklē efektīvi un katra uzņēmuma biznesa situācijai piemēroti risinājumi. Kādi tie varētu būt, lai elektrība tiktu patērēta mazāk, neietekmējot uzņēmuma darba produktivitāti un kvalitāti?

Modernas un enegoefektīvas ierīces un iekārtas

Šis noteikti ir labs brīdis, kad kritiski paskatīties uz uzņēmumā izmantoto tehnisko bāzi. Kādas elektroierīces un iekārtas darbam tiek lietotas? Kāda ir to energoefektivitātes klase? Varbūt ir pienācis laiks investēt līdzekļus, lai nomainītu jau ilgu laiku izmantotās iekārtas, kurām ir augsts elektrības patēriņš, pret jaunākiem modeļiem ar daudz zemāku patēriņu? Īpaši jāizvērtē tās ierīces, kurām ir liels noslogojums un kuras visaktīvāk iesaistītas ražošanas un citos darba procesos. Jāatceras arī par sadzīves tehniku un elektroierīcēm uzņēmuma birojā, kas arī veido savu daļu no kopējā elektrības rēķina. Arī tur vēlams izmantot A, A+ un A++ klases ierīces, kurām ir zems elektrības patēriņš. Sākotnēji gan šāda iekārtu maiņa prasīs lielākus finansiālos ieguldījumus, bet ilgtermiņā tomēr tas būt nozīmīgs ietaupījums, jo samazināsies patēriņš un līdz ar to arī rēķini.

Ēkas kopējās energoefektivitātes uzlabošana

Ja tas vēl nav izdarīts, tad noteikti ir pēdējais brīdis risināt jautājumus, kas attiecas uz uzņēmuma ēku energoefektivitāti. It īpaši, ja ēkas apsildē tiek izmantota arī elektrība. Protams, energoefektivitāte neattiecas tikai uz apkures jautājumiem, bet arī apgaismojumu, ventilāciju un citām sistēmām, kas ir jāsakārto un jāpadara maksimāli efektīvas un ar zemāku resursu patēriņu. Ēkas siltināšana, remonts, logu un durvju nomaiņa un citi risinājumi, kas novērsīs siltuma zudumus un palīdzēs uzlabot ēkas siltumnoturību, tādejādi samazinot komunālos izdevumus, tajā skaitā arī elektrības rēķinu.

Paradumu uzlabošana ar elektropatērētājiem

Tikpat nozīmīga loma elektrības patēriņa samazināšanā kā modernām un zema patēriņa ierīcēm ir arī tam, kā šīs ierīces tiek ikdienā izmantotas. Elektrības patēriņu jūtami var samazināt arī, piedomājot pie paradumiem darba vidē birojā, ražotnē, noliktavā un citās telpās. Vai vienmēr ierīces ir izslēgtas, kad netiek lietotas? Vai nevajadzīgi netiek apgaismotas telpas vai telpu daļas, kur neviens nestrādā? Vai ierīces nav atstātas gaidīšanas režīmā? Vai sadzīves tehnika tiek izmantota efektīvi? Ikvienam darbiniekam būtu jāizjūt atbildība par to, kā viņš lieto elektropatērētājus, vienmēr atvieno tos no tīkla, kad beidz darbu, un izvēlas atbilstošu ierīces darba režīmu.

Saules enerģijas izmantošana elektrības ražošanai

Domājot par elektrības patēriņa un arī izmaksu samazināšanu, jāatceras arī par iespējām, kuras piedāvā saules enerģija. Uzstādot saules paneļu sistēmu, iespējams pašiem ražot daļu vai pat visu nepieciešamo elektrības apjomu, tādejādi ilgtermiņā ietaupot ievērojamus finašu resursus. Kvalitatīvi saules paneļi lieliski kalpo 25 un pat vairāk gadus, kā arī ieguldītie līdzekļi tiek atpelnīti jau pārredzamā nākotnē. Tāpēc arī tiem uzņēmumiem, kur vēl nav saņēmušies spert šo soli pretī videi draudzīgākiem resursiem, ir piemērots brīdis to apsvērt ne tikai zaļas domāšanas, bet arī finansiālu apsvērumu dēļ.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.